Urząd Miasta zareagował na głosy mieszkańców związane z rozbudową sieci komunikacji miejskiej. Nowe informacje dla podróżujących przedstawione zostały na śniadaniu prasowym w środowy poranek 16 lipca. Wprowadzane zmiany obejmują także rozbudowę floty Zakładu Komunikacji Miejskiej. W tej sprawie samorządowa delegacja wyruszyła do Płocka podpisać umowę z Zarządem Województwa Mazowieckiego. Nowe pojazdy zobaczymy na ulicach miasta w latach 2026-2027.
Plan Urzędu Miasta jest ambitny. Chodzi o stopniowe odkorkowanie Sochaczewa i rozwijanie sieci komunikacji miejskiej. Żeby to robić, potrzebne są narzędzia. Te pojawią się w rękach zarządcy i w szeregach Zakładu Komunikacji Miejskiej w latach 2026 i 2027. Wszystko za sprawą podpisanej w Płocku umowy z Zarządem Województwa Mazowieckiego na powiększenie taboru. To niemal 6 milionów złotych unijnego wsparcia na ten cel, co stanowi 70 procent wartości zadania. Pozostała suma pochodzi z budżetu miasta.
Zadanie niełatwe, ale się udało
- W Płocku podpisywaliśmy umowę z marszałkiem na prawie 6 milionów złotych na kupno 4 autobusów elektrycznych. One będą najprawdopodobniej w następnym i kolejnym roku. Nie wszystkie miasta otrzymały taką możliwość. Na przykład Skierniewice występowały i nie dostały możliwości pozyskania takich autobusów. Są nam potrzebne. Przy tej okazji bardzo chciałbym podziękować naszym pracownikom, bo bardzo dużo osób brało udział w przygotowaniu tych dokumentów. Całe szczęście, że pan burmistrz i pani skarbnik podpisali nam tę umowę. Dużo także zrobiła pani Beata Furman, która miała bardzo dużo poprawek do wprowadzenia w tym okresie. Praktycznie co tydzień coś poprawić, coś dopisać i coś dowieźć. Bez wielu osób by nam się to wszystko nie udało -
- tłumaczył Stanisław Wachowski, zastępca burmistrza.
- Będą to 2 autobusy mini i 2 midi, 7 i 9 metrów. Pojazdy zasilą flotę ZKM w 2026 i 2027 roku, a to pozwoli mi wrócić do rozmów o nowej linii, jakie prowadzę z wiceburmistrzem Stanisławem Wachowskim i szefową ZKM Beatą Furman. Mieszkańcy zgłaszają taką potrzebę, a dodatkowe autobusy w dyspozycji zakładu na pewno ułatwią planowanie nowych tras i udoskonalanie już istniejących, bo snujemy takie plany. Ten tabor długo nie był powiększany. problematyczne były także zgłoszenia o awariach -
- dodał burmistrz Daniel Janiak.
Do tematu na antenie Radia Sochaczew odniosła się też dyrektor ZKM Beata Furman.
- Nasz tabor już nie jest nowy. Średnia wieku to przeszło 15 lat. W związku z tym te zeroemisyjne autobusy to bardzo będą nam przydatne, bo być może dzięki temu rozszerzymy linię, bądź też zlikwidujemy jakieś najstarsze autobusy, co przyczyni się do ograniczenia spalin w mieście, a to jest bardzo ważne -
- mówiła dyrektor Beata Furman.
W ramach inwestycji konieczna będzie też budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ma się ona znaleźć na terenie zajezdni ZKM.
Foto: Miasto Sochaczew
Zdzich15:46, 17.07.2025
Żeby odkorkować Sochaczew, to trzeba zbudować nowe drogi, tj. trasę północ-południe i nowy most.
za mało03:13, 18.07.2025
Żeby odkorkować Sochaczew, to trzeba nowych autobusów kupić kilkanaście. Bo zaraz jakieś najstarsze się rozpadną i z nowych tras czy większej częstotliwości będą nici. Komunikacja jest obecnie na fatalnym poziomie i 4 nowe autobusy tego nie zmienią.
1 0
Dokładnie tak jest. Oni tak zawsze, że niby mają rozbudować flotę, zrobić więcej linii a później jak zwykle brakuje kierowców i jedne autobusy zastępują drugie.