Zamknij

Co należy wiedzieć przed podpisaniem umowy o kredyt hipoteczny?

09:51, 18.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:52, 18.01.2021

Złośliwi żartują, że wzięcie kredytu hipotecznego jest jak podpisanie cyrografu z diabłem. Choć słowa te są oczywistym dowcipem, warto pamiętać, że ten rodzaj umowy z bankiem faktycznie jest długoterminową decyzją, którą trzeba dokładnie przemyśleć, by uniknąć w przyszłości nieprzewidzianych skutków ubocznych. Postanowiliśmy pomóc wam w podjęciu decyzji i przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy o kredyt hipoteczny.

Wybór optymalnej oferty

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny należy wybrać bank, który oferuje umowę najlepiej odpowiadającą potrzebom kredytobiorców. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie - na rynku działa kilkanaście banków, a oferta każdego z nich różni się nie tylko kosztami, ale też warunkami spłaty, wysokością rat czy sposobem liczenia zdolności kredytowej. Dlatego przed rozpoczęciem starań o kredyt warto skorzystać z usług doradcy kredytowego, który dokładnie sprawdzi możliwości finansowe i pomoże dobrać odpowiedni bank. Alternatywą dla doradcy kredytowego są internetowe porównywarki kredytów hipotecznych w rodzaju https://www.expander.pl/kredyty/hipoteczne/. Tego typu strony stanowią wygodny sposób na sprawdzenie wszystkich dostępnych na rynku ofert pod kątem interesujących nas parametrów takich jak koszt kredytu czy wysokość miesięcznej raty. Co istotne, oferta banków zmienia się w zależności od wielkości wkładu własnego, co należy mieć na uwadze podczas korzystania z porównywarki kredytów hipotecznych!

Negocjacje umowy kredytowej - co warto wiedzieć?

Wniosek został złożony, zdolność finansowa wyliczona, a bank wstępnie zaakceptował warunki kredytu i zaprosił was na rozmowę do oddziału. To świetnie... Ale co dalej? Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać i przeanalizować umowę kredytową. To dość długi dokument, który napisany został w trudnym do zrozumienia, urzędowym języku. Mimo to należy poświęcić co najmniej kilka godzin na jego analizę. Podczas lektury warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zapisy dotyczące kosztów stałych i zmiennych, wypowiedzenia umowy, zgody banku na zaciąganie innych zobowiązań finansowych (np. pożyczek gotówkowych), a także na wszystkie zapisy dotyczące użytkowania mieszkania. Banki często lubią zobowiązywać kredytobiorców do zgłaszania wszelkich remontów nieruchomości, co może świadczyć o zwiększeniu jej wartości. Warto także zwrócić uwagę na tzw. klauzule abuzywne, czyli niedozwolone zapisy, które mogą przysporzyć potem wiele kłopotów. Bank nie może np. zapisać w umowie obowiązku sfinansowania wyceny nieruchomości przez kredytobiorcę. W przypadku chęci uzyskania ewentualnej wyceny bank musi pokryć ją z własnej kieszeni. Dobrym pomysłem jest też próba wynegocjowania lepszych warunków kredytu, np. niższej prowizji. Podczas negocjacji warto powołać się np. na dotychczasowe relacje z bankiem, stabilnej pracy lub... ofert od innych banków.

Choć wzięcie kredytu hipotecznego wydaje się być żmudnym procesem, tak naprawdę niemal każdy może sobie z nim poradzić. Wystarczy wybrać optymalną ofertę, dokładnie czytać dokumenty i nie bać się zadawać pytań. Życzymy powodzenia i bezproblemowego podpisania umowy!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%