Zamknij

Rodzaje sprężyn - charakterystyka i zastosowanie

artykuł sponsorowany + 09:10, 20.07.2022 Aktualizacja: 09:28, 03.08.2023
pixabay pixabay

Sprężyny są elementami technicznymi, do których produkcji wykorzystywana jest najczęściej stal sprężynowa. Poddają się one naciskowi działającej na nie siły, a kiedy ta przestaje działać, odprężają się i wracają do swojej pierwotnej formy. Ten na pozór prosty mechanizm znalazł zastosowanie w wielu branżach i dziś ciężko wyobrazić sobie codzienne życie bez jego zastosowania. Warto więc poznać najważniejsze rodzaje sprężyn, z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Różnice między sprężynami

Różnice pomiędzy poszczególnymi typami sprężyn wynikają najczęściej z:

  • kształtu,
  • materiału, z którego zostały wykonane,
  • obszaru zastosowań.

Przy wyborze różnych rodzajów sprężyny Warszawa będzie miastem, w którym spotkasz producentów z szeroką ofertą obejmującą niemal każdy rodzaj tego elementu.

Rodzaje sprężyn

Możemy wyróżnić kilka najczęściej spotykanych typów sprężyn. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze, z którymi z całą pewnością spotykasz na co dzień.

Sprężyny dociskowe

Sprężyny dociskowe możemy spotkać również pod nazwą “naciskowe”. Wyróżnia je pionowy kształt, który jest równoległy do oddziałujących na zwoje sił. Ze sprężynami dociskowymi spotykamy się najczęściej w życiu codziennym - to właśnie one znajdują się w materacu, łóżku, a także są elementem amortyzującym w rowerze.

Sprężyny naciągowe

Sprężyny naciągowe możemy łatwo pomylić z dociskowymi. To, czym się jednak od nich różnią to charakterystyczne zaczepy znajdujące się na dwóch końcach sprężyny. W przeciwieństwie do tych pierwszych sprężyny naciągowe posiadają napięcie wstępne. To ono wymusza powrót do pierwotnego położenia zwojów.

Sprężyny skrętne

Konstrukcja sprężyn skrętnych jest bardzo prosta - przypomina ona agrafkę. W zależności od kierunku nawijania drutu możemy wyróżnić: sprężyny skrętne prawo zwojowe oraz sprężyny skrętne lewo zwojowe. Sprężyny skrętne stanowią część wielu elementów elektronicznych. Z codziennych zastosowań możemy wyróżnić wykorzystanie tego rodzaju sprężyn w segmentowych bramach garażowych czy żabkach do wieszania bielizny.

Powyższy podział sprężyn dotyczy elementów wykonanych z drutu. Możemy jednak spotkać się również ze sprężynami wykonanymi z metalowej taśmy. Wśród nich wyróżniamy m.in. sprężyny spiralne, sprężyny talerzowe oraz sprężyny kształtowe.

Sprężyny spiralne

Sprężyny spiralne stosuje się głównie w elementach napędowych w ruchu liniowym licznych maszyn. Są one najczęściej produkowane ze stali wysokowęglowej lub stali nierdzewnej. W procesie produkcji materiały te są nawijane w stanie płaskim. Wewnętrzny koniec sprężyn spiralnych jest zamocowany, z kolei drugi koniec przymocowuje się do innych elementów, które obracają moment obrotowy sprężyny.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%