Zamknij

Jak działa alternator i kiedy trzeba go wymienić?

15:05, 03.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:20, 24.11.2022
Skomentuj Photo by Manuel E Sankitts on Unsplash Photo by Manuel E Sankitts on Unsplash

Alternator to urządzenie, które zamienia energię mechaniczną na energię elektryczną w pojazdach. W związku z tym  ładuje akumulator podczas pracy silnika. Warto zauważyć, że urządzenie to jest podatne na awarie.

Co to jest alternator i jak działa?

Alternator to przede wszystkim element elektryczny, który wytwarza energię elektryczną. Zwykle znajduje się na silniku samochodu, ale niektóre większe pojazdy mają osobny alternator napędzany silnikiem. Podczas pracy obwodu, z którym jest połączony, alternator działa jako substytut generatora. Działa jako uzupełnienie, gdy bateria jest słaba. Zasadniczo funkcją alternatora jest wytwarzanie energii elektrycznej, gdy akumulatory samochodu są słabe.

Alternator wytwarza energię elektryczną za pomocą pola magnetycznego do obracania wirnika. Uzwojenie łączy pole z obwodem elektrycznym, który wprawia silnik w ruch. Gdy wirnik się obraca, wytwarza moment obrotowy, który wytwarza energię elektryczną. Uzwojenie wtórne na stojanie spowalnia prąd i równoważy napięcie wyjściowe generatora. Spowolnienie prądu minimalizuje uszkodzenie przewodnika, stojana, a także maksymalizuje  magazynowanie energii poprzez minimalizację ciepła wytwarzanego w tym procesie.

W samochodzie elektrycznym alternator ładuje akumulator, gdy silnik samochodu odprowadza nadmiar energii z alternatora z napędem pasowym (BDA). Podczas pracy obwód samochodu pobiera energię z akumulatora, ale alternator uzupełnia to zasilanie. Alternator działa jak generator, gdy się kręci i wytwarza energię elektryczną. Jednak do działania nie wymaga ciągłego, ciężkiego źródła substancji. Zamiast tego uzupełnia to, co znajduje się w samym akumulatorze.

Są dostępne na rynku alternatory do wielu typów pojazdów, w tym samochodów ciężarowych, osobowych i maszyn rolniczych. Do regeneracji alternatora używane są tylko najwyższej jakości części zamienne.

Przykładowe zdjęcie z autoczescionline24.pl

Regeneracja Alternatora

Alternatory nie są podzespołem, który często ulega awarii, ale czasem nie da się uniknąć ich wymiany na nowy. Powodów jest kilka, ale warto wiedzieć, że w wielu przypadkach alternatory mogą być regenerowane.

Regeneracja alternatora jest opłacalnym rozwiązaniem, które może znacznie obniżyć koszty. Pozwala przede wszystkim utrzymać alternator w optymalnym stanie i zapobiegać awariom, które mogłyby uczynić pojazd niezdatnym do użytku.

W samochodach ciężarowych, które są używana w różnych warunkach,  często stwierdza się, że wilgoć, brud, a także uszkodzenia mechaniczne są czynnikami, które powodują największe uszkodzenia alternatora. 

Kiedy wymienić alternator na nowy?

Alternator jak zostało już wspomniane to urządzenie, które głównie dostarcza prąd do samochodu, a także ładuje akumulator. Istnieje wiele typów awarii. Praktycznie każdy element może ulec tego rodzaju uszkodzeniu. Awarie można szeroko sklasyfikować jako mechaniczne czy też elektryczne.

Alternator to urządzenie, które dostarcza przede wszystkim prąd do samochodu i ładuje akumulator. Jego nieprawidłowe działanie jest sygnalizowane przez czerwoną lampkę z symbolem baterii. Jeśli działa prawidłowo, kontrolka tego typu powinna zapalić się po włączeniu zapłonu oraz zgasnąć po uruchomieniu silnika. Najczęstsze usterki alternatora to między innymi zatarte łożyska, regulatory napięcia, mostki diodowe. Podczas pracy mogą się również zużywać szczotki. W każdym tym  przypadku należy wymienić alternator.

Alternator- Podsumowanie

Alternator pomaga utrzymać zasilanie elektryczne w pojazdach, generując w razie potrzeby dodatkową energię. 

Prawie wszystko w nowoczesnych pojazdach jest sterowane elektrycznie, od systemu wentylacji po wspomaganie kierownicy. Dlatego wadliwy alternator może szybko uniemożliwić działanie danego pojazdu.

Częstą awarią alternatora są zużyte szczotki. W przypadku tego typu usterki, po włączeniu zapłonu kontrolka będzie słabo świecić.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

PaparampaPaparampa

0 0

Jak się zużyją szczotki to może je wymienić, a nie od razu wszystko? 07:55, 15.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wertwert

0 0

Alternator trzeba wymieniać za każdym razem, kiedy wymieniamy olej. Inaczej bedzie katastrofa w trasie i samochód stanie 07:10, 14.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%