W listopadzie 2019 r. rozpoczęła się realizacja remontu cmentarza wojennego w Juliopolu. Pochowano tam 2200 żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą 1939 r. Pierwszy etap prac wykonało Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im II batalionu 18 pułku piechoty, pod kierownictwem Jakuba Wojewody, ze środków programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Juliopol to już piąty cmentarz skrywający szczątki żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w Bitwie nad Bzurą 1939 r, którego remontem generalnym kieruje Jakub Wojewoda. Wcześniej że środków MKiDN przeprowadzono remonty grobów wojennych w Budach Starych, Leontynowie, Rokicinie, cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta w Sochaczewie.
tusochaczew.pl: Jakie założenia ma remont i na czym polegały prace pierwszego etapu?
Jakub Wojewoda: Zadanie ma na celu generalną renowację kwater żołnierzy spoczywających. Najważniejsze zadanie to wymiana bardzo zniszczonych, betonowych krzyży nagrobnych na krzyże granitowe oraz wymiana tabliczek epitafijnych, przywrócenie nazwisk poległych. W 2019 r. wymieniliśmy 48 krzyży i tabliczek nagrobnych na części południowej. Przed cmentarzem powstała też nowa tablica informacyjna Traktu Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r.
ts: Jakie kolejne prace przewiduje się do wykonania na tym cmentarzu?
JW: Wiosną ruszą analogiczne prace na północnej (lewej) kwaterze. Wymienione zostaną pozostałe krzyże, tabliczki. W planach jest także wymiana oporników oraz remont pomnika głównego. Dodatkowo planuje się nadsypanie zapadniętych mogił. Realizacją zajmie się Urząd Gminy Młodzieszyn ze środków Wojewody Mazowieckiego przy wsparciu IPN. W 2020 r. groby spoczywających tu bohaterów powinny być już kompletnie wyremontowane.
ts: Przeprowadzenie takich działań wymaga zaangażowania różnych instytucji. Jak wyglądają sprawy formalne tych ważnych prac?
JW: Pierwszą sprawą jest oczywiście zdobycie funduszy. Jako Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna, zdobyliśmy kilka razy środki z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,, Cmentarze wojenne na terenie kraju”. Mnóstwo pracy przynoszą niezbędne uzgodnienia z Konserwatorem Zabytków, Instytutem Pamięci Narodowej, szczególnie pod kątem inskrypcji nazwisk poległych. Decydująca jest zgoda Urzędu Wojewódzkiego. Do naszej pracy zawsze życzliwie odnoszą się gospodarze terenu – wójtowie, proboszczowie. Współpracujemy z szeregiem osób, dzięki temu możemy działać skutecznie. Czasy się zmieniają, widać że ludziom zależy, aby mogiły poległych za Ojczyznę były zadbane.
ts: Jakie są plany działań na przyszłość? Którymi cmentarzami zajmie się w przyszłości Stowarzyszenie MGH?
JW: Chcielibyśmy oczywiście doprowadzić wszystkie cmentarze i Miejsca Pamięci Narodowej w powiecie sochaczewskim do jak najlepszego wyglądu. Renowacji wymagają kwatery WP na cmentarzach parafialnych w Rybnie, Brzozowie, Iłowie, Kozłowie Szlacheckim. Chcemy nadal pomagać lokalnym gminom. Zależy nam aby nasz edukacyjny Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r. prezentował zadbane obiekty. Dla rozwoju Traktu chcemy też kontynuować pracę dokumentacyjną, którą rozpoczął Maciej Wojewoda, honorowy członek naszego Stowarzyszenia. Są to listy poległych, opisy walk, zdjęcia, które będziemy prezentować na specjalnych wystawach plenerowych.
Remont cmentarza wojennego w Juliopolu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
fot. Konrad Garbacz
Adam10:24, 08.01.2020
I pewno tylko kilka firm w Polsce ma uprawnienia na takie remonty. A szefem wszystkich jest szwagier brata ministra kultury. Czyli remontują wszystkie cmentarze wojskowe w Polsce wycena za 100 tysięcy roboty za 10 tysięcy. Wilk syty i owca cała. A zwykły Kowalski umiera nie opłaci kwatery to po 25 kwatera czyszczona szczątki utylizowane. Tak traktują nas płacących podatki całe życie gdzie wiara jest w tego samego Boga. A po 25 latach nawet nawet z ziemi wyciągną ?
Wacek14:35, 08.01.2020
Już widzę jak Pan stawia 50 krzyży granitowych i wiesza 50 nowych tabliczek za 10 tysięcy. Nie mówiąc tu o samym montażu, demontażu, czy pracach związanych z określeniem nazwisk poległych, które na startych tabliczkach już się zatarły. Czemu Pan nie wziął tej roboty jeśli to taki dobry biznes?
Adam05:29, 09.01.2020
"Należy jednak pamiętać, że działania wokół zabytków dzielą się na dwie kategorie. Są to opieka nad nimi oraz konserwacja. Każdy ma prawo opiekować się zabytkiem. Konserwacją zajmują się tylko specjaliści" gdzie cmentarz jest właśnie "zabytkiem"
Ewa09:40, 09.01.2020
Zawsze znajdzie się niezadowolony. Adam skoro są rzeczy ważniejsze, to się nimi zajmij, a nie jęczysz w komentarzach. Czym się możesz pochwalić? Może zgłosisz się do pomocy za darmo co? Ale lepiej napisać pościk i płakać jak to źle jest.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
3 1
Masz rację z tym szwagrem i ,, po dwudziestu pięciu latach '' , absolutnie nie masz racji w porównaniu do
żołnierzy , kosztem swojego życia bronili ojczyzny , im się należy pamięć .
1 4
Tak tak, to nie podlega dyskusji tym osobą należy się szacunek i pamięć o bohaterach. Ale niech nie robią z tego takiego biznesu... Myślę że są rzeczy ważniejsze niż remont cmentarza.
4 0
Każdy może remontować groby wojenne po uzyskaniu zgody od gminy.