Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Sochaczewie świętowała 25 października jubileusz 50-lecia istnienia placówki. Uroczystość odbyła się w szkolnej sali koncertowej. Sala wypełniła się po brzegi.
[FOTORELACJA]14826[/FOTORELACJA]
Wspomnienia, podziękowania, wzruszenia. Sochaczewska Szkoła Muzyczna ma już pół wieku. Dzisiaj (25.10.2024) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie odbyła się uroczystość z tej okazji. Złoty jubileusz przyciągnął wielu gości, a wśród nich dyrektorów placówki, pedagogów, nauczycieli, muzyków, uczniów, absolwentów, sympatyków oraz przedstawicieli władz samorządowych.
Po przywitaniu przybyłych gości zaprezentowano film, który opowiadał o najważniejszych faktach z życia szkoły oraz o zmianach zachodzących w Pałacu Garbolewskich przez lata. Wprowadzenia do uroczystości dokonał obecny dyrektor placówki Ludwik Skrzypek.
- Wokół naszej szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby naszych uczniów. Przez lata gościliśmy w murach tej szkoły wielu wybitnych muzyków, pedagogów i profesorów, którzy z entuzjazmem i poświęceniem prowadzili dla młodych adeptów sztuki muzycznej warsztaty i lekcje otwarte. Na przestrzeni tych pięćdziesięciu lat odbyło się mnóstwo koncertów. Orkiestry i chóry realizowały tournée po wielu krajach Europy. Niezmiernie cieszy nas również fakt, że tak wielu naszych absolwentów to dzisiaj wspaniałe osobowości, uznani muzycy, wspaniali pedagodzy, a przede wszystkim miłośnicy oraz świadomi odbiorcy sztuki. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Sochaczewie to miejsce, które na co dzień tętni życiem. To miejsce, gdzie odbywa się wiele koncertów, konkursów i festiwali takich jak posiadający ponad trzydziestoletnią tradycję Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Janko Muzykant, Sochaczewskie Spotkania Kameralne, Ogólnopolski Wiosenny Festiwal Fretowy, Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy, Ogólnopolski Festiwal Akordeonowy im. prof. Jerzego Jurka Harmonia Espressiva, czy Ogólnopolski Mały Festiwal Gitarowy. Ta szkoła to również grono przyjaciół tworzących stowarzyszenie przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. To wielu sympatyków i wiernych słuchaczy, którzy ją wspierają i tworzą ogromną grupę uczestników wydarzeń artystycznych i kulturalnych, koncertów, konkursów i festiwali. Szanowni Państwo, jubileusz 50-lecia szkoły to bardzo ważny czas. Czas podsumowań, refleksji i dumy z powodu bogatej historii działalności tej szkoły.
Z kolei głos zabrała Joanna Niewiadomska - Kocik, była dyrektor szkoły, która podkreśliła rangę wydarzenia w jej życiu osobistym i zawodowym.
- 40 lat mojego życia związałam z sochaczewską szkołą muzyczną. Jako uczennica, nauczyciel fortepianu, kierownik sekcji instrumentów klawiszowych i dyrektor tej instytucji. To miejsce mnie ukształtowało i też wskazało na nieograniczone horyzonty rozwoju. 14 lat kierowania szacowną jubilatką to wyjątkowy czas w moim życiu zawodowym. Wdzięczną pamięcią obejmuję tych, z którymi współpracowałam. Nauczycieli, pracowników obsługi, administracji, uczniów, ich rodziny, rodziców, też rady rodziców, członków stowarzyszenia, przyjaciół Sochaczewskiej Szkoły Muzycznej, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, przedstawicieli instytucji. Wszystkim tym osobom bardzo serdecznie dziękuję za współpracę. Przeglądając karty, kroniki Sochaczewskiej Szkoły, z ogromną wdzięcznością patrzę na ogrom działalności artystycznej i tej na terenie szkoły i w mieście, ale również na terenie kraju i poza granicami. Wszystkim za to bardzo serdecznie dziękuję. W spektrum mojej uwagi zawsze byli młodzi ludzie i dane mi było przekazywać ponadczasowe wartości. To absolwenci tej szkoły stali się bohaterami mojej dysertacji doktorskiej i to ich pozostawiam w swojej pamięci i w moim sercu. A szanownej jubilatce życzę dalszych sukcesów w kształceniu artystycznym dzieci i młodzieży. Ta szkoła zasługuje na wszystko co najlepsze, bo jest prawdą, pięknem i dobrem.
Do życzeń dołączyła kolejna dawna dyrektor szkoły Anna Wróblewska.
-" Każdy jubileusz skłania do podróży w czasie. Kroniki i fotografie mają niezwykłą moc i nie pozwalają zapomnieć o przeszłości, ale także o wielu pokoleniach wspaniałych ludzi, którzy tworzą historię szkoły. Mam tutaj na myśli wspaniałą kadrę pedagogiczną, (0:22) uczniów, ich rodziców, pracowników administracji i obsługi. Oni wszyscy na co dzień starają się, aby szkoła rozkwitała i aby była dumą naszej społeczności, a także wizytówką naszego miasta. Z miejscem tym związana jestem prawie od początku jego istnienia. Najpierw jako uczennica szkoły pierwszego, drugiego stopnia, potem jako nauczyciel, wicedyrektor i przez sześć lat dyrektor. Piastowanie tego stanowiska było dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Był to bardzo intensywny czas, niosący ze sobą wiele doświadczeń, a każde z nich umacniało mnie jako człowieka. Z wielkim wzruszeniem wspominam dzisiaj także pedagogów, absolwentów i pracowników szkoły, których nie ma wśród nas, a pięknie zapisali się na kartach historii naszej szkoły. Szkoła niezmiennie od lat wychowuje, kształci, rozwija talenty młodych muzyków, inspiruje kolejne pokolenia, kształci twórców i odbiorców szeroko pojętej kultury muzycznej. Ta szkoła jest gwarancją rozwoju nie tylko muzycznego, ale także rozwoju osobowości. Kończymy 50 lat. Życzę całej społeczności szkolnej dalszego pięknego rozwoju i jestem przekonana, że najbliższy czas będzie okazją do wspaniałych spotkań, wspomnień i wzruszeń"-
Państwowa Szkoła Muzyczna rozpoczęła swą działalność na podstawie decyzji Ministerstwa Kultury i Sztuki z dnia 30 września 1974 roku, jako szkoła pierwszego stopnia. Szkoła II stopnia umożliwiająca dalsze kształcenie absolwentów została powołana we wrześniu 1980 roku.
Szkoła rozwijała się nie tylko na papierze, przybywało też uczniów, pedagogów, a na piętnastolecie placówki oddane zostały nowe rozbudowane pomieszczenia. 15 rocznica utworzenia szkoły muzycznej była też okazją do nadania jej imienia Fryderyka Chopina. Zgodnie z powyższym pełna nazwa świętującej placówki to Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im Fryderyka Chopina w Sochaczewie.
Po emisji filmu wręczono nagrody osobom, które swoimi działaniami szczególnie przyczyniły się do rozwoju placówki. Nagrody otrzymali m.in pracownicy gospodarczy pracownicy administracyjni, kadra nauczycielska, dyrektorzy, byli dyrektorzy oraz przyjaciele szkoły.
Swoje podziękowania i gratulacje z okazji złotego jubileuszu na ręce dyrektora placówki Ludwika Skrzypka wraz z okolicznościowym grawerem złożyli przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, rady rodziców, instytucji kultury, hufca oraz szkół muzycznych ze Skierniewic, Warszawy oraz Płocka.
Obchody Złotego Jubileuszu zwieńczył koncert w wykonaniu uczniów oraz absolwentów PSM I i II stopnia im. F. Chopina w Sochaczewie. Wystąpiły: chóry I i II stopnia pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej; orkiestra dęta I i II stopnia pod dyrekcją Michała Wojnarskiego; orkiestra kameralna II stopnia pod dyrekcją Zbigniewa Gracy oraz Big Band II stopnia pod dyrekcją Wojciecha Ziółkowskiego.
Holly22:24, 25.10.2024
Oczywiście Żądło musi być... 22:24, 25.10.2024
Piękne przemowie 11:28, 26.10.2024
Bardzo ładne przemówienie pana Wiceprzewodniczacego Marcina Podsędka wspomniał te czasy z przed 14 lat jak współpracowała z Panią Niewiadomska - Kocik która była Dyrektorem? Dlaczego Pan nie wspomniał o Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie i o swoim ówczesnym Szefie? Dziękuję bardzo.
. 11:28, 26.10.2024
Miejscową 11:57, 26.10.2024
I p. Marcin z żoną Był.? Co miał być starostą ale nie wyszło? I jeszcze pytanie co się Pan tak lokuje do pierwszego rzędu:) ? 11:57, 26.10.2024
Do Joli21:14, 26.10.2024
Jola, daj już spokój. Serio 21:14, 26.10.2024
Cyrk15:03, 26.10.2024
"Szkoła rozpoczęła działalność w 1
974roku..." czyli sama zaczęła działać. Jak tak moźna pisać. TO JA WAM POWIEM. SZKOŁA TOZPOCZĘŁA DZIAŁALNOŚĆ W ROKU 1974 PO WIELOLETNICH STARANIACH BYŁEGO DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 PANA MIECZYSŁAWA NOWACKIRGO. TO ON JĄ STWORZYŁ OD PODSTAW BYŁ PIERWSZYM DYREKTOREM A POTEM BESZCZELNIE USUNIĘTYM W TZW KONKURSIE. I TO SĄ FAKTY HISTORYCZNE. GDYBY NIE PRAWIE DOSŁOWNIE WALKA NOWACKIEGO TO DZIŚ CI OBECNI NIE MIELIBY.SIĘ CZYM CHWALIĆ. KOLEJNA ROCZNICA PO 100-LECIU ORKANA SUPER ZORGANIZOWANA. CHA...Cha...
. 15:03, 26.10.2024
EwaWK19:00, 27.10.2024
Też uważam, że pominiecie w tym artykule twórcy i wieloletniego dyrektora naszej szkoły Pana Dyrektora Nowackego jest bardzo nie w porządku. Jako absolwentka obydwu szkół, a późnej także pracujący w niej nauczyciel jestem bardzo wdzięczna Panu Nowackiemu za jego starania i zaangażowanie w tę szkołę. 19:00, 27.10.2024
Zdegustowany21:37, 26.10.2024
Pisiory, Wy to chyba macie kompleks tych Podsędków. Wszędzie gdzie się pojawią tylko o nich piszecie, a po zdjęciach widać że było masę ludzi. Nie widzicie, że sami robicie im reklamę. 21:37, 26.10.2024
Do miejscowej 21:49, 26.10.2024
A co żal Ci było , bo w drugim rzędzie siedziałaś?
Ojej, jaki smuteczek.... 21:49, 26.10.2024
Wyborca 11:33, 27.10.2024
Czy Pani Kicia kocia nie ma złych wspomnień z tym strojem ??? Czy chciała być po prostu zauważona przez PO ??? Ej halo coś mi się chyba należy poparłam was a że przegraliśmy to .... Kolejna upolityczniona impreza. Niech może napiszą ilu ludziom którzy już coś w życiu osiągnęli nauczyciele ze szkoły próbowali zmarnować życie. Ilu ludzi ma niemiłe wspomnienia z uczęszczaniem do tego motłochu?!?!? 11:33, 27.10.2024
Uczeń 11:37, 27.10.2024
Dla mnie szkoła muzyczna to była trauma którą będę miał do końca życia. Nie pozdrawiam!!!! 11:37, 27.10.2024
Iza08:36, 28.10.2024
Następna gala dla oficjeli, którzy ze szkołą muzyczną nie mieli nic wspólnego. Te same twarze, co na wszystkich jubileuszach szkół. Informacja o jubileuszu w mediach w ostatniej chwili. Ale po co informować byłych uczniów, jeśli to impreza nie dla nich?! 08:36, 28.10.2024
Hania10:44, 29.10.2024
O, szkoła stała się miejscem miękkiego ładowania na tyłek po wykopaniu z urzędu? Czemu nie ma wzmianki że Kocik i ta druga baba niekompetentna wróciły do szkoły muz? 10:44, 29.10.2024
Słoń 11:26, 29.10.2024
Pani Kocik zapomniała dodać, że wróciła na stanowisko nauczyciela do szkoły muz. Czy to nie upadek? Dyrektor, sekretarz miasta, miała być Warszawa a tyle wyszło że znów nauczycielka. Ciekawe czy opłaca się z Wawy jezdzic 11:26, 29.10.2024
Do holly07:40, 26.10.2024
5 1
A czemu mial nie byc?? Jako wieloletni Proboszcz parafi ktora zaprasza szkole muzyczna do opraw roznych uroczystosci, koncertow jak najbardziej zaslugiwal na zaproszenie nie rozumie Twojego problemu 07:40, 26.10.2024
ciekawy11:29, 26.10.2024
3 3
Czy Żądło tam grał na fleciku ???? 11:29, 26.10.2024