Zamknij
REKLAMA

2 praktyczne urządzenia mechaniczne na wyposażeniu jednostki straży pożarnej

14:57, 12.04.2022 | materiał partnera

Strażacy wyruszający do akcji mają wiele przyrządów i praktycznych sprzętów przygotowanych w wozie. Wśród nich znajdziesz opryskiwacz spalinowy i pilarkę.

Syrena oznajmia, że do jednostki straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pomoc. Sytuacja jest dynamiczna, a do akcji rusza zgrany zespół. W kilka chwil ratownicy są już gotowi do wyjazdu, a z remizy wyrusza wóz. Wytyczne są bardzo ogólne i trudno przewidzieć, co drużyna zastanie na miejscu. Warto przygotować się na wszystko.

Dogaszanie pożarów

Podczas akcji gaśniczej używa się przede wszystkim węży strażackich. Mają potężną siłę rażenia i potrafią spacyfikować nawet bardzo potężne pożary. W asortymencie ratowników nie brakuje także mniejszych urządzeń, które ułatwiają dogaszanie. Jednym z nich jest opryskiwacz spalinowy.

Jest to urządzenie, które dla wygody możesz założyć na plecy. Sprzęt pozwala dogasić niewielkie miejsca, w których tli się ogień. Tego typu urządzenia wykorzystywane są także w sadach i ogrodach do oprysków. Automatyczny system działania pozwala na rozpylenie płynnego nawozu. Przy użyciu opryskiwacza spalinowego praca jest szybsza i łatwiejsza, a to oszczędność czasu i pieniędzy.

Zadanie: udrożnić drogę

Silne wichury prowadzą do wielu zniszczeń. Z domów zrywane są całe dachy, a drzewa łamią się jak zapałki. Zanim jednak natura się uspokoi, do akcji wkraczają strażacy. Zagrożenie jest bardzo duże, ale jeszcze większe, gdy drzewo wisi na drutach wysokiego napięcia. Problemem jest także drożność dróg. Karetki i pojazdy nie mogą poruszać się po trasie, gdy ta jest zablokowana przez powalone drzewa. Wówczas z pomocą przychodzą strażacy.

W przytoczonych sytuacjach, niezastąpionym sprzętem jest pilarka spalinowa. Piły łańcuchowe są niezastąpione w obróbce drewna. W zależności od typu pracy wyróżnić można trzy kategorie tych urządzeń.

Pilarki spalinowe, podział:

  • urządzenia do prac lżejszych – przydomowa obróbka drewna, prace ogrodowe, ścinanie drzew o niewielkiej średnicy;
  • mocne i wytrzymałe – sprawdzą się do zadań specjalnych w tym do cięcia drzew średniej grubości i wielkowymiarowych;
  • poręczne do przycinania gałęzi – dzięki nim łatwiej pracować w koronach drzew.

Pilarka szybko rozprawi się z przewróconym drzewem lub ułatwi pozbycie się gałęzi, które zagrażają liniom wysokiego napięcia. Urządzenia sprawdzą się podczas brawurowych akcji, a także w trakcie mniej widowiskowych i niebezpiecznych prac w ogrodzie.

Ekwipunek strażaka zawsze w gotowości

Każdy strażak ma swoje nawyki dotyczące zarządzania i pielęgnacji swoim ekwipunkiem. Wielu ratowników dba o każdy najdrobniejszy element. Nic dziwnego, tępe ostrza piły wydłużają czas pracy. Sprawnie usunięte z drogi drzewo umożliwi przejazd karetki, a to może uratować ludzkie życie. Dlatego wyposażenie powinno być sprawne, sprzęty spalinowe zatankowane, a pozostałe narzędzia w gotowości na swoich miejscach. Dzięki temu syrena wzywająca do zdarzenia nie oznacza początków przygotowania, a szybki wyjazd wozu na akcję. Zadbaj o swoje wyposażenie, a ono zatroszczy się o Ciebie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%