Trwają zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżową na Jasną Górę, która w tym roku odbędzie się już po raz 28. W niedzielę 6 sierpnia w drogę pod hasłem „Postawy – podstawy wiary” wyruszy około 700 osób, w tym z Sochaczewa około 100. O wydarzeniu rozmawiamy z rzeczniczką wydarzenia Magdaleną Gorożankin.
Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Góra potrwa od 6 do 14 sierpnia, jedynie grupy Błękitna (sochaczewska) i Cytrynowa wyruszą dzień wcześniej, 5 sierpnia, by następnego dnia dołączyć do pozostałych pątników w Łowiczu. Trasa w stosunku do ubiegłego roku nie zmieniła się.
- Wychodzimy z Łowicza i wędrujemy na Jasną Górę, przez trzy dni przechodząc przez Diecezję Łowicką. Lokalizacje noclegów są takimi miejscami, gdzie rodziny i bliscy mogą podjechać, by spotkać się z pielgrzymami. Pierwszego dnia nocować będziemy w Makowie, następnie po kolei w Wysokienicach, Małeczu, Żarnowicy Dużej, Milejowie / Longinówce, Gosławicach / Widawce / Kuźnicy, Zawadzie, Rędzinach i na koniec oczywiście na Jasnej Górze. W sumie do przejścia mamy około 200 kilometrów, mówię około, bo czasami zdarzają się niespodzianki, jak zamknięta droga i do przejścia są 2 kilometry więcej lub mniej –
- opowiada Magdalena Gorożankin, rzeczniczka prasowa pielgrzymki.
Według rzeczniczki, nasza, sochaczewska grupa Błękitna należy do najbardziej rozmodlonych.
- Nie waham się tego powiedzieć, bo zawsze Błękity ciągną nas do modlitwy, pokazują, że modlitwa jest na pierwszym miejscu, a zabawa i ten młodzieżowy klimat to dalszy plan.
Grupa Błękitna liczy obecnie około 100 osób, to wciąż sporo, choć były lata, gdy liczyła 200 osób. Jej przewodnikiem będzie w tym roku ks. Karol Chrapulski, wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie. 16 lipca o godzinie 15.00 w parafii odbędzie się spotkanie organizacyjne z udziałem właśnie księdza Karola oraz innych osób zaangażowanych w przygotowanie i poprowadzenie pielgrzymki.
W pielgrzymce bierze udział w sumie 11 grup, tą ostatnią jest grupa Szara, zrzeszająca wolontariuszy.
- Grupa wolontariuszy z racji swojej roli musi być wszędzie, w związku z tym zasadniczo jest 10 grup. Niestety, liczba pielgrzymów jest coraz mniejsza, w związku z czym łączymy grupy i na trasie tak naprawdę zobaczymy ich 5 w podwójnych kolorach. W sumie to około 700 osób.
W ramach pielgrzymki odbędą się trzy wydarzenia towarzyszące, w których może wziąć udział każdy, nie tylko pątnicy. Pierwsze z nich będzie miało miejsce 6 sierpnia w Makowie.
- Zorganizujemy tu wieczór, w którym połączymy się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. A stanie się to na terenie makowskiej muszli koncertowej. Przyjedzie też specjalnie do nas pan Tomasz Kowara, który poprowadzi kilka zabaw. A zagra dla wszystkich zespół ze Skierniewic Boża Sprawka. To będzie taki luźny młodzieżowy wieczór, ale przepełniony modlitwą. Drugiego dnia w Wysokienicach weźmiemy udział w Wieczorze Pojednania. Chcemy się skupić na haśle pielgrzymki, który w tym roku brzmi „Postawy – Podstawy Wiary”. Jedną z takich postaw jest też przebaczenie i pojednanie. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, widzimy, co się dzieje, ludzie odchodzą z kościoła, rodziny są skłócone. Może to dobry moment, by podjąć refleksję o przebaczeniu, by coś zmienić.
Trzecie wydarzenie to nowość. Pielgrzymi i goście będą mogli wziąć udział w Wieczorze Folklorystycznym.
- Nasi przyjaciele ze Stowarzyszenia Step by Step z Lubochni poprowadzą dla nas krótkie warsztaty tańca ludowego, będzie się można zintegrować, poznać kulturę Diecezji Łowickiej, a wreszcie w tej formie pomodlić.
Zapisy na pielgrzymkę prowadzone są przez cały lipiec.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz