Zamknij
REKLAMA

Burmistrz Piotr Osiecki: chcemy przejść przez ten rok suchą stopą

13:47, 13.01.2021 | A.S
Skomentuj
REKLAMA

Przed nami trudny rok ze względu na zagrożenia, jakie niesie ze sobą pandemia - mówi burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. I dodaje, że nie chodzi tu tylko o zagrożenia zdrowotne. Te ekonomiczne, gospodarcze będziemy, jak twierdzi, odczuwać znacznie dłużej.

Jak podsumowuje burmistrz Piotr Osiecki- założony w budżecie scenariusz jest i tak  bardzo trudny do realizacji nawet w normalnych czasach, a co dopiero w tych okolicznościach, z którymi przyszło nam się zmierzyć obecnie. Tym większym wyzwaniem było planowanie budżetu na 2021 r.

- Staraliśmy się budżet zaplanować tak, aby można było przejść te trudne momenty „suchą stopą”. To będą trudne czasy. Tu nikt z nas nie ma złudzeń. Do tych zagrożeń zdrowotnych, które z czasem będą mijały, bo będzie szczepionka, bo będzie coraz mniej zachorowań, dochodzą zagrożenia ekonomiczne, gospodarcze. I te pozostaną z nami znacznie dłużej.

Jak dodaje burmistrz, wciąż mamy więcej znaków zapytania niż odpowiedzi.

- Nie wiemy, jak się zachowa gospodarka, jak się zachowają płace, wynagrodzenia, jak długo będą obowiązywały obostrzenia, które dotyczą przecież ograniczeń w działalności gospodarczej. My też staramy się wyjść na pomoc przedsiębiorcom – systemowe obniżanie podatków, obniżka czynszów – to z jednej strony działania prospołeczne, z drugiej takie, które obniżają dochody budżetu miasta. Musimy znaleźć złoty środek.

Nie brak także nieprzewidzianych wydatków, wynikających z obostrzeń, które generują dodatkowe obciążenia. Takim było np. dofinansowanie MOSiR po decyzji rządu o zamknięciu basenów i ośrodków sportowych. Samorząd musiał wygospodarować ponad 200 tys zł. na załatanie dziury w jego budżecie.

- Zamknięcie basenu to wbrew pozorom nie zredukowanie wydatków, bo jednak technologia uzdatniania wody musi funkcjonować, wszystkie stałe koszty MOSiR musi ponosić- ogrzewania, itd. Natomiast nie ma tego, co rekompensuje te wydatki – czyli wpływów ze sprzedaży wejściówek. Sytuacja jest wtedy bardzo trudna. I podobna miała miejsce chociażby w komunikacji – te ograniczenia i fakt, że szkoły nie prowadzą zajęć, a dzieci i młodzież szkolna to główni klienci ZKM, to wpływa na obniżenie dochodów tej jednostki. Musimy reagować, bo nie wyobrażam sobie, żeby komunikacja nie funkcjonowała z powodów ekonomicznych, tak jak nie wyobrażam sobie, żebyśmy musieli nagle zrezygnować z funkcjonowania basenu, bo został zamknięty z powodów ekonomicznych. Dlatego tu najważniejsze są szybkie reakcje, codzienne bez mała  analizy, racjonalne decyzje podejmowane na bieżąco.

Dlatego to, co było priorytetem przy tworzeniu budżetu Sochaczewa na 2021 rok, to utrzymanie obecnego stanu.

- Chodziło o utrzymanie wszystkich zadań, które realizowaliśmy, te ambitne projekty, które zostały wprowadzone, chociażby socjalne, związane z kartami – mieszkańca, weterana, wszystkie wprowadzone przywileje. I jednocześnie wygospodarowujemy środki na to, by miasto się rozwijało. A rozwija się, gdy inwestuje. Czyli udało się tu utrzymać równowagę – połączyć działania bieżące, bardzo ważne, z działaniami, które będą procentować dla mieszkańców Sochaczewa w latach przyszłych.  

Burmistrz liczy też na to, że wydatki, które zaplanowano na ten rok w kwocie ok. 200 mln zł., szczególnie te ponoszone na inwestycje, zostaną uzupełnione o finansowanie zewnętrzne. W jego pozyskiwaniu Sochaczew jest bardzo skuteczny – wkład środków własnych w ponoszone inwestycje to tylko 25 proc. finansowania. Dlatego, mimo trudnego otoczenia gospodarczego, w jakim przyszło funkcjonować, burmistrz Osiecki jest dobrej myśli.

- Zjawiska, z którymi mamy obecnie do czynienia są nieporównywalne do wszystkiego tego, co w ostatnich kilkudziesięciu latach znała gospodarka, już nawet nie tylko Sochaczewa, ale kraju, Europy i świata. Te zjawiska zamykania gospodarek państw – no musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to systemy naczyń połączonych. W dobie globalizacji perturbacje nawet w jednej części świata odbiją się na pozostałych. Sochaczew nie jest wyspą, na którą nie oddziałują czynniki zewnętrzne. Ale sądzę, że po pierwsze - racjonalne, bardzo oszczędne wydatkowanie środków i z drugiej strony – aktywność, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych spowodują, że uda się nam przejść suchą stopą przez ten 2021 rok.

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (11)

Jak pięknieJak pięknie

15 1

bzura się rozstąpi i pan burmistrz przejdzie suchą stopą a 60 milionów długu zostanie z mieszkańcami. 17:43, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CaratCarat

16 1

O jest i giermek Carycy? Czy też zaszczepiony? Celebryta? 17:56, 13.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AldoAldo

3 9

Odpowiedzi udzielił na miejskiej stronie, że nie zaszczepiony i czeka na swoją kolej. 19:19, 13.01.2021


 Hirek Hirek

11 3

dobry gospodarz nie wyprzedaje bezsensownie majątku miasta za bezcen, tym bardziej, że to majątek wspólny, publiczny i powinien służyć również przyszłym pokoleniom. 19:00, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Opiór.Opiór.

9 0

" I podobna miała miejsce chociażby w komunikacji – te ograniczenia i fakt, że szkoły nie prowadzą zajęć, a dzieci i młodzież szkolna to główni klienci ZKM, to wpływa na obniżenie dochodów tej jednostki. " ZKM dla dzieci i młodzieży szkolnej jest za darmo. Pandemia nic nie zmienia. I tak nic nie płacili za przejazdy. 19:17, 13.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SebaSeba

3 1

Płacą i to sporo. Kupa dzieciaków uczy się w mieście ale mieszka w gminach. Np. te chodzące do szkół średnich 19:21, 13.01.2021


JanJan

10 1

sucha stopa żeby nie było mokrych majtek 20:11, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JakJak

13 1

Jak widzę tego gościa to dostaje ciśnienia 200*100. 21:13, 13.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ja tez ja tez

10 1

dodac do tego caryce i ministranta i zawał gotowy 🤣 22:54, 13.01.2021


KorekKorek

11 1

Niedobrze mi sie robi tak widze tego pana i jeszcze ta zadowolona mina, pierwszy burmistrz który długami rozkłada miasto na łopatki.
zaraz dowali wyższe koszty na śmieci bo powie ze nie udało się „specom „ z UM wynegocjować taniej.
MOSIR to wystarczy przejrzeć listę zatrudnionych kierowników i pozostałych znajomych, utrzymywanie na stanowisku dyrektorskim prawie 100 letniego emeryta, to tylko może mieć miejsce w Sochaczewie, mieście znajomych wszelkiej maści.
Mieście które od ponad dekady nie pozyskało żadnego istotnego inwestora, mieście w którym buduje się tylko markety niszcząc przy okazji okoliczna przedsiębiorczość. 23:56, 13.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

123123

5 0

Przeciez na Cegielni maja budować doline krzemowa. Trzeba tylko poczekać. 11:26, 14.01.2021


REKLAMA
REKLAMA