Zamknij
REKLAMA

Dlaczego prawie nikt nie mówi o IKZE? Dowiedz się, jak zadbać o swoją emeryturę

08:33, 28.10.2021 |
Skomentuj

W rezultacie postępów cyfryzacji tzw. zielone listy z ZUS-u już do nas nie przychodzą. Nadal nie mamy jednak złudzeń, że emerytura z obowiązkowego repartycyjnego filaru już teraz nie gwarantuje godnej starości, a w przyszłości będzie tylko gorzej. Że trzeba odkładać, to pewne, ale jak? IKZE wydaje się znakomitym narzędziem, ale że korzyści z niego mają - zgodnie z założeniem - przede wszystkim uczestnicy, to dotąd nikt go na szerszą skalę nie promował. Zmieniamy to!

Czy my wiemy w ogóle, jak działa polski system emerytalny?

Teoretycznie temat emerytur jest szeroko obecny w naszej przestrzeni publicznej. Z trwogą myślimy o tym, jak będą niskie. Spieramy się o to, czy trzeba było likwidować OFE i co teraz zrobić z pozostałymi po nim aktywami. Nadal jednak mało kto rozumie, na czym naprawdę polegała reforma z 1999 roku i jakie są tego konsekwencje.

Repartycyjna część systemu przyjęła postać takiego o zdefiniowanej składce - tak, by docelowo niemal nie trzeba było do niego dokładać. To oznacza, że przyszła emerytura jest sztywno zdeterminowana tym, ile zdołamy odłożyć oraz przewidywaną długością życia. To ważne! Ona nie wynika wcale z dobrej czy złej kondycji ZUS-u (który, nawiasem mówiąc, wcale nie upada i to nie tylko dzięki temu), tylko z postaci tego zadania, jakiego on jest jedynie wykonawcą! Żyjemy coraz dłużej, więc świadczenia miesięczne będą maleć. Matematyka jest nieubłagana.

Po reformie ustanowiono jednak trzy filary. O ostatnim wielu z nas kompletnie zapomniało. Nie musi to dziwić, wszak pierwotnie upostaciowił się on jako PPE, w którym istotnie partycypować mieli pracodawcy, a sytuacja na rynku pracy przez wiele lat była, oględnie mówiąc, dość trudna.

W efekcie postanowiono wspierać parasolem podatkowym oszczędzanie na kontach indywidualnych. Tak narodziło się IKE, a następnie jeszcze bardziej korzystne IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

 

Poznaj korzyści z odkładania środków w IKZE. Jaki będzie zwrot podatku 2021?

To, że IKZE pozwala nam nie dzielić się z fiskusem podatkiem od zysków kapitałowych już samo w sobie stanowi istotną korzyść, jeśli uświadomimy sobie, jak wpływa to rezultaty działania procenta składanego. Krytycy zwrócą na pewno uwagę na to, że jak spełnimy warunki docelowej wypłaty (ukończone 65 lat i przynajmniej 5 dowolnych lat kalendarzowych, w których dokonywano wpłat) i tak zapłacimy 10% ryczałtu. Ale jest jeszcze coś: zwrot podatku. To on czyni IKZE najbardziej efektywnym narzędziem oszczędnościowym.

Każda wpłata obniża naszą podstawę opodatkowania. Jeśli więc wykorzystamy limit z 2021 roku wynoszący 6310,80 zł, a łapiemy się na I próg podatkowy, zwrot podatku 2021 powinien z tego tytułu wynieść 1072 zł. Odłożenie ponad 6 tys. zł będzie nas więc kosztować ponad 5. Już widać, że się opłaca!

Co roku rośnie limit wpłat, a więc mogą rosnąć i zwroty. Jeśli równolegle i je zainwestujemy (np. w IKE) efektywność naszego oszczędzania będzie niezrównana i to bez lokowania środków w żadne bardziej ryzykowne aktywa.

 

Dlaczego tak mało słyszymy o IKZE i jak je wybrać?

Skoro wszyscy wiemy, że przyszłość nie rysuje się różowo, to tak dobre rozwiązanie powinno być powszechnie znane. Czemu jest inaczej? Nietrudno się domyślać: to nie na takich produktach instytucje finansowe dużo zarabiają. Być może ich promocja nie jest w doraźnym interesie państwa z uwagi na zwroty podatków.

Zorientowanie się w rynkowej ofercie nie jest jednak trudne, jeśli już zechcieliśmy zainteresować się tematem. Ranking IKZE pozwala łatwo porównać najważniejsze szczegóły propozycji przygotowanych przez różne podmioty. Oczywiście ostateczna decyzja powinna być efektem bardziej wnikliwej weryfikacji uwzględniającej przede wszystkim swoje własne potrzeby. IKZE, podobnie jak IKE, to rodzaj prawnego opakowania, w którym zmieścić można rozmaite produkty finansowe, w tym o różnym poziomie ryzyka.

Najważniejsze, to zacząć o tym myśleć i przejść do czynów. A im wcześniej to zrobimy, tym naturalnie łatwiej nam zadbać o własną emeryturę - możemy mniej obciążyć swój bieżący budżet i będzie pracował dla nas mijający czas. Więcej dowiemy się na rankingikze.pl

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%