W 83. rocznicę zbrodni katyńskiej, policjanci złożyli kwiaty i zapalili znicz przed Pomnikiem Pamięci w Trojanowie. Znicze zapłonęły również przed tablicą upamiętniającą zamordowanych sochaczewskich funkcjonariuszy Policji Państwowej.
[FOTORELACJA]12426[/FOTORELACJA]
Był policjantem,
to wystarczyło, by go rozstrzelać
Dmitrij Tokariew
szef kalinińskiego NKWD
Wczorajsze obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. W trakcie krótkiego wystąpienia Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański przypomniał krótko genezę zbrodni katyńskiej w wyniku której zginęli również policjanci II RP, którzy pełnili służbę na ziemi sochaczewskiej. Po wystąpieniu szefa sochaczewskich policjantów wyświetlono film poświęcony zbrodni katyńskiej i odniesiono się do słów szefa kalinińskiego NKWD - Dmitrija Stefanowicza Tokariewa, późniejszego generała bezpieczeństwa państwowego w Kazaniu, który podczas jednego z przesłuchań powiedział "był policjantem, to wystarczy, by go rozstrzelać ”
Zbrodnia Katyńska to czas masowych egzekucji przeprowadzonych wiosną 1940 roku na przeszło 22 tysiącach polskich obywateli – funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Służby Więziennej, Służby Leśnej czy Korpusu Ochrony Pogranicza. Funkcjonariusze więzieni byli w obozach specjalnych NKWD - w tych najbardziej znanych czyli w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, ale także w więzieniach na terenach wschodnich II RP.
Ławrientij Beria w notatce do Stalina stwierdził, że jeńcy wojenni są zdeklarowanymi i nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Na podstawie jego rozkazu zaczęto likwidować obozy, a mundurowi w nich osadzeni ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję. Tysiące Polaków zginęło, ponieważ komunistyczny agresor uznał ich za grupę niebezpieczną ze względu na swą wyjątkowo silną postawę patriotyczno - moralną, miłość do Ojczyzny i wierną służbę społeczeństwu.
Po pierwszej części uroczystości policjanci i pracownicy sochaczewskiej komendy pojechali złożyć kwiaty pod Pomnikiem Pamięci, gdzie znajduje się urna z prochami policjantów państwowych zamordowanych w 1940 roku. Na miejscu obecna była również 12-letnia Marysia Ciura, która zaśpiewała pieśń patriotyczną. Marysia jest uczennicą klasy V Szkoły Podstawowej im. gen. bryg. Franciszka Włada w Kamionie.
Po powrocie do jednostki, komendant wraz z policjantami zapalili znicz i oddali honor przed tablicą upamiętniającą policjantów, którzy zostali zamordowani w Twerze.
asp. Agnieszka Dzik
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz