Zamknij
REKLAMA

Kawalerzyści z Białegostoku w Brzozowie Starym

11:21, 11.06.2019 | Brzozów
REKLAMA
Skomentuj

Eugenia Kula – Prezes Koła Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin z Białegostoku wspomina, że do jej rąk przypadkowo trafił egzemplarz „Spadochroniarza”. Z jego łamów dowiedziała się, że służący w 10 Pułku Ułanów Litewskich rtm. Marian Jurecki ps. „Orawa” - późniejszy Cichociemny - spoczywa w Brzozowie Starym, a jego grobem opiekuje się miejscowa szkoła. Po 75 latach odnaleziono grób pułkowego kawalerzysty. Do tej pory Koło odwiedziło wszystkie dotychczas znane groby swoich żołnierzy w całej Polsce i za wschodnią granicą. Zatem w sobotnie popołudnie 8 czerwca 2019r. do Brzozowa Starego przyjechała grupa białostockich sympatyków 10. Pułku Ułanów Litewskich. Gospodarzem przybyłych z Białegostoku gości był Andrzej Grabarek – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym. Szkoła nosi imię Żołnierzy AK Cichociemnych, opiekuje się miejscami pamięci, kultywuje idee tej formacji.

 

Białostocka delegacja w składzie: Eugenia Kula – Prezes Koła Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin, córka żołnierza powyższego pułku z przedstawicielami rodzin pułkowych - Marią Jedryczek, Barbarą Szydłowską, Adamem Obuch-Woszczatyńskim, mjr straży granicznej Piotr Horsztyński – Dowódca Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich w Sokółce, por. Krzysztof Ługowski z 5 Kampanii 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku realizującej tradycje 10 Pułku Ułanów Litweskich, Piotr Pieczur i Jakub Kamiński z Szwadronu Kawalerzystów im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Pietkowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach kawalerzysty rtm. Mariana Jureckiego, Cichociemnego.

Kawalerzyści oddali hołd, zaciągając honorową wartę przy grobie w poczcie sztandarowym z historycznym sztandarem pułkowym z 1920 roku. Towarzyszył im poczet sztandarowy brzozowskiej szkoły.

Uczniowie w imieniu Klubu Cichociemnych działającego w szkole także złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Wszyscy oddający hołd spoczywającym tu żołnierzom Września 1939r. i Cichociemnym zmówili modlitwę Anioł Pański wraz z ks. Leszkiem Krześniakiem – Proboszczem Parafii Brzozów.

Rodziny 10. Pułku Ułanów Litewskich, kawalerzyści i ich sympatycy z Białegostoku przebyli „Szlak Pamięci Cichociemnych: Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary”. Przewodnikiem był dyrektor szkoły.

Białostoczczanie zwiedzili też szkołę kultywującą tradycje Cichociemnych. Mogli zapoznać się bliżej z postacią rtm. Mariana Jureckiego. Nie kryli wzruszenia, iż szkoła pamięta o ich żołnierzach, o miejscach pamięci, które są zadbane.

W dowód wdzięczności wyróżnili szkołą pamiątkową statuetką pułkową.

Szkoła przekazała im jubileuszowe biuletyny „Dzień Cichociemnych – Brzozów Stary 2018”.

Po posiłku w brzozowskiej szkole odjeżdżając nie kryli wzruszenia, iż Pan Bóg dał im możliwość odnalezienia grobu kolegi pułkowego i wizyty w tym, tak niezwykłym dla nich miejscu.

Andrzej Grabarek

(Brzozów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone