Zamknij

Gmina Rybno: uczcili 79. rocznicę boju Oddziału Armii Krajowej Socha

07:19, 06.04.2023 Aktualizacja: 08:08, 06.04.2023

Na terenie gminy Rybno leży wieś Bronisławy i to tutaj 79 lat temu miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Otoczony przez Niemców Oddział Partyzancki Armii Krajowej o kryptonimie „Socha” został doszczętnie rozbity. Poległych żołnierzy pochowano na wzgórzu obok wsi. Od kilku lat pamięć o tych wydarzeniach i bohaterach wybrzmiewa na nowo z należytą chwałą i czcią.

[FOTORELACJA]12407[/FOTORELACJA]

W tym roku uroczystości rocznicowe miały miejsce we wtorek 4 kwietnia, została odprawiona uroczysta msza święta w intencji młodych żołnierzy, którzy polegli za Ojczyznę. Uczestniczyli w niej mieszkańcy, samorząd gminy reprezentował wójt Damian Jaworski. A wcześniej kwiaty w Bronisławach oraz kwaterze na cmentarzu wojskowym w Trojanowie-Sochaczewie złożyli samorządowcy z miasta i powiatu. 

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom i zaproszonym gościom, którzy wzięli udział we mszy świętej oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia: proboszczowi parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Rybnie ks. Zbigniewowi Łuczakowi, Dyrektorowi Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie Jakubowi Wojewodzie, Stowarzyszeniu Muzealna Grupa Historyczna Im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty, strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Rybno, dyrekcji, nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie, pracownikom Urzędu Gminy Rybno oraz Gminnej Biblioteki Publicznej. Cześć i chwała Bohaterom z kwietnia 1944 roku

- napisał na profilu facebooka Urzędu Gminy Rybno Damian Jaworski.

Po mszy głos zabrał m.in. wójt Damian Jaworski, który odnosząc się w przemówieniu do tamtych wydarzeń historycznych wspomniał o wartościach patriotycznych, historycznych, które każdy z nam powinien pielęgnować, kultywować i przekazywać kolejnym, młodym pokoleniom tak, by pamięć o naszych przodkach, którzy przelewali krew w obronie naszych granic była wciąż żywa.

W uroczystościach w Bronisławach udział wziął też Roman Grzegorowski - syn Piotra Grzegorowskiego, który w tamtym czasie był związany z tamtymi wydarzeniami, walczył w tym miejscu. Zabierając głos przybliżył nakreślone mu wydarzenia sprzed niespełna 80 lat, podziękował też za utrwalanie pamięci o wydarzeniu wśród lokalnej społeczności. Podczas spotkania w Bronisławach ważnym akcentem było też odczytanie przez Jakuba Wojewodę – dyrektora Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie, nazwisk wszystkich poległych wraz z pseudonimami i wiekiem, w którym zginęli.  

Po wystąpieniach złożono kwiaty i zapalono znicze pod krzyżem a następnie uczestnicy przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą poległych z 1944 roku, gdzie również oddano hołd i cześć poległym.

/Komentarze wyłączone na prośbę autora tekstu - UG Rybno/

(UG Rybno)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%