Zamknij

Popularne błędy podczas rozliczania PIT

09:39, 23.01.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:39, 23.01.2024
freepik.com freepik.com

Sezon rozliczeniowy wymaga wypełnienia deklaracji podatkowej. Chociaż zadanie to uznaje się już za rutynowe, to dla wielu osób pozostaje nadal stresujące. Strach budzą liczne zawiłości prawnofinansowe oraz często zmieniające się przepisy, a popełnienie błędów w tym zakresie... może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Na co uważać i których pułapek unikać?

Błędy w deklaracji PIT – konsekwencje

Na początek warto zdać sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji popełnianych błędów; większa świadomość na ich temat może zadziałać jako dodatkowy czynnik motywacyjny.

Za częsty rezultat wystąpienia istotnych potknięć podczas wypełniania deklaracji PIT uznaje się kary finansowe. Organy podatkowe są w stanie nałożyć sankcje pieniężne za nieprawidłowości w oświadczanych:

  • przychodach;
  • kosztach;
  • ulgach.

Ich wysokość uzależnia się od rodzaju nieścisłości oraz ich skali, a nawet intencji samego podatnika – błędy popełniane świadomie traktuje się jako zwykłe oszustwo.

Inną konsekwencję stanowi zwiększenie ryzyka wystąpienia szczegółowej kontroli podatkowej. To sytuacja nad wyraz stresująca i nieprzyjemna; pracownicy rządowi prześwietlają wówczas wszystkie finanse osoby podejrzewanej o popełnienie przestępstwa. Takie postępowanie kończy się zwykle pojawieniem się kolejnych komplikacji natury ekonomicznej (wystarczy, że w trakcie kontroli na jaw wyjdzie nawet małe przewinienie).

Powszechnie pojawiające się rodzaje błędów – przykłady

Wszystkich represji da się uniknąć: należy przede wszystkim skupić się na tym, aby deklarację podatkową wypełnić prawidłowo (a wszystkie zaistniałe pomyłki zgłaszać natychmiastowo samemu).

Duża część popełnianych przed podatników błędów jest taka sama. Zainteresowani powinni zapoznać się z kilkoma ich przykładami – pomoże to w ich sprawniejszym wychwytywaniu.

Niekompletne dane

Dlaczego podatnicy wprowadzają do swoich deklaracji niepełne informacje? Powodów tego istnieje kilka, a są to przede wszystkim:

  • nieuwaga;
  • niechlujstwo;
  • nieświadomość.

W jaki sposób zainteresowani mogą upewnić się, że przedstawiają komplet danych? Mogą rozpocząć od regularnego i systematycznego zbierania wszystkich dokumentów – zapobiega to gromadzeniu się zaległości. Ponadto mogą zdecydować się na skorzystanie z usług księgowego albo spróbować zrozumieć samodzielnie wszystkie aktualne przepisy (ich treść przedstawia szczegółowo wszystkie wymogi).

Przekroczenie terminu

Podatnicy przekraczają dane terminy coraz rzadziej. Dzieje się tak z konkretnego powodu: platforma Twój e-PIT wysyła elektroniczną wersję deklaracji PIT-37 i PIT-38 automatycznie – nie wymaga to żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Oznacza to, że na popełnienie tego błędu są narażeni głównie przedsiębiorcy.

Jak uniknąć przekroczenia terminu? Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że wcześnie wypełniona deklaracja przyspiesza termin zwrotu podatku – na temat ten można dowiedzieć się więcej pod adresem: https://www.pit.pl/kiedy-zwrot-podatku/. Dla wielu osób stanowi to ogromne źródło motywacji.

Do kolejnych metod zalicza się stworzenie odpowiedniego przypomnienia w komputerze lub telefonie. Zainteresowani muszą włączyć wybraną przez nich aplikację, a następnie ustawić powiadomienie cykliczne; będzie pojawiać się na ekranie urządzenia każdego roku. Niektórzy sięgają po alternatywę: samoprzylepne karteczki, które umieszczają w często odwiedzanych przez nich miejscach.

Niewłaściwe zastosowanie ulg podatkowych

Kolejny podstawowy błąd to nieprawidłowa klasyfikacja wydatków. Niepełne zrozumienie kwalifikowalnych kosztów to szybka droga do niewłaściwych obliczeń i zgłoszeń podatkowych.

Zdarza się, że komplikacje tego rodzaju przynoszą zupełnie odwrotny efekt: podatnicy nie wykorzystują w pełni dostępnych ulg. Tego należy unikać za wszelką cenę! Prowadzi to do utraty możliwości minimalizacji obciążeń. Zainteresowani zapłacą w takiej sytuacji więcej niż muszą.

Czy da się temu zapobiec? Tak. Za jedyną prawidłową metodę uznaje się jednak dokształcanie się. Podatnicy muszą poszerzać stale swoją wiedzę ekonomiczną – to ich obowiązek obywatelski. Oficjalna strona internetowa rządu zapewnia listę wszystkich dostępnych ulg. Jest ona opisana w przejrzysty sposób; osoby zapoznające się z nią będą w stanie szybko wywnioskować, do których są upoważnieni.

Brak deklaracji dochodów uzyskanych zagranicznie

Istotne zagrożenie powoduje niezgłoszenie dochodów uzyskanych zagranicznie. To bardzo niebezpieczna sytuacja, zwykle idąca w parze z brakiem wykorzystania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – zainteresowani płacą wówczas zupełnie niepotrzebnie zdecydowanie więcej.

Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja, w której podatnik nie wspomina o zarobkach w ogóle; organ podatkowy może założyć w takim przypadku, że rozliczający się chce utajnić część pieniędzy. Podejrzenia tego typu powodują, że zainteresowany zostanie potraktowany jak potencjalny przestępca. 

Nie trzeba jednakże stresować się tym na wyrost. W celu uniknięciu problemów należy zapoznać się z przepisami podatkowymi odwiedzanego kraju. Pomocne okaże się również korzystanie z pomocy internetowych ekspertów podatkowych i zadawanie pytań na forach tematycznych (odpowiedzi niektórych internautów rozwieją wszystkie wątpliwości).

Czynny żal – ostatnia deska ratunku

Czynny żal to specjalny instrument prawny. Umożliwia podatnikowi dobrowolne zgłoszenie nieprawidłowości podatkowych (które nie zostały dotychczas odkryte przez powołany do tego organ). Mechanizm ten pozwala zminimalizować lub zniwelować sankcje spowodowane popełnieniem błędów.

Osoby chcące skorzystać z czynnego żalu są zobowiązane spełnić szereg określonych warunków. Muszą zrobić to:

  • dobrowolnie;
  • przed wszczęciem postępowania podatkowego;
  • wiarygodnie (udostępnić wszystkie informacje dotyczące zaistniałych przeoczeń).

Czy warto korzystać z czynnego żalu? Oczywiście! To sprawdzony sposób na uniknięcie kar finansowych; te potrafią opiewać na naprawdę wysokie kwoty. Do tego trzeba wspomnieć o tym, że poważne wykroczenia mogą stać się potencjalnym powodem do utraty wolności na określony czas – może to być nawet kilka lat.

Przed skorzystaniem z czynnego żalu warto zapoznać się z kilkoma przykładami praktycznymi. Analiza poszczególnych scenariuszy i ich rezultatów będzie w stanie dostarczyć wiele cennych wskazówek zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%