Zamknij
REKLAMA

Czy warto wykonać badania geologiczne gruntu?

14:11, 30.06.2020 | materiały partnera

Masz zamiar wybudować dom? Chcesz, aby wszystko przebiegało bezproblemowo? Jeśli tak to dobrze trafiłeś. Musisz po prostu wykonać badania geologiczne gruntu. Oczywiście nikt nie jest ich w stanie samodzielnie wykonać. Potrzebujemy pomocy specjalistów. Przyjrzyjmy się nieco bliżej badaniom geologicznym.

Czym są badania geologiczne gruntu?

Kupiliśmy ziemię i zamierzamy na niej wybudować dom. Zanim jednak do tego się zabierzemy, to powinniśmy zadbać o to, aby geolog pojawił się na naszym placu budowy. Dlaczego jest to takie ważne? Chodzi o to, że to właśnie dobry i doświadczony geolog może uchronić nas przed dosyć kosztownymi następstwami. Geolog wykonuje specjalistyczne badania geologiczne gruntu gco-consult.com/www/pl/oferta/badania-gruntu-pod-domy-jednorodzinne. Tylko i wyłącznie takie badania dadzą nam jasną odpowiedź, czy wszelkie zaplanowane przez nas działania są w ogóle możliwe do wykonania na danej działce. Może być z tym naprawdę różnie.

Gdy zastanawiamy się nad różnymi badaniami, to musimy mieć świadomość, że to właśnie badania geologiczne gruntu są miarodajne najbardziej. Dzięki nim geolog określa konkretne usytuowanie oraz także zarys naszego domu. Wówczas geolog wie, gdzie konkretnie powinien wykonać specjalne odwierty. Czasem jednak nie mamy jeszcze projektu domu i nie mamy pojęcia gdzie on stanie. Wówczas odwierty muszą być wykonane w większej ilości. Jak łatwo się domyślacie koszt takiego badania będzie znacznie wyższy.

Co jak co, ale badanie geologiczne gruntu wykaże nam gdzie tak zwane fundamentowanie będzie należało do najprostszego, a gdzie sprawi firmie więcej trudno i co za tym idzie będzie znacznie droższe.

Ile kosztuje badanie geologiczne gruntu oraz ile trwa?

Wiemy już czym jest oraz na czym polega badanie geologiczne gruntu. Pewnie wiele osób jest zainteresowanych kosztem takiego badania. Najczęściej firmy oferujące tego rodzaju usługi podają koszt badania w przeliczeniu za jeden metrowy odwiert. Cena kształtuje się między sto a sto pięćdziesiąt złotych. Duże znaczenie ma tutaj region kraju. Gdy zatem chcemy wykonać trzy odwierty o głębokości pięciu metrów to już wydatek sięgający nawet tysiąca pięciuset złotych. Czy cena ta obejmuje pozostałe koszty, a może musimy liczyć się jeszcze z innymi wydatkami? W większości firm jest tak, że w tej cenie otrzymujemy już koszty geotechnicznej dokumentacji.

Każda osoba planująca budowę domu oraz przeprowadzenie badania geologicznego gruntu powinna być świadoma, że czasem pojawia się konieczność powtórnego wykonania badania. Po co? Wszystko po to, aby móc określić zmiany poziomu gruntownych wód w różnych porach roku. Wówczas mamy już pewność, że badania będą porządnie wykonane, a do tego będą także miarodajne. Wydając taką kwotę pieniędzy chcemy już, aby wszystko było dobrze wykonane.

Czy badania geologiczne gruntu są kosztowne czy też nie musimy sobie ocenić samodzielnie? Eksperci uważają jednak, że jest to przystępna cena za tego typu usługi.

A ile doświadczona firma potrzebuje czasu, aby wykonać badanie? Tak naprawdę czasem jest to jedna godzina, a czasami dwie. W ekstremalnych wypadkach jest to kilka godzin. Musimy jednak być świadomi, że to wszystko zależy od tego jaka liczba odwiertów będzie wykonywana.

Poza samym czasem wykonywania badania musimy być także świadomi tego, że nie otrzymamy od razu dokumentacji. Na dokumentację pozostanie nam jeszcze zaczekać. Maksymalnie czas oczekiwania na pełną dokumentację to okres dwóch tygodni. Firmy oferują na koniec trzy egzemplarze badań. W większości firmy oferują także elektroniczną wersję. Wszystko tak naprawdę jest zależne od tego, z którą firmą podejmiemy współpracę.

Jak wybrać właściwą firmę?

Kluczem do sukcesu jest wybór właściwej firmy gco-consult.com. Najlepiej natrafić na daną firmę z polecenia. Jednak wśród naszej rodziny czy też znajomych możemy nie znaleźć osoby, która wykonywała podobne badania. W takiej sytuacji jesteśmy skazani na samodzielne poszukiwania odpowiednich specjalistów. Na pewno nam się uda. Na rynku działa mnóstwo firm. Nie jest to jednoznaczne z tym, że każda firma świadczy usługi na równie wysokim poziomie. Wiemy doskonale, że budowa domu to poważna sprawa. W związku z tym chcemy znaleźć firmę, która wykonuje usługi profesjonalnie oraz nienagannie. Musimy być z usług tych zadowoleni, a przede wszystkim muszą one być wykonane solidnie. Jak rozpoznać dobrą firmę na rynku? Na pewno pomocne okażą się opinie o firmach, które są dostępne w sieci. Im więcej pozytywnych opinii tym lepiej. Powinniśmy od razu wyeliminować firmy, które mają więcej negatywnych opinii od tych pozytywnych.

Niekoniecznie firma, z której chcemy skorzystać powinna mieć siedzibę w mieście, w którym mieszkamy. Czasami firmy działają na terenie całej Polski, a nawet poza jej granicami. Porównajmy sobie także ceny. Bardzo często cena znacznie się różni, a bez sensu jest przepłacać za to samo badanie. Oczywiście pod warunkiem, że jest ono wykonane nienagannie i wręcz idealnie. Zależy nam na dokładnych pomiarach. Zupełnie niepotrzebne nam są badania, które są niemiarodajne. Mija się to z celem.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA