Zamknij
REKLAMA

W jaki sposób dom aukcyjny wybiera dzieła sztuki do licytacji?

00.00, 25.11.2022 artykuł sponsorowany

Choć aukcje uległy znacznym zmianom zarówno pod względem formy, jak i częstotliwości w porównaniu z poprzednimi latami, zachowały swoje znaczenie dla całego rynku sztuki, a domy aukcyjne na całym świecie angażują się w szeroką gamę sprzedaży online, osobistych i hybrydowych, aby zatrzymać aktywnie licytujących kolekcjonerów. Jeśli potencjalny nabywca nie może uczestniczyć w aukcji, może zostawić ofertę w biurze licytatora lub umówić się na licytację przez telefon lub online.

Jak wziąć udział w aukcji dzieł sztuki?

Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń dotyczących udziału w aukcji, poza tym, że trzeba być pełnoletnim. Aukcje są wydarzeniami publicznymi; jeśli jesteś ciekawy, jak działa aukcja sztuki, wybierz dom aukcyjny i weź udział w wydarzeniu jako widz. Przed aukcją potencjalni nabywcy mogą obejrzeć dzieła sztuki w celu sprawdzenia ich stanu oraz certyfikatu autentyczności i/lub pochodzenia, który wystawia prowadzący aukcję. Jeśli chcesz wziąć udział w licytacji, musisz zarejestrować się u prowadzącego aukcje, podając mu swoje dane kontaktowe. Następnie każdy licytujący otrzymuje kartę licytanta z numerem, który służy do jego identyfikacji.

Następnie licytator otwiera sprzedaż, tradycyjnie dzwoniąc dzwonkiem i podając krótki opis sprzedawanego przedmiotu. Podawana jest wstępna cena, a następnie uczestnicy mogą konkurować ze sobą, składając kolejno wyższe oferty. Wreszcie, gdy żaden oferent nie chce zaoferować więcej pieniędzy, licytator zamyka ofertę uderzając młotkiem. Kupujący, który złożył najwyższą ofertę, otrzymuje przedmiot.

Zrób własne rozeznanie

Koniecznie przejrzyj internetowy katalog prac, który dom aukcyjny publikuje przed aukcją. Poznaj artystę, historię interesującego Cię dzieła oraz inne prace tych samych artystów. Decyzja, co warto kupić i do jakiej ceny należy się ograniczyć, może być trudna. Internetowe aukcje dzieł sztuki stają się coraz popularniejsze. Należy jednak upewnić się, że dom aukcyjny jest rzetelny. Większość internetowych aukcji sztuki umożliwia oglądanie wydarzenia na żywo i licytację za pośrednictwem komputera.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%