30 września na terenie gminy Nowa Sucha zostanie zorganizowany rajd rowerowy, dla czytelników, bibliotekarzy, pasjonatów historii i rowerów. Start rajdu o 11.00 spod kościoła w Kurdwanowie. Uczestnicy rajdu pojadą trasą questu „Dzieje na dwóch kółkach”. Czas przejazdu, równoczesnego zwiedzania oraz rozwiązywania questu to około 2 godziny.
Gminna Biblioteka w Nowej Suchej w sobotę 30 września organizuje swój sztandarowy rajd rowerowy. Start rajdu o 11.00 spod kościoła w Kurdwanowie. Uczestnicy rajdu pojadą trasą questu „Dzieje na dwóch kółkach”. Zapisy na rajd przyjmowane są do 23 września. Do udziału zachęca wójt Maciej Mońka.
- Tym razem temat przewodni rajdu jest związany z Narodowym Czytaniem, podczas którego czytane są fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Rajd rusza spod kościoła w Kurdwanowie i tam też się zakończy i będzie przebiegał drogami naszej gminy. Uczestnicy trasę rajdu pokonają mniej więcej w dwie godziny. Na postojach będą czytane fragmenty Nad Niemnem. Przez naszą gminę przepływa rzeka Bzura, która fragmentami może przypominać Niemen. Książce znajdujemy wiele opisów przyrody, która w dużej części jest podobna, do tego, co mamy w naszej gminie. Myślę, że ci, którzy będą uczestniczyli w rajdzie będą mieli przeżycia turystyczne, ale i duchowe –
- zachęca wójt Maciej Mońka.
Podczas rajdu ok. godz. 13.00 w ramach akcji Narodowe Czytanie odczytany zostanie fragment „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, dotyczące mogiły powstańczej.
- Uczestnicy rajdu spotykają się przy kamieniu z tablicą upamiętniającą potyczkę polskiego oddziału kawalerii z carskim wojskiem kozackim pod Kurdwanowem, w czasie powstania styczniowego – 28 lutego 1864 roku. Podczas rajdu uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego zapoznania się z trasą, podążając rowerem, zgodnie z wierszowanymi wskazówkami zawartymi w otrzymanym tekście ulotki. Kolejne miejsca na trasie będą odnajdywać poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Metoda, którą zastosowaliśmy to questing (z ang. poszukiwanie) – to „nauka przez zabawę”, forma gry terenowej, przypominająca harcerską zabawę w podchody, posiadająca duży walor edukacyjny z różnych dziedzin, co ułatwia proces nauki. W przystępny sposób przekazuje wiedzę w myśl konfucjańskiej zasady: „Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, pozwól mi zrobić a zrozumiem”. Dzięki zajęciom w terenie, uczestnik questu zdobywa i utrwala wiedzę o danym regionie i jego historii, kulturze, przyrodzie oraz nabywa nowe umiejętności (np. lepszej orientacji w terenie, wyszukiwania szczegółów z większą uwagą –
- informują organizatorzy rajdu.
Wszyscy uczestnicy otrzymają upominek oraz poczęstunek. Organizatorzy zachęcają do przyodziania na rajd ubrań w barwach narodowych białej i czerwonej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz