Zamknij

Co ma wpływ na cenę dachu na dom jednorodzinny?

08:12, 27.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:13, 27.06.2022

Dach to jeden z najważniejszych elementów, jeżeli chodzi o budowę domu. Wiele osób szuka dachu, który będzie nie tylko tani, ale również materiały użyte do budowy dachu będą jak najwyższej jakości. Jeżeli więc i my planujemy budowę mieszkania, powinniśmy wiedzieć, jaki dach wybrać?

Jak dach wybrać, aby koszty były niższe?

Wybór dachu nie zawsze jest prosty, co jest spowodowane dostępnością wielu różnych ofert, jakie można znaleźć w sklepach. Niestety sprawy nie ułatwiają także wciąż rosnące ceny, które powodują wzrost ogólnych kosztów dotyczących budowy domu jednorodzinnego. Jednak pomimo wysokich cen wciąż można znaleźć dach, który będzie odpowiedni na każdą kieszeń. Na co, powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru tego elementu domu i jakie czynniki wpływają na koszty budowy dachu? Najtańszy dach do domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym to dach dwuspadowy. Jest to najprostszy, a zarazem najtańszy dach, który idealnie spełnia swoją funkcję. Konstrukcja dachu dwuspadowego jest znana każdemu z nas, ponieważ ją można spotkać na wielu domach. Ponadto takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet, co oczywiście pozytywnie wpływa na ostateczną decyzję o wyborze dachu. Jeśli zatem zależy nam na niskiej cenie warto wybrać projekt domu z dwuspadowym dachem. Nie należy zapominać także o innych rodzajach dachów, ponieważ są one równie dobre. Warto wyróżnić tutaj dach płaski, którego budowa jest niezwykle prosta. Taki rodzaj konstrukcji ma wielu zwolenników, co oznacza, że jest on równie popularny.

Dach skośny - wady i zalety

Wybierając dach skośny, możemy liczyć na mnóstwo korzyści. Dodatkowo dach dwuspadowy jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na poddaszu użytkowym. Dodatkowa powierzchnia to jedna z ważniejszych zalet takiego dachu. Kolejną zaletą jest duży wybór materiałów wykorzystywanych do pokrycia, które można położyć na skośnej konstrukcji. Wybierając dach, powinniśmy również zwrócić uwagę na odprowadzanie wody deszczowej, ponieważ ta kwestia ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku gorszej pogody. Co więcej, do takiego dachu można bez problemu dobudować dodatkowy konstrukcję dachową wzdłuż budynku, która będzie pokrywała garaż lub inne nowe pomieszczenia. Jak widać zalet dachu skośnego jest naprawdę dużo, ale czy taka konstrukcja posiada jakieś wady? Niestety, tak! Należy wspomnieć tu o ograniczeniach w przypadku projektowania domu. Problemy można również napotkać w sytuacji, kiedy będziemy chcieli rozbudować dom wzdłuż jego szerokości. Dach skośny jest dosyć popularny, jednak wybór w tym przypadku powinien być kwestią indywidualną, a nie kierowanie się modą lub popularnością.

Dach płaski - wady i zalety

Dachy mające płaską konstrukcję nazywane są również stropodachami. Chociaż dachy płaskie są nieco mniej popularne w przeciwieństwie do dachów skośnych, to jednak wiele osób je wybiera z uwagi na zalety, jakie posiada taka konstrukcja. Jedną z zalet, jaka ma ogromny wpływ na wybór klienta są niskie koszty budowy. Oprócz tego dach płaski może stanowić idealną podstawę pod taras. Na dachu płaskim można zaaranżować także ogród, co w ostatnim czasie staje się bardzo popularne. Ponadto w przypadku konieczności wejścia na budynek możemy bez problemu się na niego dostać. Niestety dachy płaskie tak samo, jak i inne konstrukcje dachowe posiadają wady. Wiele osób, które zastanawiają się nad wyborem takiego dachu, mają wątpliwości co do odprowadzania wody oraz śniegu. Są to oczywiście słuszne obawy, ponieważ pomimo tego, że dach płaski musi spełniać wyżej wymienione funkcje nie zawsze w rzeczywistości tak się dzieje. Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek problemy z odprowadzaniem wody, można skutecznie rozwiązać tę sytuację, ale wiąże się to z większymi kosztami. Dach płaski może sprawiać także problemy już w momencie projektowania dlatego, aby zarówno projektowanie, jak i budowa dachy przebiegała bez problemów, należy poszukać dobrego projektanta i ekipy budowlanej.

Czy materiały mają wpływ na koszty?

Wybór materiałów wykorzystywanych do budowy dachów jest bardzo szeroki. Oznacza to, że można znaleźć materiały tanie, ale również te nieco droższe. Koszty budowy dachu zawsze są uzależnione od tego, jakie materiały będą użyte. Pomimo kosztów, które wiążą się z budową dachu, powinniśmy zwracać uwagę na to, co dokładnie kupujemy. Tanie materiały najczęściej są gorszej jakości, niż te droższe. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy dotyczącej materiałów do budowy dachu, warto zdać się na doświadczenie i wiedzę specjalistów, którzy pomogą dobrać nam materiał. Dzięki temu dach będzie służył naprawdę długo, co ma ogromne znaczenie dla każdego właściciela budowanej nieruchomości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%