Zamknij

Kim jest adwokat i czym się zajmuje?

10:33, 22.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:33, 22.01.2021

Zawód adwokata wszyscy doskonale kojarzą. Jednak niektórzy zanim nie będą zmuszeni skorzystać z jego usług, mają o tym zawodzie błędne przekonanie. Często opiera się ono na scenach z filmów czy seriali, z których można wywnioskować, że rola adwokata sprowadza się jedynie do wygłaszania płomiennych mów w sądzie. Niż bardziej mylnego, ponieważ kompetencje, które posiada adwokat są niezwykle szerokie i może on zaoferować nam pomoc w wielu sprawach, nie tylko tych, które wymagają stawania przez nas przed sądem w roli pozwanego bądź oskarżonego.

Czym różni się adwokat od prawnika?

Na samym początku należy rozróżnić pojęcie “prawnik” i “adwokat”. Prawnikiem jest osoba która ukończyła studia prawnicze. Adwokat jest więc jednocześnie prawnikiem, podobnie jak radca prawny czy też prokurator.

Nie każdy prawnik jest jednak adwokatem. Aby można było korzystać z tego tytułu, trzeba oprócz studiów prawniczych ukończyć również aplikację adwokacką i zdać właściwy egzamin zawodowy. Prawnik z tytułem adwokata nie tylko udziela porad z zakresu prawa karnego, rodzinnego czy spadkowego, bądź pomaga w sporządzaniu umów, ale najczęściej prowadzi własną kancelarię adwokacką.
 

Jakie ma dla nas znaczenie, czy zwracamy się do prawnika czy adwokata?

Różnica jest dość znaczna. Adwokat ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej i nie może nikomu niepowołanemu udzielić informacji dotyczącej klienta, nawet organom władzy. Dodatkowo adwokatów obowiązuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, co sprawia że jeśli poniesiemy szkody w związku ze świadczonymi przez nich usługami, otrzymamy za to odszkodowanie.

Ponadto adwokat poniesie odpowiedzialność dyscyplinarną, jeśli nie będzie wykonywać swojego zawodu w sposób należyty.

Biorąc to wszystko pod uwagę, zdecydowanie lepiej udać się po poradę do adwokata zamiast do prawnika, który nie posiada aplikacji.
 

Jakie dokładnie są uprawnienia adwokata?

Adwokaci często reprezentują swoich klientów przed sądem, ale jest to tylko jedna z wielu usług, które świadczą. Adwokaci udzielają także profesjonalnych porad prawnych czy prowadzą mediacje, których celem jest pogodzenie stron w sposób pozwalający uniknąć wejścia na drogę sądową. Adwokaci sporządzają również rozmaite umowy, przygotowują dokumentację potrzebną spółkom oraz wspierają firmy na każdym etapie działalności, przykładowo prowadząc negocjacje jak również reprezentując dany podmiot przed organami administracji publicznej.

Po pomoc do adwokata możemy udać się w każdej sprawie, gdzie koniecznością jest znajomość przepisów prawa. Adwokaci zajmują się sprawami rodzinnymi, gospodarczymi, dotyczącymi firm, czy prawem spadkowym.

Szczególnie często poszukiwany jest sprawdzony adwokat karnista, który biegle zna prawo karne z jego najnowszymi zmianami oraz ma duże doświadczenie jeśli chodzi o wygrane sprawy.
 

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Jeśli nie mamy adwokata z polecenia, najlepszym rozwiązaniem będzie internetowy "research". Wpisując w wyszukiwarkę na przykład hasło „adwokat warszawa” lub „adwokat od prawa karnego” dostaniemy listę najlepiej ocenianych i najchętniej wybieranych specjalistów z tej dziedziny. Możesz też pójść na skróty i przejść od razu do strony: https://www.adwokat-zaborski.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%