Zamknij

Pogrzeb majora Kozubowskiego. Z wielką czcią po 80. latach [VIDEO, ZDJĘCIA]

12:58, 06.09.2019 Red. Aktualizacja: 08:44, 09.09.2019
Skomentuj

 - Jestem pełen podziwu dla mieszkańców ziemi sochaczewskiej, że tak wiele zrobili dla zachowania pamięci o moim dziadku Feliksie Kozubowskim. Cześć twojej pamięci, majorze! - mówił w czasie uroczystości pogrzebowych majora Feliksa Kozubowskiego jego wnuk. 

 

Po 80. latach mjr Feliks Kozubowski wraz z dwoma bezimiennymi żołnierzami Wojska Polskiego doczekał się pochówku z honorami wojskowymi. Początkowo mjr Kozubowski spoczywał w mogile przy moście, a następnie został przeniesiony na cmentarz przy ulicy Traugutta. Z racji ograniczonego dostępu do mogiły, przeprowadzenie pogrzebu z ceremoniałem wojskowym nie było wówczas możliwe. W tym roku podczas prac związanych z renowacją mogił szczątki dowódcy ekshumowano wraz ze szczątkami dwóch nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego i dziś oddano im należny hołd. Przypomnijmy, że zadanie „Remont i przebudowa kwater wojennych 400 żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. – Sochaczew ul. Traugutta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W pracach społecznie uczestniczyli wolontariusze ze Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im II batalionu 18 pułku piechoty.

O wojskową oprawę uroczystości zadbał 38 Sochaczewski Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej, który nosi imię majora wraz ze Stowarzyszeniem Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty. Nie zabrakło też reprezentacji szkół i poszczególnych jednostek wojska i policji, które żegnały się z majorem Kozubowskim i jego dwoma współbraćmi. Nie zabrakło też rodziny majora i reprezentacji władz lokalnych. Wnuk majora Kozubowskiego zabrał głos na cmentarzu:

- Jestem pełen podziwu dla mieszkańców ziemi sochaczewskiej, dla tego ile zrobili dla zachowania pamięci o moim dziadku Feliksie Kozubowskim. Cześć twojej pamięci, majorze!

Organizacja uroczystości przypadła w udziale sochaczewskiemu ratuszowi, reprezentowanemu dziś przez burmistrza Piotra Osieckiego, choć urząd dzielnie wspierało Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą na czele z dyrektorem Pawłem Rozdżestwieńskim:

- Pogrzeb majora Kozubowskiego jest dla mnie zakończeniem obrony Sochaczewa z 1939 roku, ponieważ poległy w obronie Sochaczewa major nigdy nie miał pogrzebu z należytą oprawą wojskową i moim marzeniem było, żeby oddać hołd poległemu oficerowi Wojska Polskiego, tak jak powinno się ten hołd oddawać żołnierzowi, jaki poległ na wojnie.

Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik podkreślała, że w przygotowania do uroczystości pogrzebowych włączyło się bezinteresownie bardzo wielu ludzi, na przykładzie czego widać, że mieszkańcy chcą uczestniczyć także „od kuchni” w tej żywej lekcji historii.

Jak z kolei mówił poseł Maciej Małecki:

- Major Kozubowski kierując II batalionem 18 pułku piechoty strzegł naszego miasta, walczył tu z Niemcami i zginął broniąc Sochaczewa. Nigdy nie miał prawdziwego pogrzebu, z relacji historycznych wynika, że nawet wrogowie oddawali salut jego mogile. Uznaliśmy za swój obowiązek oddanie majorowi należnych mu honorów.

Przypomnijmy, że major Feliks Kozubowski zginął na moście 15 września 1939 roku. 

[WIDEO]285[/WIDEO]

 

(Red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

JanJan

5 6

Piękna i podniosła uroczystość,przynajmniej wielu miało mieć okazje wziąć udział w mszy świętej. 13:54, 06.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zofijazofija

5 0

Kazdy czlowiek ma okazje kilka razy dziennie wziac udzial w mszy swietej.....piszesz tak jakby to byla jedyna okazja.... 14:10, 07.09.2019


reo

DośćDość

3 0

Pierwszy grabarz w socho aby nabić sobie sondaż posunął się do profancji św. Pamięci majora, jak proboszcz mógł wyrazić na to zgodę? 23:04, 07.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

linulinu

1 0

normalnie, bo to taki sam łgarz jak oni ?? 12:32, 08.09.2019


jaja

2 2

Za czyje pieniądze ten cyrk? każdemu należy się szacunek, szczególnie osobom zasłużonym jak Major, ale naprawdę robić takie szopki? Próbę pogrzebu, zwoływać sztandary.. to już nie tylko ręce opadają.... 20:07, 08.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

onon

0 1

Za niczyje, wszyscy przygotowywali uroczystość społecznie. Uwierzysz? 18:23, 09.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OnaOna

0 0

Nie 07:35, 10.09.2019


0%