Ze względu na to, że rośnie niezadowolenie konsumentów związane z duży wzrostem rat kredytu, w najbliższej przyszłości można spodziewać się wzrostu liczby pozwów opierających się na podważeniu wskaźnika WIBOR. W ostatnich latach bowiem większość z umów zawieranych z bankami stanowiły umowy ze zmiennym oprocentowaniem opartym właśnie o stawkę WIBOR.
WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom komercyjnym. Wysokość stawki WIBOR ustalana jest każdego dnia roboczego i ma kluczowe znaczenie dla całego rynku finansowego. Kredytobiorca, który posiada kredyt złotówkowy z oprocentowaniem zmiennym w swojej umowie kredytu ma wskazane na jaki okres WIBOR jest ustalany. W umowach kredytów hipotecznych najczęściej występuje WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Stawka WIBOR 3M oznacza, że WIBOR jest aktualizowany raz na trzy miesiące, natomiast przy wskaźniku WIBOR 6M jest on aktualizowany raz na pół roku.
Coraz więcej kredytobiorców posiadających kredyty złotówkowe z oprocentowaniem zmiennym opartym o stawkę WIBOR decyduje się na pozwanie banku. Prawnicy wywodzą, że postanowienia dotyczące wskaźnika WIBOR są postanowieniami niedozwolonymi (abuzywnymi), które należy wyeliminować. A zatem postanowieniami, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami oraz rażąco naruszają interesy konsumenta. Ponadto w większości przypadków bank przy zawieraniu umowy kredytu nie udzielił konsumentowi szczegółowych informacji na temat ekonomicznych konsekwencji zawarcia umowy kredytu. Część z kredytobiorców także nie otrzymała regulaminu, który zawierałby postanowienia odnoszące się do tego w jaki sposób ustalany jest WIBOR. Wszystko to sprawia, że istnieje możliwość usunięcia wskaźnika WIBOR z umowy, a w konsekwencji zmniejszenia przyszłych rat kredytu nawet o kilka tysięcy złotych.
Obecnie WIBOR utrzymuje się na poziomie około 7%, podczas gdy jeszcze kilka lat temu nie przekraczał on 1%. Wysokość WIBOR jest bezpośrednio zależna od wielkości stóp procentowych banku centralnego, a te m.in. od sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie. Obecne sytuacja w kraju sugeruje, że w najbliższym czasie WIBOR utrzyma się aktualnym poziomie tj. około 6-8%. A zatem raty wielu kredytobiorców nie powrócą w niedalekiej przyszłości do wcześniejszego poziomu.
Przed podjęciem decyzji co do złożenia pozwu warto skorzystać z darmowej analizy umowy kredytowej, jaką oferuje kancelaria LEX WIBOR. Usunięcie WIBOR z umowy niesie za sobą ogromne korzyści, w szczególności zmniejszenie comiesięcznych rat kredytowych. Dodatkowo bank będzie musiał zwrócić nadwyżkę dotychczas uiszczonych rat kredytu, które powinny być wyliczane wyłącznie w oparciu o samą marżę.
Kancelaria Lex Wibor świadczy pomoc prawną w zakresie prawa bankowego, w tym prowadzi sprawy dotyczące usunięcia wskaźnika WIBOR z umowy. Kancelaria działa na terenie całej Polski, w tym również na obszarze powiatu sochaczewskiego - miasto Sochaczew i okoliczne miejscowości takie jak Żelazowa Wola, Nowa Sucha, Rybno, Teresin, Paprotnia, Janów, Sarnów, Młodzieszyn, Malanowo, Plecewice, Kożuszki-Parcel, Szymanów, Kozłów Biskupi i inne.
Warto podkreślić, że kancelaria złożyła pierwszy pozew WIBOR w Polsce, jak też uzyskała już korzystne dla kredytobiorców postanowienia o zabezpieczeniu, które pozwoliły na czas trwania postępowania już zmniejszyć raty kredytu. Chociaż postanowienia te są nieprawomocne to jest to niewątpliwie duży sukces.