Iłowski samorząd od dłuższego czasu zajmuje się kwestią statutów sołeckich. Na październikowej sesji została podjęta stosowana uchwała. Natomiast na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w poniedziałek 19 grudnia radni przyjęli stosowne zmiany do uchwały. Konieczność wprowadzenia poprawek została zgłoszona przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. 23 grudnia w Urzędzie Gminy w Iłowie sekretarz Katarzyna Michalska i przewodniczący Sławomir Tomaszewski dokonali uroczystego podpisania nowych statutów. To historyczna chwila, bo ważne dla sołectw dokumenty nie były zmieniane od 1990 roku.
[FOTORELACJA]12174[/FOTORELACJA]
Obszar gminy Iłów podzielony jest na 40 sołectw: Aleksandrów-Wszeliwy, ArciechówBieniew, Arciechówek-Obory, Białocin, Brzozowiec, Brzozów A, Brzozów Nowy, Brzozów Stary, Brzozówek, Budy Iłowskie-Rokocina, Emilianów, Gilówka Dolna i Gilówka Górna, Giżyce, Giżyczki, Henryków, Iłów, Kaptury-Karłowo, Krzyżyk Iłowski, Lasotka, Lubatka-Szarglew, Łaziska-Leśniaki-Rzepki, Miękinki-Olszowiec, Miękiny-Uderz, Narty, Olunin, Paulinka, Pieczyska Iłowskie, Pieczyska Łowickie, Piotrów, Piskorzec, Przejma, Sadowo, Sewerynów-Wisowa, Suchodół-WładysławówKępa Karolińska, Stegna, Wieniec, Wola Ładowska-Łady, Wołyńskie, Załusków, Zalesie-Dobki. Statut sołecki, to najważniejszy dokument dla sołectw, który był nie zmieniany od 1990 roku. Jak podkreśla sekretarz Katarzyna Michalska prace nad opracowaniem nowego dokumentu trwały dość długo.
- Pracę rozpoczęły się już w roku 2019, troszkę uniemożliwiła nam pandemia dalsze działania. Pierwsze konsultacje w sprawie statutów odbyły się na przełomie roku 2021/2022. 30 września zakończyły się drugie konsultacje w sprawie statutów. Na prośbę sołtysów ten czas konsultacji został wydłużony o wrzesień, bo właśnie wtedy odbywały się zebrania sołeckie i na każdym takim spotkaniu była informacja o tym, że trwają konsultacje i że jest projekt statutu. Kolejne konsultacje zostały przeprowadzone w grudniu. I tak jak wcześniej w toku przeprowadzonych konsultacji do Urzędu Gminy Iłów nie wpłynęły żadne wnioski/uwagi/opinie dotyczące przedmiotowego projektu
- wyjaśniła sekretarz Katarzyna Michalska.
Na październikowej sesji została podjęta stosowana uchwała. Natomiast na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w poniedziałek 19 grudnia radni przyjęli stosowne zmiany do uchwały. Konieczność wprowadzenia poprawek została zgłoszona przez wojewodę mazowieckiego.
- Z organu nadzoru przyszła informacja, że nasze projekty statutów są jednymi z lepszych uchwał i to dobra wiadomość. Otrzymaliśmy też wskazówki do zmian, to trzy drobiazgi. Otrzymaliśmy sugestie aby wprowadzić takie zmiany w paragrafie 5 ust.1, jest:
"Działanie Sołectwa, w tym obrady zebrania wiejskiego i jego komisji, są jawne, a ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z obowiązujących przepisów prawa, w szczególności z ustaw".
sugerowane brzmienie to:
"Działanie Sołectwa, w tym obrady zebrania wiejskiego i jego komisji są jawne, a ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw".
Druga poprawka znajduje się w paragrafie 16 ust. 1 pkt 2), chodzi o odwołanie sołtysa, jest:
" pozbawienia praw publicznych i wyborczych oraz ubezwłasnowolnienia na podstawie prawomocnego wyroku sądu"
Organ nadzoru wnioskuje o to by rozszerzyć, określenie:
"pozbawienia praw publicznych, czynnego prawa wyborczego do organów gminy oraz ubezwłasnowolnienia na podstawie prawomocnego wyroku sądu".
Trzecia poprawka dotyczy omyłki w nazwie miejscowości –
- wyjaśniła sekretarz Katarzyna Michalska.
Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu statutów sołectwom gminy Iłów. 23 grudnia w Urzędzie gminy Iłów odbyło się uroczyste podpisanie statutów dla 40 sołectw. W wydarzeniu uczestniczyli sekretarz Katarzyna Michalska i przewodniczący Sławomir Tomaszewski.
- To historyczna chwila dla naszego samorządu. Dziś od 1990 roku został uaktualniony najważniejszy dokument dla naszych sołectw. Warto dodać, że w powiecie sochaczewskim, to właśnie na terenie gminy Iłów znajduje się najwięcej sołectw, bo aż 40. To ważne, bo wcześniej obowiązujący dokument był wręcz archaiczny
- dodaje przewodniczący Sławomir Tomaszewski.
Wigilia 12:53, 23.12.2022
No nareszcie,..... jak mogliśmy bez tego żyć :) Wesołych Świąt
Stefan13:39, 23.12.2022
Zasadnicza sprawa 40 sołectw to jest paranoja ,6 ,7 chałupek i sołectwo osobne ,połączcie ze sobą te sołectwa to bedzie inaczej wyglądało .Przykłady są na zebraniach sołeckich a najbardziej przy wyborze sołtysa gdzie wyborcy sołtysa to 4 może pięciu domowników a może jeszcze jakiś sąsiad ,ale to juz wypadek przy pracy.Pomyślcie tak logicznie.
do Stefana15:40, 23.12.2022
Tak. Mówiła o tym Pani Dorota na komisjach w tym roku. Mówiła jeszcze, że większość sołtysów jest z łapanki.
PRL15:42, 23.12.2022
Dawniej u sołtysa był telefon to można było zadzwonić czy coś?
Stefan 20:43, 23.12.2022
w takich wioskach zostaje sie sołtysem ,BO NIE MA KTO.
Zenek11:39, 25.12.2022
To poseł PIS nic nie miał do pisania ???
Nnn23:35, 25.12.2022
Co ma poseł do wioski,na której ubywa mieszkańców,bo młodzi idą do pracy,na wsi nie ma gospodarstw dużych,a na małych nie da się wyżyć,ile jest już pustych domów,jeszcze kilka lat i na wsiach będzie pusto,tak to wygląda.
Do tego wyzej14:07, 26.12.2022
Poseł niech się ożeni i pokaże jak żyją rodzina radia Maryja plus 5 plus
Snajper14:09, 26.12.2022
A może ministrant strzela ślepakami albo z nie czyszczonej dwurorki
Do wyżej 07:01, 27.12.2022
Po co ma się żenić? Żeby rogi żonce dorabiać jak u wam niektórzy
2 0
Tak jest poseł PIS. Kto ze wsi postawi kurnik alba nowy kibel, to poseł PIS ma okazje na zdjęcia się załapać !!!