Zamknij

Skuteczność logistyki magazynowej - o czym musisz pamiętać, by ją zapewnić?

08:39, 16.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:40, 16.11.2022
pixabay pixabay

Magazynowanie jest ściśle związane z obiektem, w którym towary są przechowywane przed sprzedażą lub dostawą. Magazyny są bezpiecznymi rozwiązaniami, które pozwalają na dodatkową organizację i przyspieszenie procesów wysyłki. Magazynowanie nie dotyczy jednak wyłącznie sklepów stacjonarnych. Działa ono również w e-commerce. W tym przypadku produkty są przechowywane w magazynie do momentu złożenia zamówienia. Jeśli klient dokona zakupu, towar jest wysyłany bezpośrednio z magazynu do konsumenta.

Skuteczne rozwiązania w logistyce magazynowej

Podstawą działania każdej firmy sprzedającej produkty fizyczne jest magazynowanie. Składa się ono z trzech kluczowych części:

  • zarządzania magazynem,
  • systemu zarządzania magazynem
  • usług lub operacji magazynowe.

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich, by zrozumieć, na czym polega dobra logistyka magazynowa.

Zarządzanie magazynem - logistyka magazynowa

Zarządzanie strategiczne to najlepszy sposób na prawidłowe funkcjonowanie magazynu. Obejmuje ono m.in. szkolenie i nadzorowanie personelu, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i ochrony, utrzymywanie stanu magazynowego i sprzętu, a także stały kontakt z przewoźnikami.

Oprócz tego istotne jest również:

  • przestrzeganie bezpieczeństwa i utrzymywanie sprzętu ochronnego w dobrym stanie,
  • prognozowanie i obsługa przewidywanego wolumenu i pracy,
  • przeprowadzanie audytów magazynów,
  • prowadzenie ewidencji przesyłek przychodzących i wychodzących,
  • gromadzenie wszelkiej dokumentacji,
  • konfigurowanie jednostek magazynowych w celu maksymalizacji produktywności i wydajności.

Systemy zarządzania magazynem

Prowadzenie magazynu nie należy do prostych zadań, szczególnie przy dużym biznesie. Wówczas z pomocą przychodzi oprogramowanie do zarządzania magazynem. Oprogramowanie to posiada narzędzia, które zapewniają większy nadzór i kontrolę nad wszystkimi operacjami magazynowymi. Korzystając z niego, możemy zautomatyzować wiele z nich, oszczędzając przy tym mnóstwo czasu. Systemy zarządzania magazynem mogą także pomóc w optymalizacji dystrybucji obciążenia pracą, wysyłki czy śledzenia zapasów.

Magazynowanie z systemem magazynowania pozwala na wgląd w czasie rzeczywistym we wszystko, co dzieje się w magazynie.

Usługi i operacje magazynowe

Prawidłowo działający magazyn to bezproblemowy przepływ towarów. Aby osiągnąć taką skuteczność, należy przestrzegać konkretnych zasad magazynowania.

Dobra logistyka magazynowa sprawia, że możemy poszczycić się: produktywnym personelem, wysyłką i odbiorem na czas, niższymi kosztami eksploatacji czy chociażby zoptymalizowanym przechowywaniem i przestrzenią.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%