Zamknij

Kawalerzyści z Białegostoku w Brzozowie Starym

11:21, 11.06.2019 Brzozów Aktualizacja: 14:49, 11.06.2019
Skomentuj

Eugenia Kula – Prezes Koła Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin z Białegostoku wspomina, że do jej rąk przypadkowo trafił egzemplarz „Spadochroniarza”. Z jego łamów dowiedziała się, że służący w 10 Pułku Ułanów Litewskich rtm. Marian Jurecki ps. „Orawa” - późniejszy Cichociemny - spoczywa w Brzozowie Starym, a jego grobem opiekuje się miejscowa szkoła. Po 75 latach odnaleziono grób pułkowego kawalerzysty. Do tej pory Koło odwiedziło wszystkie dotychczas znane groby swoich żołnierzy w całej Polsce i za wschodnią granicą. Zatem w sobotnie popołudnie 8 czerwca 2019r. do Brzozowa Starego przyjechała grupa białostockich sympatyków 10. Pułku Ułanów Litewskich. Gospodarzem przybyłych z Białegostoku gości był Andrzej Grabarek – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym. Szkoła nosi imię Żołnierzy AK Cichociemnych, opiekuje się miejscami pamięci, kultywuje idee tej formacji.

 

Białostocka delegacja w składzie: Eugenia Kula – Prezes Koła Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin, córka żołnierza powyższego pułku z przedstawicielami rodzin pułkowych - Marią Jedryczek, Barbarą Szydłowską, Adamem Obuch-Woszczatyńskim, mjr straży granicznej Piotr Horsztyński – Dowódca Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich w Sokółce, por. Krzysztof Ługowski z 5 Kampanii 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku realizującej tradycje 10 Pułku Ułanów Litweskich, Piotr Pieczur i Jakub Kamiński z Szwadronu Kawalerzystów im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Pietkowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach kawalerzysty rtm. Mariana Jureckiego, Cichociemnego.

Kawalerzyści oddali hołd, zaciągając honorową wartę przy grobie w poczcie sztandarowym z historycznym sztandarem pułkowym z 1920 roku. Towarzyszył im poczet sztandarowy brzozowskiej szkoły.

Uczniowie w imieniu Klubu Cichociemnych działającego w szkole także złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Wszyscy oddający hołd spoczywającym tu żołnierzom Września 1939r. i Cichociemnym zmówili modlitwę Anioł Pański wraz z ks. Leszkiem Krześniakiem – Proboszczem Parafii Brzozów.

Rodziny 10. Pułku Ułanów Litewskich, kawalerzyści i ich sympatycy z Białegostoku przebyli „Szlak Pamięci Cichociemnych: Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary”. Przewodnikiem był dyrektor szkoły.

Białostoczczanie zwiedzili też szkołę kultywującą tradycje Cichociemnych. Mogli zapoznać się bliżej z postacią rtm. Mariana Jureckiego. Nie kryli wzruszenia, iż szkoła pamięta o ich żołnierzach, o miejscach pamięci, które są zadbane.

W dowód wdzięczności wyróżnili szkołą pamiątkową statuetką pułkową.

Szkoła przekazała im jubileuszowe biuletyny „Dzień Cichociemnych – Brzozów Stary 2018”.

Po posiłku w brzozowskiej szkole odjeżdżając nie kryli wzruszenia, iż Pan Bóg dał im możliwość odnalezienia grobu kolegi pułkowego i wizyty w tym, tak niezwykłym dla nich miejscu.

Andrzej Grabarek

(Brzozów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%