Zamknij
REKLAMA

Radni Mazowsza przeciwko centralizacji szpitali

08:14, 24.02.2021 | Urząd Marszałkowski
Skomentuj
REKLAMA

Rząd planuje kolejną centralizację szpitali. Miałoby to oznaczać przejęcie szpitali prowadzonych przez miasta, powiaty i samorządy wojewódzkie. Radni województwa mazowieckiego sprzeciwiają się takim działaniom wskazując, że problemem nie jest struktura właścicielska, a zbyt małe pieniądze z NFZ. Swoje obawy wyrazili w stanowisku, które zostało skierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Co zamierza minister?

Ministerstwo Zdrowia prowadzi obecnie pracę nad centralizacją szpitali. Zdaniem ministra Adama Niedzielskiego, pandemia miała pokazać, że rozproszone zarządzanie, nadzór właścicielski i zasoby powodują bałagan organizacyjny. Powołany został zespół ds. przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji szpitali. Jego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań mających na celu restrukturyzację szpitali, przekształcenia właścicielskie, konsolidację całego sektora, zwiększenie efektywności i utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za centralny nadzór oraz korpusu restrukturyzacyjnego, w skład którego będą wchodzić certyfikowani doradcy restrukturyzacyjni w ochronie zdrowia.

O samorządowych szpitalach bez samorządów?

Do rozmów nie zaproszono jednak przedstawicieli samorządów – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Z dużym niepokojem obserwujemy, że po raz kolejny pomija się całkowicie głos samorządów w tym temacie. Tu nie jest potrzebna rewolucja. Nie potrzeba żadnych zmian własnościowych. Jeśli usługi będą właściwie wycenione, to długi szpitali nie będą rosły. Jako samorząd województwa, co roku dopłacamy setki milionów złotych do naszych placówek, w tym wielospecjalistycznych szpitali czy szpitali psychiatrycznych. Gdybyśmy tego nie robili, nie dawali pożyczek na wieczne nieoddanie, to ten system dawno by się zawalił – dodaje Adam Struzik.

Potrzeba pieniędzy, a nie rewolucji

Samorząd województwa mazowieckiego nadzoruje 26 placówek medycznych, w tym cztery stacje pogotowia ratunkowego. W ciągu ostatnich 21 lat na ich unowocześnienie i rozbudowę władze regionu przeznaczyły ponad 2,9 mld zł. Kolejne 400 mln zł dołożą w tym roku.

Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc centralizacja szpitali to powrót do PRL i zarządzania wszystkim bezpośrednio z Warszawy. – Środki z NFZ to kropla w morzu potrzeb! Na ratowanie niedofinansowanych przez NFZ szpitali, ich rozbudowę i doposażenie Mazowsze przeznaczyło do tej 2,9 mld zł. Od samego mieszania, herbata nie zrobi się słodsza. Tu potrzebne są pieniądze, a nie kolejna rewolucja w czasie pandemii – dodaje.

Centralizacja lekiem na zadłużenie szpitali?

Argumentem do przeprowadzenia procesu ma być m.in. zadłużanie się szpitali – Tak naprawdę poziom zadłużenia szpitali resortowych i uniwersyteckich jest wielokrotnie większy niż naszych samorządowych. Bez zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, nie da się tych procesów uzdrowić – zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Związek Powiatów Polskich przygotował analizę systemu zdrowia pod kątem finansowym. Wynika z niej, że głównym problemem systemu ochrony zdrowia w Polsce jest nieadekwatność środków finansowych do zakresu realizowanych zadań. W Polsce udział wydatków na ochronę zdrowia do PKB w 2019 r. był jednym z najniższych wśród 27 krajów OECD. W 2019 r. na ochronę zdrowia w Polsce wydano 4,3 proc. PKB. Średnia państw europejskich wyniosła 6,35 proc. Natomiast wskaźnik nakładów per capita, z uwzględnieniem siły nabywczej pieniądza w Polsce wyniósł 1,57 tys. dol. W państwach należących do OECD średnia plasuje się na poziomie 3,27 tys. dol. – wszyscy inwestują w zdrowie. Efekty nadzoru ministra zdrowia pokazują, że w 2019 r. 11 z 13 instytutów badawczych zanotowało straty netto. Ich łączna wartość wyniosła 122 mln zł, pomimo otrzymania dotacji w łącznej wysokości 75 mln zł.

Powstał międzyregionalny zespół

W odpowiedzi na planowane działania strony rządowej, samorząd województwa mazowieckiego powołał międzyregionalny zespół, który wypracuje określone modele w obszarze ochrony zdrowia, włącznie ze zwiększeniem nakładów finansowych.

Jak podkreśla  przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej w sejmiku Mazowsza Krzysztof Strzałkowski nie chodzi o krytykę. – Chcemy wypracować coś lepszego. Wspólnie możemy przygotować rozwiązania, które poprawią sytuacje w służbie zdrowia bez tak drastycznych ruchów, do których chce doprowadzić strona rządowa. To nie jest moment na tego typu rewolucje.

Projekt ustawy pozwalającej na centralizację placówek medycznych ma powstać do końca maja br.

 

 

(Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

koloskolos

2 2

O, czerwony baron nadaje 08:17, 24.02.2021

Odpowiedzi:7
Odpowiedz

tywetywe

0 2

nie baron tylko PIG 08:47, 24.02.2021


MokMok

1 2

O czerwony kolos pisze!🤠 09:11, 24.02.2021


PEEZELPEEZEL

0 2

O, czerwony Ć-Wok nadaje 🤣 lokalny trol 09:59, 24.02.2021


janojano

1 3

E tam, zwykly biznesman z psl, niezatapialny mazowiecki baron, z mega układami 10:01, 24.02.2021


do konusa co zwie sido konusa co zwie si

2 0

Koloseum z ciebie zrobią jak się będziesz wymądrzał....synciu! 12:15, 24.02.2021


do kolosdo kolos

2 0

O czerwony baran nadaje...👎 15:15, 24.02.2021


do  konfindentowdo konfindentow

0 0

a co, nie jest tak jak kolos napisał? prawda w oczy kole 07:12, 25.02.2021


oloolo

1 2

Jak powiedział na komisji Franc Maurer: "ustroje się zmieniają a Pan zawsze jest w komisji" 10:10, 24.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mart.Mart.

0 2

Czy Pan ze zdjęcia nie ma udziałów w siedleckim szpitalu? Czy nie był celowo wstawiany menago który rozkładał jednostkę po jednostce. 13:47, 24.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%