Zamknij
REKLAMA

WIOŚ potwierdza zanieczyszczanie rzeki Sucha Nida przez pobliską firmę

12:49, 23.09.2021 | MF
Skomentuj
REKLAMA

Jest odpowiedź Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie zanieczyszczania rzeki Sucha Nida w gminie Nowa Sucha. Podjęte przez inspektorów działania, w odpowiedzi na interwencję radnego powiatowego Roberta Gajdy, potwierdziły, że do rzeki wpływają ścieki z pobliskiej firmy.

W dniu, kiedy informowaliśmy o piśmie interwencyjnym radnego powiatowego Roberta Gajdy, w którym ten prosił służby o podjęcie natychmiastowych działań w związku ze stwierdzeniem zanieczyszczenia rzeki Sucha Nida w gminie Nowa Sucha przez pobliską firmę, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, z delegaturą w Płocku, wszczął kontrolę w terenie. Jej efektem jest pismo, skierowane do Roberta Gajdy, w którym inspektorzy potwierdzają, że rzeka została zanieczyszczona przez wskazaną firmę. Cytujemy to pismo w całości.

„W odpowiedzi na pana zgłoszenie interwencyjne z dnia 17.09.2021 r. dot. zanieczyszczenia rzeki Suchej Nidy informuję, że inspektorzy Delegatury WIOŚ w Płocku podjęli niezwłoczne działania. W dniu 17.09.2021 wraz z przedstawicielem Gminy Nowa Sucha przeprowadzili oględziny odcinka rzeki Sucha Nida od miejscowości Zakrzew do miejscowości Wola Miedniewska.

W trakcie oględzin zbadano w sześciu punktach, tj.: w m. Zakrzew, w m. Stara Sucha, w m. Wikcinek, w m. Kurdwanów, w m. Różanów oraz w m. Wola Miedniewska wodę rzeki na następujące parametry: pH, zawartość tlenu w rzece oraz przewodność. Wyniki wskazują na niską zawartość tlenu od 4,57 mg/l do 0,78 mg/l.

W trakcie oględzin nie stwierdzono zanieczyszczenia wody w rzece na odcinku Zakrzew – Różanów, woda była tam klarowna, nie stwierdzono śniętych ryb ani uciążliwości odorowej.

W miejscowości Wikcinek, zauważono, że bezpośredni dostęp do wody z rzeki mają wypasające się tam krowy. Ich bytowanie w okolicach rzeki z dostępem do wody może mieć niewątpliwy wpływ na eutrofizację rzeki.

W trakcie oględzin przeprowadzonych w m. Wola Miedniewska stwierdzono, że z uchodzącego do rzeki rowu wypływa zanieczyszczona woda o zabarwieniu mlecznym, wyczuwalna była uciążliwość odorowa. W związku ze stwierdzonym zanieczyszczeniem, na zlecenie inspektora WIOŚ, specjalista z Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie pobrał próby wody z rzeki Sucha Nida oraz z uchodzącego do rzeki rowu. Trwa analiza prób.

W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że źródłem zanieczyszczenia rzeki Sucha Nida są ścieki z zakładu [nazwa firmy do wiadomości stron – przyp. red.] w Guzowie, inspektorzy WIOŚ udali się na teren zakładu w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i zaprzestania dalszego zanieczyszczania rzeki i rozpoczęcia kontroli interwencyjnej zakładu. Dyrektor Zakładu został wezwany do natychmiastowego zaprzestania rozdeszczowywania ścieków na polu, które spływały do rowu, a następnie do rzeki. Jednocześnie został zobowiązany do monitorowania stanu rzeki Sucha Nida w m. Wola Miedniewska i codziennego przekazywania za pośrednictwem poczty elektronicznej informacji i dokumentacji zdjęciowej z poczynionych obserwacji. Został również pouczony, że w przypadku dalszego przedostawania się ścieków do rowu, a następnie do rzeki, ścieki mają być wywożone do pobliskiej oczyszczalni ścieków.

Ponadto inspektorzy WIOŚ, w trakcie oględzin stwierdzili, że niezależnie od zanieczyszczeń spływających z pól, stan rzeki Suchej Nida jest zły również ze względu na brak właściwej konserwacji jej koryta i brzegów. Rzeka porośnięta jest gęsto roślinnością, a dno jest zamulone, tworzą się zastoiska, następuje gwałtowny spadek tlenu, co przyczynia się do występowania śniętych ryb w rzece.

Informuję, że w związku z zanieczyszczeniem rzeki Sucha Nida prowadzone będą dalsze czynności kontrolne wobec spółki […]. O wynikach kontroli zostanie Pan powiadomiony osobnym pismem".

Pismo podpisała kierownik Delegatury WIOŚ w Płocku Katarzyna Jasińska

[ZT]59750[/ZT]

 

(MF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Bronek komorBronek komor

7 0

Rzeka od lat jest zanieczyszczana przez firme Dawton..... . W.i.o.ś pewnie i tak nic nie zrobi kara dla firmy powinna być adekwatna do obrotu firmy i problemu by nie było. Ryb jest całe mnóstwo zaduszonych. 14:08, 23.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mmmm

4 0

nie tylko tą rzeke ta firma zanieczyszcza , pisia w miejscowości strugi .. tez jest zasilana woda z tej oczyszczalni. 14:27, 23.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DominikDominik

6 0

Tyle zachodu, a mandat jaki wystawią to pewnie 500zł także dla firmy wypuszczenie ścieków do wody będzie bardziej opłacalne niż oczyszczanie ich :) 14:34, 23.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LolaLola

3 0

DLACZEGO SĄ TAK NISKIE KARY DLA TYCH TRUCICIELI I BRUDASÓW PRZEMYSŁOWYCH ! !!PRZECIEŻ TO SĄ NIŻSZE MANDATY JAK KIEROWCĄ WLEPIAJA ZA WYKROCZENIA ! !!WSTYD !!!DLA FIRMY BO WIDAĆ JAK SPEŁNIA MISJĘ ZRÓWNOWAŻONEGO SRODOWISKA. 20:56, 23.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RolnikRolnik

4 0

To te krowy z wikcinka szczają do rzeki i jo zatruły je ukarać a nie .. 17:22, 24.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%