Prowadzenie akcji ratowniczej w wyniku pożaru spowodowanego podpaleniem przez osadzonych, obezwładnienie więźniów, którzy wykorzystując pożar wzniecili bunt i zabarykadowali się w magazynie, prowadzenie akcji ratowniczej w wyniku pożaru budynku administracji spowodowanego przez nieznanego sprawcę oraz przeprowadzenie ewakuacji osób z tego obiektu, pościg i ujęcie przez Policję osoby, która wznieciła pożar w Zakładzie Karnym w Łowiczu – tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczeń specjalistycznych, które odbywały się we wtorkowe przedpołudnie, 26 listopada br., w łowickim więzieniu i terenie do niego przyległym.
Celem ćwiczeń specjalistycznych jest doskonalenie umiejętności kierowania działaniami ochronnymi i obronnymi przez kadrę kierowniczą ZK w Łowiczu, doskonalenie umiejętności współdziałania pomiędzy siłami Służby Więziennej a jednostkami Policji i PSP oraz sprawdzenie systemu alarmowania, powiadamiania i łączności.
Scenariusz ćwiczeń...
... przewidywał m.in. przeprowadzenie akcji ratowniczej przez PSP. Pożar powstał w magazynie w którym osadzeni pracujący na co dzień chcieli doprowadzić do wywołania zamieszek na terenie Zakładu Karnego w Łowiczu. W tym celu wzniecili pożar i zabarykadowali się w pomieszczeniu magazynu. Ponadto nieznani sprawcy rzucili przez mur ochronny środek zapalający. Trafił w okno budynku administracyjnego powodując pożar. Nastąpiło duże zadymienie budynku i niezwłoczna była ewakuacja osób w nim się znajdujących. Przybyła na miejsce straż pożarna niezwłocznie przystąpiła do gaszenia pożaru. Powiadomieni funkcjonariusze Policji przystąpili do pościgu mającego na celu zatrzymanie osoby, która przerzuciła przez mur środek zapalający. Po przybyciu dodatkowych funkcjonariuszy SW do jednostki powołano grupy interwencyjne: uderzeniową, transportową, odwodową, medyczną. Dyrektor podjął decyzję o zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego wobec dwóch osadzonych i wprowadzeniu do działań pododdziału interwencyjnego (grupa GISW).
Po co to wszystko?
– Ćwiczenia służą doskonaleniu umiejętności działania i reagowania w newralgicznych oraz kryzysowych sytuacjach, na które funkcjonariusze Służby Więziennej i inne formacje mundurowe, odpowiedzialne za bezpieczeństwo w kraju, muszą być przygotowani, choć w rzeczywistości zdarzają się bardzo rzadko – mówił ppłk Tomasz Sawicki, dyrektor Zakładu Karnego w Łowiczu, który kierował ćwiczeniami. – W wykonywaniu obowiązków, a szczególnie w sytuacjach trudnych, niezbędne jest skoordynowanie działań Służby Więziennej z innymi formacjami mundurowymi oraz podmiotami, co również było ćwiczone – podsumował dyrektor łowickiej jednostki penitencjarnej.
Podczas ćwiczeń funkcjonariusze Służby Więziennej przede wszystkim doskonalili procedury i mechanizmy kierowania realizacją zadań w wybranych obszarach przygotowań obronnych. Celem takich ćwiczeń jest przygotowanie funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej oraz innych służb mundurowych na potencjalne zagrożenia.
Tekst i zdjęcia – por. Robert Stępniewski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Łowiczu
pixel07:44, 27.11.2019
działania ustalone,role rozdzielone,kamera !!! A jak scenariusz napisze życie?nie wywoływać wilka z lasu,zresztą po co mieliby się buntować ? ciepło jest ,żarcie dają ,telewizja,siłownia lekarz...... Takie ćwiczenia to w szpitalach prowadzić,tam kiedyś lekarzy będą po korytarzach ganiać
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 0
Jak trafisz do więzienia za ogrzewanie rodziny drewnem albo węglem to będziesz miał powód do buntu.
W Krakowie dziadek dostał prace społeczne ale wyrok już jest.
Sochaczew i resztę Polski także to czeka.
"Folwark Zwierzęcy" Orwella dzieje się na naszych oczach i nas także to dotknie.