Zamknij

Michał Skalski: psychiatria w Sochaczewie istnieje i będzie istnieć

20:17, 08.04.2020 M.F Aktualizacja: 21:33, 08.04.2020
Skomentuj

To jemu powierzony został los psychiatrii w Sochaczewie, a ściślej misja jej odbudowania. Dr n. med. Michał Skalski zaczął od otwarcia Poradni Zdrowia Psychicznego, ale plan ma ambitny. Chciałby, aby przy ul. Batalionów Chłopskich powstało Centrum Zdrowia Psychicznego z szeroką paletą zdrowotnych usług, od porad, przez opiekę dzienną po stacjonarną, z rozbudowanym działem psychiatrii dziecięcej. Jak mówi, centrum być może już by działało, gdyby nie epidemia, ale właśnie z powodu epidemii zachęca do korzystania istniejącej poradni.

Gdy ostatni raz pisaliśmy o oddziale psychiatrycznym Szpitala Powiatowego w Sochaczewie jego zamknięcie było przesądzone. Dyrektor placówki Feliks Orchowski zapowiadał działania naprawcze, ale, jak podkreślał, lekarze oddziału nie mieli już woli i siły dalszej pracy. Dziś możemy poinformować, że życie do oddziału wróciło, i to dość szybko, a plany szefa tego miejsca są bardzo ambitne.

Misję odbudowania psychiatrii w Sochaczewie powierzono dr n. med. Michałowi Skalskiemu, który zdradza nam swoje ambitne plany:

- Faktycznie duży oddział psychiatryczny w Sochaczewie w swojej formie w pewnym momencie przestał działać, ale natychmiast, praktycznie od razu, w styczniu rozpoczęła się budowa czegoś więcej niż dotychczas, nie jest to bowiem tylko oddział, ale duża Poradnia Zdrowia Psychicznego. Gdyby nie epidemia koronawirusa, na pewno powstałby też już oddział dzienny, na razie jesteśmy w trakcie jego tworzenia, właśnie go dopieszczamy. W kolejnym etapie powstanie oddział stacjonarny, koło maja, czerwca powinniśmy mieć 20 łóżek. Docelowo powstać ma tu duże Centrum Zdrowia Psychicznego.

Jak podkreśla dr Michał Skalski, biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację, najważniejsze, że istnieje poradnia, gdyż pomoc psychologiczna i psychiatryczna mieszkańcom powiatu sochaczewskiego może okazać się naprawdę potrzebna, wielu z nas nie radzi sobie z lękiem czy izolacją. W dalszej perspektywie czekają nas problemy psychiczne związane z kryzysem gospodarczym, który niestety jest nieuchronny.

Michał Skalski jest psychiatrą od 36 lat, związanym z Katedrą Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Powszechnie uznawany jest za specjalistę od snu. Jak sam mówi, obudowa czy też budowa psychiatrii w Sochaczewie to dla niego wyzwanie, które zdecydował się podjąć pod koniec zawodowego życia.

- Centrum Zdrowia Psychicznego, jakie chcemy tu stworzyć, to pojęcie istniejące już niejako urzędowo, mniej więcej dwa lata temu Ministerstwo Zdrowia wdrożyło taki program pilotażowy, chodziło o znalezienie formuły, która pozwoli uratować upadającą psychiatrię dziecięcą. Ideą funkcjonowania takich centrów jest świadczenie kompleksowej opieki dla danego regionu. Czyli chcemy, by mieszkańcy powiatu sochaczewskiego mieli dostęp do zwykłych porad, opieki dziennej czy stacjonarnej, a także do wizyt domowych. Chcemy przy tym skorzystać z możliwości organizacyjnych i środków finansowych oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej chwili pracujemy nad tworzeniem podstaw, by móc sięgnąć po taki certyfikat.

Szpital planuje start w odpowiednim konkursie po ustaniu epidemii, gdy świadczenie przewidzianych w centrum usług będzie w ogóle możliwe.

Doktor Michał Skalski jest zaskoczony tym, że mimo iż pracuje od stycznia, na psychiatrii nie ma kolejek, pacjenci są obsługiwani od razu. Przyznaje jednak, że na to zjawisko może mieć wpływ fakt, że wielu mieszkańców jest przekonanych, że oddział nie działa, następnie na sytuację wpłynął stan epidemii. Tym bardziej zachęca do korzystania ze wsparcia, jakie dziś oferuje poradnia.

- Docelowo natomiast chcemy, by rzeczywiście w sochaczewskim centrum kolejek nie było, by pacjenci otrzymywali pomoc w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni.

Bardzo istotny jest fakt, że udało się odbudować zespół kadrowy na psychiatrii.

- Kiedy jechałem pierwszy raz do Sochaczewa, liczyłem się z tym, że będę jedynym lekarzem psychiatrii w poradni. Na szczęście większość lekarzy została, doszli też nowi, więc jesteśmy dziś w zupełności wystarczającym zespołem.

Dr Skalski zachęca do korzystania z telefonicznego wsparcia Poradni Zdrowia Psychicznego i zapewnia, że takie porady są udzielane na bieżąco. Podajemy telefon: (46) 864-98-20.

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

(...)(...)

0 0

Bardzo dobry pomysł. Obawiam się panie doktorze, że będzie miał pan dużo pracy. Ciągłe napięcie w jakim obecnie żyjemy, na pewno odbije się na zdrowiu psychicznym. 00:47, 12.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%