Zamknij

PBW Sochaczew: dwa flagowe konkursy rozstrzygnięte

14:39, 11.05.2022 K.Ż Aktualizacja: 12:22, 12.05.2022
Skomentuj

W sochaczewskim ratuszu dziś 11 maja za sprawą sochaczewskiej  filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej  w ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się rozstrzygnięcie dwóch konkursów XVIII Powiatowego Konkursu Literackiego Wydajemy własną książkę, w tym roku pod hasłem „Pamiętajcie o ogrodach. Czy tak trudno być poetą?”, a także konkursu fotograficznego „Pamiętajcie o ogrodach”. Z książką wśród pól, łąk i lasów”. Ostatnim punktem wydarzenia było spotkanie autorskie z lokalną poetką Stanisławą Podgórską.

[FOTORELACJA]11543[/FOTORELACJA]

Wzorem lat ubiegłym podczas trwania Tygodnia Bibliotek odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie dwóch konkursów organizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sochaczewie. Wydarzenie otworzyła dyrektor sochaczewskiej placówki Elżbieta Szczypińska.

- Cieszę się, że dziś mamy okazję spotkać się  po tak dłuższej przerwie. Wicie państwo doskonale, że co roku podczas trwania Tygodnia Bibliotek organizujemy taka uroczystość,  żeby podkreślić rangę książki, czytania i zawodu bibliotekarza. W tym roku wydarzeniu przyświeca piękne hasło, stworzone właśnie przez bibliotekarza : „Biblioteka świat w jednym miejscu”. Gorąco zachęcam do odwiedzin naszej filii.

- dodała dyrektor Elżbieta Szczypińska.

Następnie przybyłym gościom zostały zaprezentowane najlepsze filmy nagrane przez uczestników wcześniej organizowanego przez PBW konkursu „Tę książkę warto przeczytać”. Kolejnym punktem było przedstawienie i nagrodzenie laureatów XVIII Powiatowego Konkursu Literackiego Wydajemy własną książkę, w tym roku pod hasłem „Pamiętajcie o ogrodach. Czy tak trudno być poetą?”. W tym roku po raz pierwszy były to książki pisane wierszem i wszystkie zostały nagrodzone lub wyróżnione. Po raz pierwszy przyznano również  konkursowe Grand Prix, które trafiło do Karoliny Zatorskiej, z ZS RCKU za perfekcyjnie wydany tomik „Zatraćmy się w naturze”. 

- Mamy już pełnoletni konkurs, który na przestrzeni tych wszystkich lat mocno ewaluował. W tegorocznej edycji wszystkie nadesłane prace były wyjątkowe. Autorzy wykazali się ogromna wrażliwością artystyczną i wyobraźnią. Komisja brała pod uwagę również walory poetyckie, a także to czy treść książki korespondowała z ilustracjami i okładką. Ważna dla nich była autentyczność, samodzielność, stosowanie ciekawych metafor. Bardzo doceniane były wiersze pisane z serca z dużym ładunkiem emocjonalnym i takie, które na długo po przeczytaniu zostawały w pamięci. Niektóre wywoływały uśmiech. Jeśli chodzi o przyszłoroczną edycje, to prosilibyśmy o propozycję hasła wiodącego, bo nam już prawie wyczerpały się pomysły. Zatem zachęcamy do kontaktu.

- dodaje Elżbieta Szczypińska.

W pierwszej kategorii w klasach I-IV 1 miejsce zajęli Dominika Gomoliszek i Adam Szymański, 2 miejsce przypadło Klaudii Staniszewskiej. 3 miejsca i wyróżnień nie było. W drugiej kategorii w klasach V – VIII 1 miejsce zajęły Lena Figut i Michalina Palasik, 2 miejsce przypadło Nadii Czubackiej i Amelii Kobiereckiej. 3 miejsce zajęła Julia Błaszczyk. Wyróżnień nie było. 

O to, jak tworzyło się tegoroczne książki zapytaliśmy laureatki 2 i 3 miejsca, Amelię Kobierecką i Julię Błaszczyk, uczennice Szkoły Podstawowej w Iłowie.

- Książka powstała bardzo niespodziewanie, a było to uzależnione od tego kiedy naszła mnie wena do pisania. Najtrudniejsze było jednak złączenie wszystkie w całość, aby wszystko ze sobą grało. Trudne było również rymowanie, bo nie przychodziło mi to łatwo. Inspirację do książki czerpałam ze swojego ogródka przed domem.

- dodaje Amelia Kobierecka.

- Dobrze mi się tworzyło. Nawet mi się to podobało.  Ale podobnie jak koleżanka trudno tworzyło mi się utwór rymowany. Dla mnie inspiracją do tworzenia był mój ogródek i kot, który mi wszystko pokazał.

- podsumowała Julia Błaszczyk.

Nagrodzeni zostali również laureaci konkursu fotograficznego „Pamiętajcie o ogrodach. Z książką wśród pól, łąk i lasów”. Do 9. edycji zgłoszono 42 prace, autorami trzech byli nauczyciele, pozostałe pochodziły od uczniów z terenu powiatu.

W pierwszej kategorii szkół podstawowych w klasach I-IV:

1 miejsce zajęła Marta Stępień,

2 miejsce Aleksander Kluczyk,

3 miejsce Antonina Stefaniak

Wyróżnienia trafiły do: Julii Buczek, Filipa Jarosza, a także Hanna Lasik.

W drugiej kategorii szkół podstawowych w klasach V – VIII:

1 miejsce Kinga Kowalczyk

2 miejsce Magdalena Zerdziewska

3 miejsce Barbara Waliłko

Wyróżnienia otrzymał Dawid Nalbert, Kalina Starzewska, Julia Malinowska.

Ze szkół średnich nagrodzono:

1 miejsce Dominika Szadkowska

2 miejsce Bartosz Brociek

3 Karol Ratajczak

W konkursie udział mogli wziąć również nauczyciele. Nagrodę otrzymała Dorota Rachoń nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Teresinie.

Ostatnim punktem wydarzenia było spotkanie autorskie z lokalną poetką Stanisławą Podgórską, która zdradziła co inspiruje ją do pisania. Pisarka zachęciła również młodzież do dalszego tworzenia i nauki. 

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%