Sochaczewski Warsztat Artystyczny po raz pierwszy opracował i złożył projekty do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. To między innymi pomysł na integracyjne zajęcia dla edukacyjno – artystyczne dla dzieci, również z niepełnosprawnościami. Od głosowania mieszkańców zależy, czy projekty zostaną zrealizowane.
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza ponownie pojawiły się sochaczewskie projekty. To między innymi wnioski naszego Warsztatu Artystycznego, prowadzonego miedzy innymi przez Nikę Czubak – Wrońską. W ramach projektu nr 374 warsztat zaproponował blok integracyjnych zajęć edukacyjno artystycznych dla dzieci i młodzieży.
- Zajęcia te kierujemy do dzieci pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. Chcemy na nich pokazać, że ten świat jest dla wszystkich. Że można świetnie współpracować mimo różnych barier. Że jeśli włoży się w coś trochę wysiłku, wszystko się staje możliwe. Że niepełnosprawność nie jest niczym strasznym. Że osoby z niepełnosprawnościami są pełnowartościowymi ludźmi, którzy potrafią robić, cokolwiek zechcą. Że w każdym społeczeństwie są różni ludzie i dla każdego jest miejsce. Z drugiej strony chcemy trochę zaktywizować niepełnosprawne dzieci, wyciągnąć je z domu –
- opowiada Nika Czubak – Wrońska.
W ramach zajęć planowana jest także wycieczka do skansenu, zabawy w parku, spływ kajakowy czy warsztaty manualne. Co ważne, zgodnie z zasadami BOM-u, realizatorem projektu będzie podmiot, którego ofertę wybierze samorząd województwa mazowieckiego – jeśli oczywiście wniosek zakwalifikuje się do realizacji. Zdecydują o tym głosy mieszkańców.
Kolejny projekt zgłoszony przez Warsztat Artystyczny, o numerze 296, nosi tytuł „Ogarnij emocje”. Zakłada kilka turnusów i półkolonii, jakie miałyby się odbyć w przyszłe wakacje, podczas których dzieci młodsze i starsze uczyłby się radzić sobie z emocjami.
- Wiemy, że dziś dzieci przeżywają wielkie problemy emocjonalne, są przebodźcowane, czyha na nie masa niebezpieczeństw i frustracji, w ślad za tym idą głębokie problemy psychiczne. Prowadząc takie zajęcia u siebie, zauważyliśmy wielkie potrzeby dzieci w tym względzie. Dlatego ważne jest, by wskazać im narzędzia do pracy nad sobą, pomóc im po prostu. Forma półkolonii będzie dodatkowo zapewniać dzieciom rozrywkę w czasie wakacji, bo wiemy, że nie wszystkie dzieci mają do niej dostęp.
Jak podkreśla Nika Czubak – Wrońska, inspiracją do napisania projektów były właśnie obserwacje dokonywane w warsztacie, gdzie dzieci często wprost zgłaszały swoje potrzeby.
- Zauważyliśmy też, że brakuje w Sochaczewie niekomercyjnych propozycji dla dzieci, takich, z których faktycznie wynosiłyby coś dobrego.
Oba projekty szacowane są na ponad 100 tysięcy, pierwszy z nich ma trwać przez cały rok, w drugim będzie mogło wziąć udział kilka kilkunastoosobowych grup.
- Cel jest taki, by w tym projekcie znalazło się jak najwięcej dzieci i młodych ludzi.
Oba projekty przeszły już formalną i merytoryczną weryfikację i można na nie oddawać głosy. A należy to uczynić przez stronę Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, wyłącznie drogą elektroniczną, wpisując odpowiedni numer projektu. Głos może oddać każdy mieszkaniec Mazowsza, niekoniecznie Sochaczewa. Głosować można do 18 czerwca.
- Zachęcam do głosowania na wszystkie projekty, które mają być realizowane na terenie Sochaczewa, a jest ich kilka, między innymi Różowa Skrzyneczka w szerszym wymiarze. Naprawdę warto ściągnąć do naszego miasta i powiatu trochę pieniędzy na inicjatywy służące wszystkim mieszkańcom. Głosowanie trwa dosłownie chwilkę i jest banalnie proste –
- podkreśla Nika Czubak – Wrońska.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz