Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty już po raz szósty zorganizowała warsztaty historyczno-patriotyczne w formie obozu wędrownego ,,Młodzi żołnierze batalionu Armii Krajowej majora Korwina”. Letni obóz rozpoczął się 25 lipca i potrwa do 1 sierpnia.
[FOTORELACJA]12707[/FOTORELACJA]
Już po raz szósty rozpoczęły się warsztaty historyczno-patriotyczne w formie obozu wędrownego ,,Młodzi żołnierze batalionu Armii Krajowej majora Korwina”. Warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty, poświęcone są historii Armii Krajowej, w szczególności sochaczewskiego Obwodu AK „Skowronek”.
- Rozpoczynamy nasze warsztaty historyczne "Młodzi Żołnierze Batalionu Ak Majora Korwina". Miło nam widzieć liczne osoby z poprzednich edycji, a także osoby nowe które chcą z nami rozpocząć przygodę z historią. Byliśmy w SP im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie, gdzie zwiedzaliśmy pole zrzutu akcji "Jacket" i miejsce boju Cichociemnych z 1941 r. W SP w Brzozowie. Powitał nas wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski i dyrektor szkoły Andrzej Grabarek. Pierwszy dzień praktycznie za nami. W obozowisku powoli zapada cisza nocna. Dziś na rozgrzewkę przeszliśmy ok. 7 km szlifując w międzyczasie szyk marszowy. W Tułowicach w miejscu naszego obozowiska młodzież została podzielona na pododdziały i po rozpakowaniu w namiotach kontynuowała ćwiczenia z musztry. Później dzięki żołnierzom z 38.Sdzab OP uczestnicy mogli zapoznać się z sprzętem współczesnego wojska. Wieczorem zasiedliśmy do wspólnej kolacji przy ognisku i wysłuchaliśmy gawędy historycznej m.in. dotyczącej żołnierzy Obwodu AK SKOWRONEK. Dziękujemy bardzo żołnierzom z 38. BZ pod dowództwem st. chor. sztab. Wojtulewicz za przygotowanie i rozłożenie namiotów dla uczestników warsztatów –
- relacjonowało Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im.II/ 18 pp.
Program warsztatów zawiera poznawanie historii i walorów przyrodniczych regionu, elementy nauki: poruszania się po mapie i orientacji w terenie, biwakowania w terenie, rozbijania namiotów, przygotowania i bezpiecznego rozpalania ogniska, gotowania w terenie, udzielania pierwszej pomocy, pracy w zespole oraz musztry i technik strzeleckich. Dodatkową atrakcją są wycieczki do jednostek wojskowych i muzeów w Warszawie, Tomaszowie Mazowieckim, Ostrowi Mazowieckiej, a także wędrówki po Puszczy Kampinoskiej i spływ kajakowy rzeką Bzurą. Warsztaty zakończa się 1 sierpnia.
Warsztaty dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura- Interwencje 2023".
0 0
Do Pana Grabarka Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść
2 0
To są nietuzinkowe i najlepiej zorganizowane półkolonie w naszym regionie,organizowane przez profesjonalistów. Pozdrawiam!
2 0
Najbardziej profesjonalne warsztaty/półkolonie zorganizowane w całym powiecie. Lepszego programu zajęć i tak świetnie ułożonego dawno nie widziałem. Polecam każdemu aby swoją pociechę oddał w opiekę na ten czas pod "MGH II batalionu 18 P.P."