Zamknij

Sprzedaż nieruchomości – na co zwróci uwagę nabywca?

14:55, 27.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:55, 27.09.2021

Chcesz szybko sprzedać posiadane mieszkanie? Stworzenie atrakcyjnego ogłoszenia i jego dystrybucja na portalach ogłoszeniowych to nie wszystko – musisz jeszcze przygotować się na pytania potencjalnych nabywców. Dowiedz się, jakie kwestie najczęściej interesują kupujących.

Pytania o stan techniczny mieszkania

Wystawiając mieszkanie na sprzedaż, musisz liczyć się z koniecznością zaprezentowania lokalu potencjalnym kupcom. To właśnie podczas oglądania nieruchomości klienci zwracają uwagę na jej stan techniczny. Cieknący kran czy brak klamki w drzwiach – to drobne mankamenty, które jednak wywierają złe wrażenie. Na szczęście możesz je szybko usunąć i dzięki temu zminimalizować ryzyko, że potencjalny kupiec uzna mieszkanie za zaniedbane.

W czasie rozmowy nabywca z pewnością poruszy kwestie dotyczące m.in. prac remontowych. Odpowiednio wcześniej przygotuj odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy w mieszkaniu miał miejsce remont generalny?
  • Jakie prace zostały wykonane w czasie ostatniego remontu?
  • Czy spółdzielnia lub wspólnota przeprowadziła remont części wspólnych? Jeżeli tak, to w jakim zakresie? Jeżeli nie, to czy takie prace będą prowadzone w najbliższym czasie?

Osoba oglądająca mieszkanie może być też zainteresowana akustyką w budynku. Jeżeli osiedle jest nowe i ogrodzone, mogą pojawić się pytania o ochronę.

Pytania o stan prawny nieruchomości

Nie wszystkie kawalerki na sprzedaż na Bemowie czy w innych dzielnicach Warszawy mają uregulowany stan prawny. Właśnie dlatego jeszcze przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż uporządkuj zapisy w księdze wieczystej. Przygotuj się też na następujące pytania ze strony osoby zainteresowanej nabyciem lokalu:

  • Czy dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta?
  • Jaki numer ma księga wieczysta prowadzona dla mieszkania?
  • Czy nieruchomość została kupiona na kredyt i czy jest on uwidoczniony w księdze wieczystej?
  • Czy sprawy własności nieruchomości są uregulowane?
  • Do ilu osób mieszkanie dotychczas należało?

Jeżeli wystawiasz na sprzedaż mieszkanie, które odziedziczyłeś, ale w księdze wieczystej wciąż widnieje zmarły właściciel, możesz napotkać opór ze strony nabywców. Zakup mieszkania z nieuregulowanym stanem prawnym wiąże się z dodatkowymi formalnościami, z którymi nie każdy kupujący chce się zmierzyć.

Pytania o najbliższą okolicę i sąsiadów

Możesz założyć, że nabywca zapyta Cię również o najbliższą okolicę i sąsiadów. W czasie rozmowy mogą pojawić się m.in. takie kwestie:

  • Czy sąsiedzi sprawiają kłopoty? Kto zamieszkuje na tym samym piętrze – rodziny z dziećmi, seniorzy, studenci?
  • Czy na osiedlu jest plac zabaw? Czy jest on ogólnodostępny, czy korzystać z niego mogą jedynie mieszkańcy?
  • Czy nie ma problemów z parkowaniem samochodu? Czy do mieszkania przynależy miejsce parkingowe?

Potencjalny kupiec może też zapytać o bliskość punktów handlowo-usługowych, szkół czy przedszkoli. Jednym z tematów rozmowy może być dostęp do komunikacji miejskiej czy dróg, którymi można się dostać do centrum miasta.

Znając odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, upewnisz nabywcę w tym, że przygotowałeś się do sprzedaży mieszkania. Profesjonalne podejście może zaowocować szybkim domknięciem transakcji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%