Zamknij

Stulecie Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej uczczone na bogato

17:27, 01.10.2022 K.Ż Aktualizacja: 08:26, 04.10.2022
Skomentuj

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w tym roku świętuje piękny jubileusz 100-lecia. Główne obchody zostały zorganizowane w sobotę 1 października, w okrągłą rocznicę utworzenia naszej kolejki. Podczas podniosłego wydarzenia dokonano odsłonięcia pamiątkowego medalionu z inskrypcją i tablicy kamiennej na ścianie głównego budynku stacyjnego stacji Sochaczew Wąskotorowy. Tego dnia nie zabrakło znakomitych gości, wzniosłych przemówień i wspomnień, a także mocy atrakcji. Podczas obchodów tak zacnego Jubileuszu nie mogło zabraknąć akcentów kolejowych. Były aż dwie parady, a także przejazdy pociągami do Tułowic, gdzie odbył się piknik. Były też akcenty muzyczne. Wystąpiła między innymi Miejska Orkiestra Dęta ze Zduńskiej Woli i sochaczewski zespół Tajm.

[FOTORELACJA]11965[/FOTORELACJA]

1 października był bardzo ważnym dniem dla wszystkim pracowników, a także sympatyków Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Tego dnia zorganizowano imprezę upamiętniająca uroczystą inaugurację ruchu planowego na pierwszym, 16-kilometrowym odcinku kolei sochaczewskiej ze stacji Sochaczew Wąskotorowy, dziś teren muzeum, do stacji Tułowice, która miała miejsce 1 października 1922 r, dokładnie sto lat temu.

Wydarzenie rozpoczęło się od odsłonięcia na wystawie stałej „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984” pamiątkowego medalionu z inskrypcją. Następnie wszyscy przybyli goście przemieścili się na skansen, gdzie odbył się recital Miejskiej Orkiestry Dętej ze Zduńskiej Woli o Tradycjach Kolejowych. Następnie przyszedł czas na przemówienia. Jako pierwsi głos zabrali dyrektor Stacji Muzeum Joanna Kazimierska i kierownik sochaczewskiego oddziału Grzegorz Kropiak. Krótki rys historyczny podsumowujący 100 lat działalności przedstawił Łukasz Popowski. Czas przemówień był również świetną okazją do wspomnień związanych z naszą ciuchcią. Minister Maciej Małecki wspominał, że kolejowego bakcyla zaszczepił w nim dziadek i od najmłodszych lat chętnie wybierał się na przejażdżki kolejką. Burmistrz Piotr Osiecki zauważył, że nasza kolejka w latach swej świetności była niezawodna i punktualna, a gdy zawodziły inne środki transportu, szczególnie zimą, to na wąskotorówkę zawsze można było liczyć, nawet jak trzeba było dojechać na Sylwestra. Dobre wspomnienia z sochaczewską ciuchcią miał również przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski. Jak wspominał w swoim wystąpieniu właśnie 1984 r. gdy likwidowana była kolej wąskotorowa zakochał się w swojej żonie, a później w kolei.

Samorząd Województwa Mazowieckiego w związku z tak wyjątkowym jubileuszem odznaczył Muzeum Kolei Wąskotorowej wyjątkowym Medalem Pro Mazovia. To odznaczenie powędrowało również do zasłużonych pracowników kolei m.in. dyrektor Joanny Kazimierskiej, Czesława Gwary, Bogdana Pokropińskiego i Romualda Markiewicza. Odznaczenia wyróżnionym wręczyli marszałek Adam Struzik i wiceprzewodniczący sejmiku Mazowieckiego Adam Orliński. Marszałek zaznaczył, że Medal Pro Mazovia zawsze trafia do osób, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

Wiceprzewodniczący Adam Orliński wyraził swoje ogromne zadowolenie, że dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego udało się m.in. odrestaurować legendarny parowóz PX29, a także wspiera aktualną działalność muzeum. Wiceprzewodniczący zaproponował, aby w przyszłorocznym budżecie Województwa Mazowieckiego zadysponować środki na remont kolejnego parowozu.

Podziękowania złożyli również wójt gminy Nowa Sucha Maciej Mońka, a także wójt gminy Brochów Piotr Szymański, który podkreślił, że nasza kolejka jest szczególnie związana z gminą Brochów. W dniu jubileuszu gratulacje i prezenty przekazali sochaczewscy harcerze, a także Kampinoski Park Narodowy oraz przedstawiciele spółek kolejowych i środowisk pasjonatów kolei.

Jubileusz został uczczony również paradami czynnego taboru wąskotorowego w muzealnym skansenie, a także paradą czynnych lokomotyw. Odbyła się także wycieczka pociągiem retro do Tułowic, gdzie został zorganizowany również piknik. Na zakończenie zaplanowano koncert sochaczewskiego zespołu Tajm, który zgrał standardy kolejarskie.

To był wspaniały jubileusz w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Kolejka kiedyś była głównym środkiem komunikacji naszych mieszkańców, a dziś jest świetną atrakcja dla turystów nie tylko z całej Polski. Gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

 

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

ApaApa

8 1

Kolejnych 100 lat !!! 18:33, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JarekJarek

9 0

Ja pamiętam to muzeum w latach 90'
Teraz wygląda po prostu rewelacyjnie i myślę, że będzie jeszcze lepiej jeśli tych pojazdów doprowadzi się więcej do stanu używalności.
Fajnie też by było gdyby udało się ściągnąć do muzeum lokomotywę Faur L30H(Lyd2), które poruszają się po bieszczadzkich szlakach.
Następnych 100 lat życzę. 19:00, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PKPPKP

6 5

Uroczystość piękna i zarazem zjazd działaczy PSL. Wszędzie lans bez wazeliny 20:34, 01.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do PKPdo PKP

5 4

Dzięki tym działaczom to sochaczewska ciuchcia stanęła na nogi...czyli na koła które zawiozą cię do Wilcza Tulowskiego....to działacze z PSL.dbali o te wysłużone i po wsiach jadące wagoniki.Ty wazelinę i kit wciskasz ludziom ....jak rasowy i razowy pislamista.?? 12:42, 02.10.2022


RomekRomek

9 2

To poseł PIS kartonika nie dorzucił swojego ??? 13:33, 02.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KonduktorKonduktor

5 1

a gdzie znany lansista z kitem, towarzystwo nie te, czy bałachu nie dało się wcisnąć, że to zasługa pis. 18:08, 02.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MokMok

3 2

Marszałek Strozik od podstaw finansował muzeum kolei w Sochaczewie...parterowy budynek po byłym przedszkolu..odbudowany za pieniądze Urzędu Marszalkowskim 20:55, 02.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

berekberek

3 0

Jak Pan Struzik da ze swojego to pogadamy. A jak na razie to wydaje pieniądze wszystkich którzy pracują i płacą podatki. Wszyscy tacy sami bez wyjątku do wykopania 05:50, 03.10.2022


Można?Można?

2 0

https://miasta.tokfm.pl/miasta_tokfm/7,185054,28973947,wielkie-otwarcie-bez-oficjeli-dosc-tego-polityk-pojawia-sie.html
08:31, 03.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%