Zamknij
REKLAMA

Chcesz poprawić swoje wyniki sportowe? Zadbaj o odpowiednie przygotowanie motoryczne

08:14, 29.10.2020 | materiały partnera

Umiejętności techniczne sportowców powinny wzrastać na fundamencie odpowiedniego przygotowania motorycznego. To dzięki niemu zdołamy poprawić swoje wyniki oraz zatroszczyć się o bezpieczeństwo w trakcie uprawiania ulubionej dyscypliny.Umiejętności techniczne sportowców powinny wzrastać na fundamencie odpowiedniego przygotowania motorycznego. To dzięki niemu zdołamy poprawić swoje wyniki oraz zatroszczyć się o bezpieczeństwo w trakcie uprawiania ulubionej dyscypliny.

Umiejętności techniczne sportowców powinny wzrastać na fundamencie odpowiedniego przygotowania motorycznego. To dzięki niemu zdołamy poprawić swoje wyniki oraz zatroszczyć się o bezpieczeństwo w trakcie uprawiania ulubionej dyscypliny.

Co to jest przygotowanie motoryczne?

Przygotowanie motoryczne to wyjątkowy rodzaj treningu, którego zadaniem jest nauka prawidłowych wzorców ruchowych, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo w trakcie uprawiania danej dyscypliny oraz, co najważniejsze, ciągły progres wyników sportowych. Przygotowanie motoryczne obejmuje pracę nad podstawowymi elementami sprawności człowieka, do których należą:

-       siła,

-       wytrzymałość,

-       zwinność,

-       skoczność,

-       szybkość,

-       koordynacja ruchowa,

-       gibkość.

Rolą profesjonalnego trenera, odpowiedzialnego za przygotowanie motoryczne, jest wydobycie maksymalnego potencjału danego zawodnika. Trening motoryczny odgrywa kluczową rolę w przypadku poprawy wyników sportowca w uprawianej przez niego dyscyplinie. Brak właściwego przygotowania motorycznego to także najprostsza droga do nieprzyjemnych kontuzji. Te z kolei w znacznej mierze wpływają na późniejszą formę zawodnika, a nierzadko są także powodem zakończenia lub przerwy w karierze sportowej.

Kompleksowy trening motoryczny

Co składa się na kompleksowy trening motoryczny? W przypadku każdej dyscypliny sportowej ważną rolę odgrywa pięć podstawowych elementów:

1. Przygotowanie techniczne polegające na nauce poprawnej mechaniki ruchu;
2. Przeciwdziałanie kontuzjom poprzez utrwalenie odpowiednich wzorców ruchowych;
3. Kształtowanie podstawowych cech sprawności motorycznej, takich jak siła, moc, szybkość, koordynacja ruchowa, wytrzymałość itp.;
4. Kształtowanie trzech podstawowych systemów energetycznych: tlenowego, glikolitycznego i fosfagenowego;
5. Właściwa regeneracja organizmu.

Ułożenie kompletnego planu treningowego wymaga dokładnej analizy danej dyscypliny sportowej a także uwzględnienia formy i poziomu zaawansowania poszczególnych zawodników. Każdy rodzaj aktywności fizycznej opiera się na działaniu innych mechanizmów i wymaga indywidualnego podejścia ze strony trenera. Aby efekty pracy przekładały się na lepsze osiągi w sporcie, należy podjąć współpracę z wykwalifikowanym i umiejętnym coachem, który posiada doświadczenie w pracy ze sportowcami.

Przygotowanie motoryczne a ochrona przed kontuzjami

Niezwykle ważnym aspektem przygotowania motorycznego jest zapobieganie groźnym kontuzjom. Dlaczego? Otóż przebyte urazy w żadnym wypadku nie są sprzymierzeńcem bicia rekordów i zajmowania wysokich pozycji w rankingach sportowych. Jak zatem zadbać o bezpieczne uprawianie sportu? Dzięki regularnie przeprowadzanym testom trener ma wgląd w najsłabsze punkty danego zawodnika. W przypadku koszykarza może być to niewłaściwa technika lądowania po skoku bądź uciążliwe bóle kręgosłupa, które nierzadko mają miejsce u osób o ponadprzeciętnym wzroście. Trening motoryczny takiego zawodnika z pewnością będzie się opierał na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie odpowiedzialne za centralną stabilizację, na przykład mięśnie przykręgosłupowe. Także nauka właściwego lądowania pomoże uniknąć niechcianych kontuzji, takich jak poważne problemy ze stawem kolanowym. Trening w przypadku każdego zawodnika będzie wyglądał inaczej, gdyż profesjonalni trenerzy dobierają ćwiczenia dostosowane do indywidualnych wymagań swoich klientów. Kluczową kwestią jest więc wybór doświadczonego coacha, który poprowadzi sesje treningowe w sposób odpowiadający potrzebom sportowca.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA