Zamknij
REKLAMA

Zygmunt Stokalski Honorowym Obywatelem Gminy Iłów

22.55, 15.09.2022 K.Ż
Skomentuj
REKLAMA

Gmina Iłów bogatsza o nowego Honorowego Obywatela. Tytuł ten został jednogłośnie przyznany przez radnych 15 września na uroczystej Sesji Rady Gminy Iłów Zygmuntowi Stokalskiemu. W imieniu pośmiertnie uhonorowanego odznaczenie odebrał wnuk Krzysztof Politowski. Z tej okazji Urząd Gminy w Iłowie wybił pamiątkowe medale, które zostały rozdane podczas sesji.  To była wyjątkowa uroczystość, na której nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej, a także Szkoły Podstawowej w Iłowie. Były przemówienia okolicznościowe, a także część artystyczna, a na zakończenie poczęstunek przygotowany przez KGW Zgoda z Iłowa. 

[FOTORELACJA]11917[/FOTORELACJA]

W czwartek 15 września w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Iłów zwołana z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Zygmuntowi Stokalskiemu, Radni w tej sprawie byli jednomyślni i przyznali jednogłośnie najwyższe wyróżnienie, kolejnemu obywatelowi. .

- To wielki dzień dla iłowskiego samorządu nadawać tytuł Honorowego Obywatela Gminy Iłów zmarłemu w 1964 roku Zygmuntowi Stokalskiemu. Pan Zygmunt wywiązał się z obowiązku, jaki spoczywa na inteligencji w każdej społeczności lokalnej. Swoją postawą i zaangażowaniem dał przykład innym mieszkańcom do szlachetnego działania bez względu na zagrożenie. Identyfikacja poległych żołnierzy w Bitwie nad Bzurą w 1939 rok, to obowiązek wobec rodzin poległych i historii. Gratuluję najbliższej rodzinie. Dziękuję za to, że po latach możemy spłacić dług wdzięczności wobec osoby zasłużonej nie tylko dla społeczności iłowskiej. Dla podkreślenia wagi dzisiejszego wydarzenia samorząd Gminy Iłów wybił okolicznościowy medal. Przyjętą uchwałę wykonam z należną starannością -

- podsumował wójt Jan Kraśniewski.

Dzięki inicjatywie Adama Garstki, sołtysa sołectwa Załusków gmina Iłów wzbogaciła się o nowego Honorowego Obywatela. Wniosek sołtysa poparło 58 mieszkańców gminy. Pan Adam jest również pomysłodawcą utworzenia pamiątkowego obelisku, który stanął w Załuskowie, a uroczyście zostanie odsłonięty w najbliższą sobotę.

- Bardzo się cieszę, że Rada Gminy Iłów przychyliła się do mego wniosku i uchwała dziś została podjęta, a dzięki temu tytuł Honorowego Obywatela został przyznany za zasługi Zygmuntowi Stokalskiemu.  Mam to szczęście, że miałem okazję poznać pana Zygmunta, choć lepiej go znam z opowieści innych osób którym pomagał, jak np. lekarz weterynarii z Kiernozi. Jestem pasjonatem historii, to taka nasza rodzinna tradycja, dlatego zabiegałem o odznaczenie tak wyjątkowej osoby. Z tego powodu również zbierałem środki na wykonanie obelisku wraz z okolicznościową tablicą w hołdzie obrońcom Załuskowa -

- podsumowuje sołtys Adam Garstka.

Sylwetkę Honorowego Obywatela podczas sesji zgromadzonym przybliżyli sekretarz Katarzyna Michalska i sołtysa Adam Garstka.

Wiemy, że Zygmunt Stokalski urodził się w 1900 roku na Ukrainie, zmarł w 1964 roku w Iłowie. To bardzo istotna postać nie tylko w historii Iłowa, ale całej Polski. To farmaceuta, który prowadził w Iłowie aptekę, a jednocześnie w tejże aptece prowadził punkt konspiracyjny. Zasłużył się przede wszystkim tym, że już w trakcie wojny zbierał nieśmiertelniki. To on przyczynił się do stworzenia list żołnierzy WP poległych w Bitwie nad Bzurą w 1939 roku. Dzięki tym listom do dziś potomkowie poległych żołnierzy odnajdują swoich przodków.

Podczas uroczystości głos zabrała radna powiatowa Wanda Dragan, która również podzieliła się ciekawostkami z życiorysu nowego Honorowego Obywatela. Z tej okazji przygotowała specjalny  folder informacyjny poświęcony Zygmuntowi Stokalskiemu. Przewodniczący Sławomir Tomaszewski podziękował również radnej za udostępnienie fotografii zasłużonego obywatela.

Na uroczystości obecne były również Honorowe Obywatelki Gminy Iłów  Leokadia Brzozowska i Jolanta Łukasik-Malicka. Dla Krzysztofa Politowskiego, wnuka Honorowego Obywatela to była bardzo wzruszająca uroczystość.

- Tak naprawdę to ja w ogóle nie pamiętam dziadka, bo on zmarł 1964 roku, a więc cztery lata przed moimi urodzinami. Znam go tylko z opowieści mamy. Jestem dziś bardzo wzruszony. Głos mi drży i ciężko cokolwiek powiedzieć, tym bardziej, że niektórzy tu obecni znają mojego dziadka lepiej ode mnie. Ja też jestem rodowitym iłowianinem, tu się urodziłem i jestem stąd. Nawet jak mieszkam gdziekolwiek indziej, to zawsze mówię, że jestem z Iłowa.

- dodaje Krzysztof Politowski. 

Z tej okazji gmina ogłosiła też konkurs dla klas 7 i 8 szkół podstawowych na prezentację multimedialną pod hasłem ,,Zygmunt Stokalski – patriota i Strażnik Poległych podczas Bitwy nad Bzurą 1939 r.". Zwyciężył go Karol Krzemiński, uczeń Szkoły Podstawowej w Iłowie.

Podczas tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć części artystycznej. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać śpiewu Zuzanny Sikory, solistki GOK, która zaprezentował utwór Anny German „Być może”.

Ostatnim punktem uroczystości na który zaprosił wójt wraz z przewodniczącym, był poczęstunek przygotowany przez KGW Zgoda w Iłowie.

 

 

 

 

 

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

mój nik mój nik

3 5

Panie wójcie Kraśniewski, nie zapina się dolnego guzika w marynarce jeśli są dwa. 21:01, 16.09.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Robus...Robus...

4 2

Moja rada jest taka niech każdy pilnuje swoich guzików. 21:21, 17.09.2022


jego nikjego nik

0 0

a jak są trzy to można? ;) 14:36, 23.09.2022


NikoNiko

1 6

A pani wójtowej to było widać flaszeczkę z torebki na poczęstunku było ostro 07:32, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 Adam Adam

7 3

Niku specjalisto od siedmiu boleści jeżeli są guziki to w oficjalnej uroczystości sie je zapina -wszystkie nawet jak są trzy a skąd ty takie maniery masz to mi niewiedzieć ale zabłysnąc chciałeś i sie nie udało.Wójt to chłop z klasą. 15:28, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarambaKaramba

2 2

Widać hetmanowi służy wójtowanie? Zaokrąglił się? Guziki napięte! Jak blandeka na żuku 00:35, 18.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dorka, i w...dorka, i w...

2 2

Karamba tak stwierdzasz, bo sama zapewne nie wiesz co zrobić ze swoją plandeką na żuku... musisz być bardzo poraniona, świadczy o tym Twój wpis..... 07:33, 18.09.2022


Strażak Strażak

4 1

Panowie z osp w pomieszczeniu nie zakłada sie nakrycia głowy podstawy regulaminu gwiazdki to nie wszystko :( 08:22, 18.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do pseudo strażakaDo pseudo strażaka

0 2

Gościu jeżeli już chcesz zabłysnąć do się doucz!Oswiece Cię ! strażak siedzący na krzesełku lub wolnostojący gdzieś tam sobie tak bez czapki ok!ale strażak w poczcie sztandarowym bez czapki to byłaby żenada i złamanie regulaminu umundurowania galowego podczas reprezentowania jednostki OSP! A swoją drogą to podpisujesz się jako strażak to przyznaj się skąd jesteś? 16:59, 18.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

samsam

0 0


Jak strażak to tylko z PONTYPANDY :D 14:39, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%