Zamknij
REKLAMA

Fazy snu - ile ich jest?

00:00, 14.05.2022 | materiał partnera

Każdy człowiek w ciągu swojego życia przesypia blisko 1/3 jego czasu. Sen jest bardzo ważny dla ludzkiego organizmu, pozwala wypocząć i zregenerować siły, wpływa na pracę mózgu, poprawia samopoczucie oraz odporność organizmu. Dlatego też, sen jest tak samo ważny dla zdrowia człowieka jak prowadzenie aktywnego stylu życia oraz zdrowia i zbilansowana dieta. Dzięki doniesieniom współczesnej medycyny posiadamy coraz więcej informacji na temat snu. Wiadomo już, że sen dzieli się na kilka faz, które mają kluczowe znaczenie dla wysypiania się i poczucia bycia zregenerowanym. Jakie w takim razie wyróżnia się cykle i fazy snu?

Czym są i czym charakteryzują się poszczególne fazy snu?

Podstawowym podziałem faz snu są fazy NREM a także faza REM. Pierwsza z nich, czyli faza NREM określana jest także jako sen wolnofalowy, która charakteryzuje się wolnym ruchem gałek ocznych człowieka. Faza ta związana jest bezpośrednio ze snem głębokim. Warto wiedzieć, że pierwszą fazą snu jest właśnie sen wolnofalowy, który trwa od około 80 do 100 minut. Aktywność elektryczna mózgu w tym czasie związana jest z pojawieniem się fal delta. Faza NREM dzieli się dodatkowo na 4 stadia:

  • pierwsze z nich, czyli stadium 1, charakteryzuje się pojawianiem się niespójnych myśli, człowiek cały czas odczuwa pochodzące z zewnątrz bodźce;
  • stadium nr 2 odznacza się niespójnymi myślami oraz brakiem reakcji na bodźce pochodzące z zewnątrz;
  • kolejne stadium snu, czyli numer 3 są wstępem do głębokiego snu, to w tym momencie pojawiają się fale delta;
  • ostatnie stadium nr 4 to właściwy sen wolnofalowy. To ono podczas snu przeplata się z fazą REM.

Drugą fazą snu jest faza REM, czyli faza szybkiego ruchu gałek ocznych. Charakteryzuje się pojawianiem się podczas snu marzeń sennych, mięśnie natomiast ulegają całkowitemu rozluźnieniu. Faza ta trwa około 15 minut i to właśnie podczas niej najłatwiej o wybudzenie. Funkcjonowanie mózgu podczas snu opisane w artykule na: https://sleepinghouse.pl/artykul/fazy-snu-czyli-funkcjonowanie-mozgu-podczas-snu, pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego dobrze przespana noc jest tak ważna dla każdego człowieka.

Warto wiedzieć, że długość każdej z faz snu będzie indywidualna dla każdego człowieka i zależy przede wszystkim od długości codziennego snu. Sam cykl przeplatania się fazy NREM oraz fazy REM podczas jednorazowego nocnego wypoczynku może powtarzać się około 4-5 razy. Z uwagi na to, że coraz więcej wiadomo o rodzajach snu, warto wiedzieć, jak spać, aby się wysypiać. Dla lepszego snu warto zdecydować się na dobrej jakości materac, który poprawi komfort nocnego wypoczynku - znajdziemy je w ofercie firmy Hiding. Materac w Piotrkowie Hilding Fandango zapewni optymalne wsparcie oraz regenerację i odpoczynek mięśni po ciężkim dniu.

Jak spać żeby się wysypiać?

Jak już wspomniano wcześniej, kluczowym dla codziennego komfortu w ciągu dnia jest odpowiednia ilość dobrej jakości snu. Na wysypianie się ma wpływ nie tylko to, w której fazie snu następuje przebudzenie, ale także zachowanie odpowiedniej higieny snu. Do jej podstawowych elementów zaliczyć należy:

  • codzienne wietrzenie sypialni przed pójściem spać;
  • umiarkowana i regularna aktywność fizyczna oraz zdrowia dieta;
  • odpowiednie wyposażenie sypialni takie jak dobrze dobrany materac, pościel która zapewnia komfort termiczny oraz wyprofilowane poduszki takie jak poduszki ViscoBio, które podtrzymują głowę i szyję redukując stany napięcia oraz dyskomfortu;
  • ważne jest także ograniczenie przed samym snem korzystania z takich urządzeń jak komputery, tablety czy telewizja.

Osoby zainteresowane tematyką snu powinny także zapoznać się z pojęciem świadomego snu na: https://sleepinghouse.pl/artykul/swiadomy-sen-co-to-takiego. To właśnie on pozwala na pozbycie się nagromadzonego stresu, daje szansę na pogodzenie się samemu ze sobą, a jednocześnie może stanowić świetną przygodę.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%