Bank Spółdzielczy w Sochaczewie był pierwszą w naszym mieście samodzielną instytucją finansową. Jego historia liczy już 125 lat i jest mocno wpisana w dzieje naszego miasta. - Nasza organizacja od początku swoją działalność nakierowała na pomaganie ludziom w trudnych sytuacjach, udzielanie kredytów, pożyczek, gromadzenie środków pieniężnych – mówi prezes banku Kazimierz Majewski, z którym rozmawiamy i o historii instytucji, i o jubileuszu przebiegającego pod hasłem „Zbudowani zaufaniem klientów”.
[FOTORELACJA]14058[/FOTORELACJA]
Protoplastą Banku Spółdzielczego w Sochaczewie było Towarzystwo Pożyczkowo – Zapomogowe. To od niego się wszystko zaczęło. Jakie były te początki, wspomina prezes banku Kazimierz Majewski.
- Historia powstania Banku Spółdzielczego w Sochaczewie sięga przełomu XIX i XX wieku. W dniu 2 lipca 1899 roku odbyło się zebrania założycielskie Towarzystwa Pożyczkowo – Oszczędnościowego w naszym mieście. Zebranie to uchwaliło statut i wybrało pierwszy zarząd Towarzystwa.
Ciekawa jest geneza powstania samego Towarzystwa Pożyczkowo – Oszczędnościowego. Sięga ona inicjatywy z XVIII wieku biskupów gnieźnieńskich, którzy powołali specjalny fundusz Mons Pietatis, czyli mówiąc po polsku fundusz Szczyt Pobożności. Miał on wspierać biednych ludzi w potrzebie. Trudna historia Polski, czasy zaboru rosyjskiego na naszym terenie, spowodowały, że środki z tego funduszu nie mogły być uruchomione przez ponad 100 lat.
- Dopiero właśnie w 1899 roku udało się uruchomić te środki i z tych środków, które były wydzielone przez biskupów gnieźnieńskich, uruchomiono trzy instytucje finansowe na terenie księstwa łowickiego, w obrębie którego znajdował się powiat sochaczewski. Wspomniane instytucje to trzy Towarzystwa Pożyczkowo – Oszczędnościowe: w Sochaczewie, w Łowiczu i w Skierniewicach. Przedmiotowy fundusz stanowił kapitał zalążkowy towarzystw.
Statut Towarzystwa oparto na rosyjskim „Prawie o instytucjach drobnego kredytu” z dnia 1 czerwca 1895 r. Rozpoczęcie działalności wymagało zebrania 50 członków założycieli - a nie było to łatwe. Wysokość udziału została ustalona przez Walne Zgromadzenie Założycielskie na poziomie 50 rubli. W tamtym czasie była to kwota wysoka. Po dwóch latach ciężkiej pracy – 19 lipca 1901 roku założycielom Towarzystwa udało się pozyskać wymaganą liczbę członków, tym samym uruchomić środki Funduszu i rozpocząć działalność Towarzystwa. Na jego czele stał przewodniczący ówczesnego dekanatu sochaczewskiego, dziekan ksiądz Franciszek Sadowski. Początkowo instytucja funkcjonowała w siedzibie miasta, potem w różnych wynajmowanych pomieszczeniach, między innymi przy ul. Staszica. W końcu w 1913 roku zebranie Towarzystwa podjęło decyzję o zakupie nieruchomości pod swoją własną siedzibę. Zakupiono od mieszkanki Sochaczewa, pani Marii Mańkowskiej, piękną jak na tamte czasy posesję wraz z ogrodem przy Rynku Czerwonkowskim, na terenie której znajdował się jednopiętrowy budynek mieszkalny. Nieruchomość kosztowała 20580 rubli i stanowi siedzibę banku do dziś.
Jak mówi prezes Kazimierz Majewski, początkowy okres funkcjonowania Towarzystwa nie należał do łatwych, ale zaczęto udzielać pierwszych pożyczek i zapomóg. W 1905 roku teren działania instytucji wyszedł poza miasto i objął okoliczne gminy: Kozłów Biskupi, Chodaków, Szymanów i Młodzieszyn. W Towarzystwie pojawiało się coraz więcej udziałowców.
O historii sochaczewskiego banku na pewno można by napisać książkę. W dzieje te wpisują się obie wojny światowe, kryzys gospodarczy, przeobrażenia ustrojowe w Polsce, ale też działania samej instytucji na rzecz podtrzymania przyjętej misji.
- Nasza organizacja od początku swoją działalność nakierowała na pomaganie ludziom w trudnych sytuacjach, udzielanie kredytów, pożyczek, gromadzenie środków pieniężnych. Typowe czynności bankowe podejmowane były od 1975 roku.
Co bardzo ważne. Bank Spółdzielczy w Sochaczewie był pierwszą w naszym mieście samodzielną instytucją finansową. Jego działalność jest oparta w 100 procentach na polskim kapitale. Właścicielami banku są udziałowcy, osoby fizyczne i osoby prawne. Aby stać się członkiem Banku Spółdzielczego, należy złożyć deklarację członkowską. Udział członkowski wynosi 500 zł , wpisowe 100 zł. Decyzję o przyjęcie w poczet członków podejmuje zarząd banku.
- W zasadzie każdy, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych, może zostać członkiem banku. Przynamniej raz w roku odbywają się zebrania grup członkowskich, podczas których omawiamy sprawy związane z najbliższym zebraniem przedstawicieli i członków banku, na którym są podejmowane najistotniejsze decyzje dotyczące funkcjonowania banku.
Hasło przewodnie obchodzonego właśnie jubileuszu 125-lecia brzmi „Zbudowani zaufaniem klientów”.
- Tym hasłem chcemy podkreślić, dzięki komu istniejemy. A istniejemy dzięki klientom, którzy nam zaufali, którzy mają prawo wyboru i zdecydowali się współpracować z nami. To klienci, którzy funkcjonują niezależnie od udziałowców i pracowników, od 125 lat budują siłę i powagę naszego banku. Bank to instytucja, której wiarygodność opiera się na zaufaniu. To klienci decydują, to klienci ufają naszemu bankowi, powierzając mu swoje środki, oszczędności, ale też informacje o swojej działalności i swoim życiu –
- podkreśla prezes.
W ramach jubileuszu sochaczewski Bank Spółdzielczy angażuje się w wiele przedsięwzięć, między innymi był głównym sponsorem Motoserca. Na jesieni instytucja planuje uroczystą galę, podczas której podziękuje swoim klientom, pracownikom i partnerom.