Zamknij

Leki na sen na receptę. Kiedy warto prosić o nie lekarza

15:41, 30.05.2023 . Aktualizacja: 15:42, 30.05.2023

Poprawa jakości snu może zostać osiągnięta poprzez zmianę sposobu odżywiania i trybu życia. Niektóre naturalne środki i suplementy mogą również okazać się skuteczne w poprawie snu. Pacjenci nie zawsze są skazani na leki na sen na receptę, aby zaznać lepszej jakości snu. Zdrowy sen jest istotny dla naszego organizmu oraz równie ważny co regularne ćwiczenia fizyczne i odpowiednia dieta. 

1. Staraj się zażywać więcej naturalnego światła w ciągu dnia 

Zaleca się zwiększenie ekspozycji na jasne światło w ciągu dnia, ponieważ nasze ciało posiada naturalny rytm okołodobowy, który wpływa na nasz mózg, ciało i hormony, pomagając nam pozostać czujnymi i informując kiedy jest czas na sen. Ekspozycja na naturalne światło słoneczne lub jasne światło w ciągu dnia, poprawia nie tylko energię w ciągu dnia, ale także jakość i długość snu w nocy. Nawet osoby, które cierpią na bezsenność, mogą odczuć poprawę snu po regularnej ekspozycji na jasne światło w ciągu dnia. 

2. Ogranicz działanie niebieskiego światła wieczorem  

Ekspozycja na światło w ciągu dnia ma korzystny wpływ, ale w nocy przynosi skutki odwrotne. Jest to spowodowane faktem, że światło w nocy wpływa na rytm okołodobowy organizmu, wprowadzając go w błąd i sprawiając, że mózg myśli, że nadal jest dzień. To z kolei obniża poziom melatoniny, hormonu, który pomaga w relaksacji i zapadaniu w głęboki sen. 

Urządzenia elektroniczne takie jak telewizory, komputery i smartfony emitują niebieskie światło w dużych ilościach, co czyni je najgorszymi wśród źródeł tego typu światła. Zaleca się zaprzestanie korzystania z nich na około 2 godziny przed snem, aby pomóc organizmowi przygotować się do odpoczynku. 

3. Staraj się spożywać kofeinę w godzinach dopołudniowych  

Kofeina jest związkiem, który może przynieść wiele korzyści dla organizmu, takich jak poprawa koncentracji, energii i wydajności w czasie treningu. Niestety, spożywanie kofeiny w późnych godzinach może pobudzać układ nerwowy, utrudniając proces relaksu i naturalnego zasypiania. Badania wykazały, że picie kofeiny do 6 godzin przed snem wpływa negatywnie na jakość snu, a jej działanie może utrzymywać się w organizmie przez 6-8 godzin. Dlatego zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny, szczególnie po godzinie 15-16, jeśli masz problemy ze snem lub jesteś wrażliwy na ten związek. Jeśli chcesz napić się kawy późnym popołudniem lub wieczorem, lepiej wybrać bezkofeinową wersję. 

4. Stosuj drzemki w ciągu dnia wtedy, kiedy tylko ci służą 

Drobne drzemki w ciągu dnia mogą pomóc w poprawie jakości snu, ale zbyt długie lub nieregularne drzemki mogą zaburzyć naturalny rytm snu organizmu. Jeśli jesteś przyzwyczajony do codziennych drzemek i nie masz problemów ze snem, nie musisz się martwić. Jednakże, jeśli cierpisz na problemy ze snem, warto zbadać, czy to zbyt długie drzemki w ciągu dnia są ich przyczyną.  

W razie konieczności udaj się do lekarza po leki na sen na receptę. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i na jego podstawie stwierdzi czy zachodzą wskazania do zastosowania farmakoterapii. W wielu przypadkach z zaburzeniami snu można działać, wyrabiając dobre nawyki i przestrzegając prawidłowej higieny snu. 

Słaby sen może mieć natychmiastowy negatywny wpływ na cały Twój organizm. Szczególnie mogą ucierpieć hormony oraz samopoczucie, a dodatkowo ma wpływ na wydajność fizyczną i funkcjonowanie mózgu. Problemy ze snem mogą również powodować przyrost wagi i zwiększać ryzyko chorób zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Skontaktuj się z lekarzem, aby zażegnać tan problem, a w razie konieczności przepisze on leki na sen na receptę.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%