28 grudnia w 82 rocznicę zrzutu w Brzozowie Starym przy odnowionej kwaterze Cichociemnych w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Zachowania i Tworzenia Miejsc Pamięci Narodowej pn. „ Mazowsze dla miejsc pamięci 2023”, odbyła się uroczystość VIII Światełka Pamięci dla Cichociemnych organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym.
[FOTORELACJA]13359[/FOTORELACJA]
W nocy z 27 na 28 grudnia 1941r. do okupowanej Polski drogą lotniczą przerzuconych zostało czterech Cichociemnych – żołnierzy Armii Krajowej ( Marian Jurecki ps. „Orawa”, Maciej Kalenkiewicz ps. Kotwicz- współtwórca Cichociemnych, Andrzej Świątkowski „Amurat”, Alfred Paczkowski „Wania”) oraz dwóch kurierów politycznych Delegatury Rządu na Kraj ( Tadeusz Chciuk ps. „Celt” i Wiktor Strzelecki ps. „Buka”). W wyniku błędu w nawigacji do zrzutu doszło poza wyznaczoną placówką na terenie włączonym do Rzeszy Niemieckiej na las Paulinka-Wszeliwy. Rtm. Marian Jurecki ps. „Orawa” – dowódca zrzutu o kryptonimie „Jacket” i kpt. Andrzej Świątkowski ps. „ Amurat” polegli w walce z Niemcami w Brzozowie Starym. To oni pierwsi spośród 316 Cichociemnych oddali życie za Ojczyznę, za nas, w myśl hasła „Bóg Honor, Ojczyzna” i „Wywalcz jej wolność lub zgiń”.
W 82 rocznicę zrzutu w Brzozowie Starym przy odnowionej kwaterze Cichociemnych w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Zachowania i Tworzenia Miejsc Pamięci Narodowej pn. „ Mazowsze dla miejsc pamięci 2023”, odbyła się uroczystość VIII Światełka Pamięci dla Cichociemnych organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym.
W tegoroczną organizację uroczystości włączył się Wójt Gminy Iłów i Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty.
Na cmentarzu odczytano apel pamięci, zmówiono modlitwę za poległych Cichociemnych, złożono kwiaty i zapalono Światełka Pamięci.
W Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym uczestnicy wysłuchali wykładu historycznego Jakuba Wojewody pt. „ Cichociemni na terenie VIII Obwodu Skowronek” poprzedzonego krótkim filmikiem przygotowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z Krakowa.
Na koniec ppłk Karol Piskorski- Dyrektor Oddziału IPN w Łodzi i Andrzej Grabarek- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym zapalili Światełka Pamięci przy obelisku Cichociemnych tj. w miejscu ich śmierci.
W uroczystości udział wzięli goście:
- Jan Kraśniewski- Wójt Gminy Iłów;
- Rafał Durzyński- Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Iłowie;
- ks. Maciej Zakrzewski- proboszcz Parafii pw. Św. Andrzeja Ap. w Brzozowie Starym;
- ppłk. Karol Piskorski- Dyrektor Oddziału IPN w Łodzi;
- Bartosz Bijak- Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi;
- ppłk Andrzej Kujawa – Dowódca 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjra Feliksa Kozubowskiego z żołnierzami;
- Jakub Chmielewski - Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Płocka z Józefem Kolczyńskim- członkiem zarządu;
-Żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z Krakowa;
- Paweł Felczak- Prezes Stowarzyszenia Historycznego im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ z Wiceprezesem Andrzejem Przemyłskim;
- Jakub Wojewoda – Prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty, kierownik Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie;
- Elżbieta Kopka- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie ;
- Małgorzata Kunz- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie;
- Anna Kornacka Bartos- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie;
- dh Edward Krakowiak- Honorowy Prezes Zarządu Oddziału ZOSP RP w Iłowie;
Bardzo cieszyła obecność licznej grupy uczniów brzozowskiej szkoły z pocztem sztandarowym i ich rodziców uczestniczących w wydarzeniu w czasie wolnym od zajęć szkolnych.
Był to wyraz Pamięci o Bohaterach, którzy polegli w Brzozowie Starym jako pierwsi z formacji Cichociemnych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz