Zamknij

Grill węglowy czy gazowy? Na jaki się zdecydować?

11:17, 05.05.2023 materiał promocyjny Aktualizacja: 11:17, 05.05.2023
Skomentuj

Jeszcze do niedawna większość osób poszukujących grilla do ogrodu decydowała się na modele węglowe. Obecnie jednak na rynku pojawiają się atrakcyjne alternatywy dla tego typu urządzeń – a mianowicie, grille gazowe. Osoby, które dopiero stoją przed perspektywą zakupu grilla, mogą zastanawiać się, która z powyższych opcji warta jest uwagi. Pora się nad tym zastanowić.

Grille węglowe – wady i zalety

Miłośnicy tradycyjnego grillowania na węglu twierdzą, że grille węglowe gwarantują potrawom niepodrabialny, jedyny w swoim rodzaju smak i aromat, którego nie da się osiągnąć przy grillowaniu innymi metodami. To jeden z głównych powodów, dla których klienci decydują się na zakup grilla węglowego. Oczywiście, nie bez znaczenia jest niska cena tego typu grilli.

Grille węglowe w porównaniu do innych rodzajów grilli są stosunkowo tanie, toteż na ich zakup może pozwolić sobie niemal każdy. Najtańsze modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych!

Z racji tego, że grille węglowe dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, są dość uniwersalne i z powodzeniem można dopasować je do każdego ogrodu bądź też tarasu.

Ogromna popularność grilli węglowych nie oznacza wcale, że pozbawione są one wad. Przede wszystkim, grill węglowy charakteryzuje się dość długim czasem nagrzewania. Grillowanie na węglu nie jest także zbyt czyste – powstały na skutek spalania węgla popiół należy regularnie usuwać, aby utrzymać grill w czystości.

Osoby, które jeszcze nie opanowały trudnej sztuki grillowania, mogą mieć problem z kontrolowaniem temperatury. Może prowadzić to do tego, że potrawy będą zbyt przypieczone, bądź też wręcz przeciwnie – niedopieczone.

Grille gazowe – wady i zalety

Grill gazowy, tak samo jak grill węglowy, posiada zarówno wady, jak i zalety.

Miłośnicy grilli gazowych twierdzą, że są one wyjątkowo łatwe w obsłudze, a grillowanie przy ich pomocy nie wymaga dużego wysiłku. Obsługa grilla polega na jego uruchomieniu, włączeniu gazu oraz kilkuminutowym oczekiwaniu na rozgrzanie. Po tym czasie można przystąpić do przygotowywania potraw. Z racji tego, że ruszt w grillu gazowym rozgrzewa się równomiernie i szybko, jedzenie gotuje się o wiele szybciej niż w przypadku grilla węglowego, jest także równomiernie upieczone.

Grill gazowy nie generuje również popiołu i sadzy, toteż łatwo oczyścić go po zakończonym grillowaniu.

Dla osób, które chcą eksperymentować z różnymi rodzajami grillowanych potraw, nie bez znaczenia jest możliwość precyzyjnej kontroli temperatury.

Niestety, grille gazowe nie są pozbawione wad. Jako główną z nich wskazać można ich wysoką cenę. Grillowanie przy ich pomocy wymaga także zakupu butli z gazem. Są osoby, które twierdzą, że jedzenie przygotowywane na grillu gazowym nie posiada tak głębokiego, dymnego posmaku, jak jedzenie przygotowywane w tradycyjny sposób nad rozżarzonym węglem.

Grille gazowe to z reguły dość ciężkie i duże urządzenia, które ciężko przenosić z miejsca na miejsce. Dodatkowo uciążliwa może być konieczność regularnego uzupełniania butli z gazem.

Jak widać, zarówno grille węglowe, jak i gazowe, posiadają wady i zalety. Ostateczna decyzja zależeć będzie od indywidualnych preferencji użytkownika, a także – jego możliwości finansowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%