Zamknij

Jak leczyć alkoholizm w domu?

07:51, 28.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:51, 28.12.2020

Wielu chorych oraz ich najbliższych zastanawia się, jak leczyć alkoholizm w domu. Alkoholizm jest postępującą i nieuleczalną chorobą, której (bez odpowiedniego przygotowania) nie da się skutecznie leczyć w domu. Można jednak motywować osobę uzależnioną do podjęcia terapii, którą prowadzi poradnia lub ośrodek leczenia uzależnień. Nieocenione w przebiegu terapii oraz późniejszym utrzymaniu trzeźwości jest wsparcie bliskich, ponieważ choremu bardzo trudno będzie samodzielnie dążyć do abstynencji.

Motywacja do podjęcia leczenia jest bardzo ważna

Wielu uzależnionych nie szuka fachowej pomocy. Odtrucie alkoholowe i późniejszy pobyt w ośrodku zamkniętym kojarzy się im z ograniczaniem wolności. Alkoholizm przez lata w Polsce był piętnowany społecznie. Nie uznawano go za chorobę, a panujące stereotypy silnie zakorzeniły się w ludzkiej świadomości. Ośrodek leczenia uzależnień był postrzegany jako miejsce dla osób, które nie potrafią poradzić sobie samodzielnie z nałogiem.

Wielu alkoholików nie poszukuje profesjonalnej pomocy, ponieważ:

  • nie mają świadomości, swojej choroby – szukają usprawiedliwień zewnętrznych dla swojego nałogu (stresująca praca, problemy finansowe lub rodzinne itp.) i wydaje im się, że w każdej chwili mogą przestać pić,
  • nie ponoszą negatywnych konsekwencji swojego nałogu – mogą obwiniać za przypadki przydarzające się im w życiu pecha, los czy innych ludzi,
  • boją się potwierdzenia choroby przez terapeutę – nie wyobrażają sobie swojego życia bez alkoholu, a oficjalne potwierdzenia uzależnienia stanowi dla nich swoiste zobowiązanie do podjęcia leczenia,
  • obawiają się reakcji ze strony otoczenia,
  • nie wierzą, że detoks alkoholowy i terapia mogą przynieść dobry rezultat,
  • nie wiedzą, jak przebiega odwyk.

Głośne rozmawianie o problemie z alkoholem, pokazywanie namacalnych dowodów problemów z piciem (problemy finansowe, rozpad rodziny itp.) oraz wspieranie w podjętych decyzjach to najlepszy wstęp do podjęcia skutecznego leczenia, które może prowadzić do życia w trzeźwości.

Skuteczne leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to złożony proces, który staje się wyzwaniem na całe życie. Pierwszym krokiem jest przyznanie się do problemu i zwrócenie o pomoc. Poradnia alkoholowa czy ośrodek terapii uzależnień ma za zadanie pomóc przekuć determinację chorego w usystematyzowane kroki, które będą wspierać wytrwanie w abstynencji. Pamiętaj, że uzależnienie jest wynikiem szerokiego wachlarza złożonych czynników fizycznych i psychicznych.

Odpowiednio ułożony program terapeutyczny, wsparcie lekarzy, doświadczonych terapeutów i psychologów jest konieczne, aby odnieś sukces w walce o życie bez alkoholu. Często niezbędne jest także odtrucie alkoholowe i włączenie w proces farmakoterapii. Chorzy muszą nauczyć się poznawać emocje, które skłaniają ich do picia, a następnie wypracować nawyki zastępcze. Domowe wyleczenie rozregulowanego systemu emocjonalnego można przyrównać do zapału, aby samodzielnie wykonać operację.

Walka z głodem alkoholowym na co dzień

Osoby, które przeszły program terapeutyczny w ośrodku leczenia uzależnień, nadal muszą pracować nad utrzymaniem trzeźwości. Na tym etapie ważne jest wsparcie (m.in. w spotkania w grupach AA, wizyty w poradni uzależnień). Dużym problemem bywają silne objawy głodu alkoholowego. Bliscy mogą pomóc choremu je łagodzić. Skuteczna będzie zmiana stylu życia całej rodziny na bardziej aktywny. Wycieczki rowerowe oraz uprawianie sportu to doskonały sposób, aby unikać sytuacji sprzyjających sięganiu po napoje wysokoprocentowe. Ćwiczenia fizyczne (zwłaszcza na świeżym powietrzu) wyzwalają endorfiny, które stanowią tzw. hormon szczęścia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%