To historyczna inwestycja, szacowana na 65 milionów złotych. Właśnie dokonano wyboru najlepszego projektu Międzynarodowego Centrum Muzyki, jakie ma powstać w Żelazowej Woli. W konkursie wzięło udział 213 zespół architektonicznych z 18 krajów. Realizacja inwestycji rozpocząć się ma już w 2019 roku i potrwać do roku 2021.
Znamy już autora koncepcji urbanistyczno - architektonicznej Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli. Zwycięzcą konkursu na projekt, w którym wzięło udział 213 zespołów architektonicznych z 18 krajów, jest studio Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Wyniki ogłoszono 27 czerwca br.
- Koncepcja próbuje zmieścić duży i wymagający przestrzennie program w otulinie - bezpośrednim sąsiedztwie światowej klasy zabytku - Parku - Muzeum z Domem Urodzenia Fryderyka Chopina. Ideowo jest to twórcza wolność w bliskości, z poszanowaniem Natury. Proponuje się więc Dom - Ogród, jako kolejny element/kontynuację Parku. Dom ma pozwalać na podziwianie Parku z jak największej ilości otwarć, samemu pozostając jak najmniej widocznym. Zielony, ogólnodostępny dach daje możliwość podziwiania Parku z wysokości 1 kondygnacji - ok. 7,0 m. Dom powtarza horyzontalne poziomicowe rytmy narzucone przez wzgórze, u podnóża którego został zlokalizowany. Inspiracją morfologii domu są pionowe białe rytmy brzozowego zagajnika i formy ogrodu Art And Crafts. Dach ma być ogrodowym elementem wodolubnego Parku zaprojektowanego w otulinie Parku - Pomnika Miejsca urodzenia Fryderyka Chopina. Otulinę tę projektował autor Parku Prof. Franciszek Krzywda - Polkowski jako pas terenu obsadzony drzewami. W tym pasie, wśród drzew Prof. Franciszek Krzywda - Polkowski lokował niewielkie gabarytowo i rozrzucone budynki obsługi zewnętrznej – to główne idee założone w stworzonej koncepcji przez studio Stelmach i Partnerzy.
Jak podaje organizator konkursu Narodowy Instytut Fryderyka Chopina „Wyzwaniem dla projektantów biorących udział w konkursie było harmonijne powiązanie nowego obiektu z Domem Urodzenia Fryderyka Chopina i międzywojennym parkiem – pomnikiem”.
Mówimy o ogromnym przedsięwzięciu, którego realizacja na pewno podniesienie kulturalną i turystyczną wartość chopinowskiego kompleksu w Żelazowej Woli. W ramach Międzynarodowego Centrum Muzyki powstanie sala koncertowa na 650 miejsc, a dodatkowo również sale kameralna i konferencyjna, wnętrza do ćwiczeń, profesjonalne studio nagrań z reżyserką, a także pomieszczenia edukacyjne, garderoby, foyer, restauracja wraz z zapleczem gastronomicznym, biura, podziemny garaż i parking.
Dzięki budowie MCM, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina planuje rozwinąć dotychczas prowadzoną działalność natury artystycznej, edukacyjnej, konferencyjnej i wreszcie szkoleniowej. To tu odbywać się będą festiwale „Chopin i jego Europa”, eliminacje Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina czy kursy mistrzowskie.
- Dzięki zakładanym warunkom akustycznym sali koncertowej i pełnej funkcjonalności nagraniowej na najwyższym poziomie technicznym możliwa będzie rejestracja szczególnych wykonań artystycznych, inspirowanych niepowtarzalną aurą miejsca – podaje NIFC.
Budowa Międzynarodowego Centrum Muzyki rozpocząć ma się w przyszłym roku, a zakończyć w roku 2021r. Jej koszt szacuje się na 65 milionów złotych.
To informacje ważne dla całego regionu, również powiatu sochaczewskiego. MCM na pewno wzbogaci atrakcyjność sochaczewskiej ziemi i bardzo możliwe, że przełoży się na jeszcze większą liczbę turystów odwiedzających Żelazową Wolę, a jeśli dobrze to wykorzystamy, również nasze najbliższe okolice.
A tak wyglądać mają wejście główne do MCM i sala koncertowa
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz