Zamknij

Iłów: uroczyste odsłonięcie obelisku, uczczono pamięć obrońców Załuskowa

22:22, 18.09.2022 Aktualizacja: 09:31, 20.09.2022
Skomentuj

W ubiegłą sobotę 17 września w 83. rocznicę wydarzeń wrześniowych w Załuskowie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowego obelisku, poświęconego żołnierzom Bitwy nad Bzurą 1939 r. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy sołtysa Adama Garstki. W wydarzeniu udział wzięli wzięli lokalni samorządowcy, mieszkańcy a także uczestnicy V edycji Rajdu „100 kilometrów rowerem na 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości". Tego dnia przybyli na uroczystość oddali hołd poległym, a także złożyli kwiaty i zapalili znicze.

[FOTORELACJA]11924[/FOTORELACJA]

W sobotę 17 września w Załuskowie za sprawą sołtysa Adama Garstki odbyła się wyjątkowa uroczystość. Właśnie z jego inicjatywy w gminie Iłów powstał  pomnik upamiętniający bohaterów września 1939 r., którzy bronili Załuskowa. W 83. rocznicę Bitwy nad Bzurą odbyło się odsłonięcie pamiątkowego obelisku. Tego dnia w Załuskowie przy kapliczce Matki Boskiej, przy której umieszczono pamiątkowy kamień z okolicznościową tablicą zgromadzili się samorządowcy i mieszkańcy gminy Iłów. Tego dnia nie mogło zabraknąć wojska, a także pocztów sztandarowych. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Zgromadzonych powitał gospodarz wydarzenia sołtys Adam Garstka. W swoim wystąpieniu nawiązał do wojennej historii Załuskowa.

- Niech żyje Wojsko Polskie. Niech żyją obrońcy naszych granic. Uczcijmy minutą ciszy pamięć poległych podczas wojny żołnierzy i ludności cywilnej. Historię naszej wsi idealnie odzwierciedla wiersz, który napisałem:

„Załusków to jedna z najstarszych miejscowości.

Drzewa w lasach szumią i ptaszki śpiewają o naszej przeszłości,

o walkach jakie podczas wojen miejsce miały i szumią drzewa nad mogiłami poległych w pierwszej wojnie światowej żołnierzy.

Drzewa w parku szumią i ptaszki śpiewają, jak w miejscowym pałacu rozmyślał generał Kutrzeba, jak wyrwać armię z okrążenia , jak ją uratować.

Wojna się skończyła, czas do przodu leci, a ptaszki wciąż śpiewają o skok Cichociemnych spadochroniarzy i czasy dziedziców Załuskowa wspominają.

A ja tylko zapisuję, te ich wspomnienia żeby uratować od zapomnienia" -

- mówił sołtys Adam Garstka.

Wójt Jan Kraśniewski cieszy się, że na terenie gminy mieszkają osoby, które dbają o kultywowanie pamięci o dawnej historii.

- Uczestniczymy w wyjątkowej uroczystości w Załuskowie. Znajdujemy się przed tablicą poświęconą żołnierzom września 1939 roku i generałowi Kutrzebie. Jest asysta wojska, są poczty sztandarowe. Chciałbym powiedzieć, że inicjatorem tych przedsięwzięć, zarówno nadania honorowego obywatelstwa Zygmuntowi Stokalskiemi, jak i upamiętnienie żołnierzy września 1939 roku jest sołtys Adam Garstka. Cieszę się, że jest dziś młodzież i że przekazujemy młodemu pokoleniu obowiązek upamiętniania naszych bohaterów -

- podsumowuje wójt Jan Kraśniewski.

17 września 1939 roku Iłów znalazł się w ogromnym, zaciskającym się pierścieniu niemieckim. Zgromadziły się tu tysiące uciekinierów i wojska z różnych stron Polski. Panowało wielkie zamieszanie i dezorientacja. Niemcy zbombardowali osadę, zginęli żołnierze i ludność cywilna. Sołtys Garstka zauważył, że jako pasjonat historii czuł się zobowiązany do podjęcia konkretnych działań, aby uczcić i uhonorować obrońców Załuskowa.

- Historią interesowałem się od najmłodszych lat, to taka nasza rodzinna tradycja. Warto dodać, że Załusków, jest jedną z najstarszych miejscowości, bo pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1449 roku. Niestety żadna zawierucha wojenna, zarówna pierwsza jak i druga wojna światowa nie ominęły naszej miejscowości. W miejscowym pałacu krótko przebywał generał Kutrzeba ze swoim sztabem. Obelisk stanął koło kapliczki Matki Boskiej, gdyż w kapliczce zamontowana jest pamiątkowa tablica poświęcona też żołnierzom, którzy zginęli w Załuskowie 17 -18 września 1939 roku. Cieszę się, że dzięki hojnej pomocy mieszkańców udało nam się wykonać obelisk wraz z pamiątkowymi tablicami. Dziękuję wszystkim darczyńcom: mieszkańcom, radnym gminy Iłów, wójtowi Janowi Kraśniewskiemu,  sekretarz Katarzynie Michalskiej, a także wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

- dodaje sołtys Adam Garstka.

Podczas uroczystości został odczytany apel poległych. Następnie odbyło się poświęcenie  i odsłonięcie obelisku z tablicą pamiątkową. Potem przyszedł czas na

złożenie przy nowym pomniku kwiatów i zapalenie zniczy.

- Nasze wychowanki i harcerki z 8 WDH „Ostoja” brały udział w uroczystości patriotycznej w Zaluskowie. Odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Dziewczęta brały udział w uroczystym składaniu kwiatów i „Apelu Poległych”. Przygotowały również program artystyczny pod kierunkiem pani Urszuli Olkiewicz -

- relacjonuje MOW Załusków.

 

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Strażaka Strażaka

3 7

Na zdjęciach widzę kolejny dobry i przemyślany zakup qlad
Dla osp ciekawe
Ile kosztuje i ile razy będzie
Użyty namiot już jest teraz proponuję samolot A inne jednostki niech się patrzą

09:05, 19.09.2022
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

ZażenowanyZażenowany

5 2

Myślę, że lepiej byłoby te pieniądze wydać na pani/pana edukację, wtedy wiedziałby/aby pan/pani, że istnieje coś takiego, jak interpunkcja. Łatwiej by było zrozumieć wypowiedź kogoś, kto nawet nie ma nic mądrego do przekazania.

P.S. Quad petarda! Chyba pierwszy taki w naszym powiecie?

10:36, 19.09.2022

PolakPolak

1 4

A można po polsku?

10:39, 19.09.2022

do STRAŻAKado STRAŻAKa

5 2

Jesteś strażakiem, a nie masz pojęcia o zasadach funkcjonowania straży.
Jednostki będące w KSRG, a dodatkowo graniczące z rzekami, mają narzucane posiadanie pewnego wyposażenia z góry, przez Komendę Główną straży pożarnej. Tak było też w tym przypadku.
Ideą Komendy Głównej jest, żeby każda jednostka nadwiślańska posiadała quada.
Zatem został on pozyskany w całości z funduszu Komendy Głównej. Podobnie było z namiotem.
Gmina nie poniosła z tego tytułu żadnych kosztów, a namiot w razie wystąpienia katastrof naturalnych, może służyć nie tylko mieszkańcom gminy Iłów, ale być użyty w cały kraju ze względu na przynależność OSP Iłów do KSRG.

10:50, 19.09.2022

STRAŻAK IISTRAŻAK II

5 1

Quad kosztował ok. 200 tysięcy zł.
Jest to najbogatsza możliwa wersja, podgrzewane fotele, bi-ksenony skrętne itd.
Quad będzie wykorzystywany do prywatnych wyjazdów w teren.
Został zakupiony przez gminę. Fundusze na niego zostały przesunięte z funduszu drogowego.

10:25, 19.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do STRAŻAK IIDo STRAŻAK II

3 2

STRAŻAK II informacje ma chyba od pewnej oszustki działającej na terenie gminy Iłów.

11:03, 19.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gwiazdorgwiazdor

2 3

a jeden z przemawiających to stanął tyłem do sztandaru, tyłem do wojska, to błąd, a harcerki za nim.

11:22, 19.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%