Zamknij
REKLAMA

Wykopaliska na Podzamczu. Jest już 1000 przedmiotów, wśród nich prawdziwe skarby

10:13, 09.10.2019 | M.F
Skomentuj
REKLAMA

Trwają wykopaliska archeologiczne na Podzamczu. Prace prowadzone są na terenie budowy nowego amfiteatru pod nadzorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Odkryto już ponad 1000 przedmiotów, wśród nich prawdziwe skarby.

 

Na terenie budowy nowego amfiteatru u stóp wzgórza zamkowego każdego dnia archeolodzy mozolnie eksplorują odkryte warstwy, dokumentujące życie naszych przodków od XIX do przełomu XVI/XVII wieku. Odkryto już ponad 1000 przedmiotów, wszystkie są cenne, ale są też zabytki wyjątkowo unikalne.

Jak powiedział nam Mariusz Samborski z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, wśród znalezionych przedmiotów dominują szczątki zwierzęce i fragmenty ceramiki z różnych epok. Ale są też cenne monety srebrne i miedziane, piecowe kafle, fragmenty skóry, elementy obuwia, ołowiane kulki od muszkietów, części drewnianych konstrukcji. Zdaniem archeologa do najcenniejszych znalezisk należą: ceramiczna główka od fajki, pochodząca z XVII wieku, z czasów, gdy w Polsce dopiero zaczynała się konsumpcja tytoniu; oraz złota szpilka datowana na ten sam okres.

W tej chwili na terenie wykopalisk odkryte też jest wejście do tzw. kanału królewskiego. To ceglany kanał powstały w XIX wieku, będący faktycznie kanałem ściekowym, który przebiega pod ulicami naszego miasta, łącząc się ze współczesną kanalizacją i w tym sensie nadal pozostaje w użytkowaniu.

Zdjęcia Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

iglokiglok

4 0

A gdzie złota szpilka? Proszę pokazać. 10:22, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KopaczKopacz

2 0

Może wykopią tą kasę którą zajumali Osieckiemu z firmy w której prezesem jest koleś Małeckiego 20:32, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA