Zamknij

Olej MCT - dla kogo średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe?

artykuł sponsorowany + 09:55, 03.03.2022 Aktualizacja: 09:55, 03.03.2022

Olej MCT czyli Medium Chain Triglicerides zawiera kompleks średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Substancje te pozwalają na szybkie wchłanianie z pominięciem klasycznego procesu trawienia, jaki mają długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Stanowią łatwoprzyswajalne źródła pokarmowe, źródło energii. Tłuszcze MCT z powodzeniem wykorzystywane są w różnych gałęziach dietetyki. Sprawdź, jakie są właściwości oleju MCT i dla kogo będzie dobrym wyborem.

Jakie są kwasy tłuszczowe MCT?

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe w oleju MCT w odróżnieniu od długołańcuchowych kwasów tłuszczowych nie wymagają do trawienia enzymów lipazy i żółci, przez co nie obciążają wątroby jak pozostałe kwasy tłuszczowe. W naturalnej postaci występują w oleju kokosowym, palmowym, a także w nabiale. Olej MCT pochodzenia roślinnego, częściej kokosowy niż olej palmowy jest szeroko wykorzystywany jako suplement diety, składnik odżywek dla sportowców. Na olej MCT składać się mogą:

- kwas laurynowy,

- kwas kaprynowy,

- kwas kaprylowy,

- kwas kapronowy,

- inne kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne w niewielkim stopniu.

Najchętniej wybierane są czyste oleje MCT, zawierające maksymalną zawartość przede wszystkim kwasu kaprynowego oraz kwasu kaprylowego.

Kwas laurynowy C12

Często spotykany w formie odżywek olej MCT zwykle nie zawiera dużej ilości kwasu laurynowego. To tłuszcz MCT o najdłuższym łańcuchu węglowym z grupy Medium Chain Triglicerides. Ten składnik oleju MCT wspomaga układ odpornościowy.

Kwas kaprynowy C10

Znany również pod nazwą kwas dekanowy składnik tłuszczów MCT ma właściwości antyseptyczne. Używany jest również jako składnik niektórych leków. Tłuszcze MCT zawierające kwas kaprynowy pozwalają na uzyskanie wysokiego potencjału energetycznego,

Kwas kaprylowy C8

Należący do średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych kwas MCT C8 daje energię oraz uczucie sytości w krótkim czasie. Olej MCT dostępny w sprzedaży najczęściej bazuje właśnie na tym tłuszczu MCT. Ponadto kwas C8 wykazuje działanie prozdrowotne dla przewodu pokarmowego, może pomóc w redukowaniu stanów zapalnych jelit.

Kwas kapronowy C6

MCT o najkrótszym, sześciowęglowym łańcuchu dość często jest usuwany z oleju MCT. Ma to miejsce z uwagi na jego właściwości smakowe i zapachowe. Spożywanie może prowadzić do bólu brzucha.

Olej MCT jako szybka porcja energii

Suplement diety olej MCT najczęściej stosowany jest jako łatwoprzyswajalne źródło energii. Dodatkowo tłuszcze MCT nie mają tendencji do odkładania się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Olej MCT jest zatem doskonałą odżywką dla sportowców, również tych uprawiających sporty wytrzymałościowe. Dietetyczne właściwości kwasów tłuszczowych wykorzystywane są również coraz częściej w medycynie, czy też przez osoby uczące się lub pracujące jako tak zwana bulletproof coffee.

Olej kokosowy MCT na odchudzanie

Olej kokosowy zawierający średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, z ewentualnym niewielkim udziałem pozostałych kwasów tłuszczowych często stosowany jest jako olej MCT wspierajćy odchudzanie. Produkt może być przyczyną zwiększonej termogenezy organizmu, dzięki czmu kontrola masy ciała jest prostsza. Ponadto kwasy MCT zwykle nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Jakie diety mogą zawierać oleje MCT?

Korzystanie z właściwości olejów MCT ma miejsce w coraz liczniejszych specyficznych sposobach odżywiania. Nie zawsze stanowią one zrównoważony sposób żywienia i implikują zdrowy tryb życia. Olej MCT może występować w:

- diecie sportowców, osób aktywnych fizycznie,

- diecie redukcyjnej połączonej z dużym wysiłkiem fizycznym,

- diecie ketogenicznej (przeważnie niezalecanej przez specjalistów),

- innej diecie wysokotłuszczowej, gdzie spożycie węglowodanów jest ograniczone.

Tłuszcze MCT powinny pochodzić z pewnych źródeł. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji suplementów diety.

Specjalne potrzeby dietetyczne - olej MCT

Z uwagi na fakt, że kwasy tłuszczowe MCT wchłaniają się w uproszczony sposób, stosowanie oleju MCT zalecane jest w niektórych schorzeniach. Ma to miejsce przy stanach upośledzonego wchłaniania tłuszczów, czasem także w okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach, na przykład w obrębie układu pokarmowego.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%