Hurtownie stali oferują szeroki zakres wyrobów hutniczych, które są niezbędne w wielu przedsiębiorstwach i na placach budowy. Na co dzień możemy spotkać się z szeroką gamą wyrobów metalowych. Czym jednak są same wyroby hutnicze? W jaki sposób powstają i czy możemy je podzielić na różne typy? Tych i wielu innych informacji o wyrobach hutniczych dowiesz się z czytanego artykułu. Koniecznie zapoznaj się z jego dalszą treścią!
Wyroby hutnicze są produktem końcowym wszelkiego rodzaju procesów przeprowadzanych w hutach - głównie przetapiania i kształtowania. Materiał najczęściej wykorzystywany w tym celu to wszelkiego rodzaju stopy metali. Wyroby hutnicze swoje zastosowanie odnajdują w wielu branżach, w szczególności w:
Uniwersalność wyrobów hutniczych wynika z szerokiej możliwości kształtowania materiału i jego doskonałej wytrzymałości i odpornośći - zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie szkodliwych substancji. Gdzie w takim razie spotkamy je najczęściej?
To właśnie branża budowlana na szeroką skalę wykorzystuje wyroby hutnicze. Są one niezbędne do wznoszenia trwałych budynków - zarówno domów jednorodzinnych, jak i okazałych osiedli mieszkaniowych. Do podstawowych wyrobów hutniczych wykorzystywanych w procesie wznoszenia obiektu należą m.in. pręty, siatki i walcówki niezbędne do wykonania zbrojenia.
Przemysł maszynowy z kolei sięga najczęściej po blachy stalowe i kształtki, które służą do wytaczania i wykrawania wszelkiego rodzaju detali konstrukcyjnych. Wyroby hutnicze są niezbędne przy produkcji podkładek śrub, nakrętek i wielu innych detali. By wskazać wyroby hutnicze w swoim otoczeniu, nie musimy więc daleko szukać. Znajdziemy je także w przedmiotach codziennego użytku - szczególnie we wszelkiego rodzaju sprzętach RTV i AGD.
W hurtowniach stali możemy znaleźć szereg wyrobów hutniczych, w tym m.in. blachy, pręty, druty, taśmy, a także wszelkiego rodzaju rury i profile. To właśnie te dwa ostatnie należą do produktów tworzonych w dużych ilościach, ze względu na ogromne zapotrzebowanie.
Wśród profili możemy wyróżnić m.in.
Wśród rur także możemy spotkać się z tym samym podziałem na:
Cechami charakterystycznymi dla profili gorącowalcowanych jest ich jednorodna struktura i stosunkowo grube ścianki. W przypadku rur także mamy do czynienia z brakiem szwów. Przy profilach zimnogiętych spotkamy się ze zgrzewanymi krawędziami pasów blachy, z kolei przy rurach zimnowalcowanych - ze szwami.