Zamknij

Siłomierze. Do czego służą i jakie są ich rodzaje?

11:34, 21.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:36, 21.01.2022

Siłomierze to, jak łatwo wywnioskować z nazwy, przyrządy służące do pomiaru siły. Urządzenia te wykorzystywane są w wielu dziedzinach. Możesz je spotkać w laboratorium lub gospodarstwie domowym, ale mają też zastosowanie w geodezji.

Siłomierz, dynamometr lub miernik siły? Każde z tych określeń odnosi się do urządzenia, które pozwala na określenie wartości siły nacisku lub siły ciągu. Dzięki niemu możesz też sprawdzić masę. Siłomierze mogą mieć postać mechaniczną lub elektroniczną. Wykorzystuje się je w specjalistycznych laboratoriach, fabrykach, geodezji lub gospodarstwach domowych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?    

Czym są siłomierze i gdzie się sprawdzą?

Siłomierze mierzą siłę i ciężar przedmiotów na podstawie sprężystości sprężyny lub sprężystości mechanicznej. Ciekawostką jest, że tradycyjny dynamometr został skonstruowany przez Isaaca Newtona. Słynny angielski filozof i wynalazca wykorzystał w swoim urządzeniu tzw. prawo Hooke’a - odkształcenie ciała pod wpływem danej siły jest wprost proporcjonalne do tej siły.

Pierwotnie siłomierze wyposażone były w hak do zawieszenia obiektu, którego siła lub ciężar będą testowane. Obecnie produkuje się też modele z płytką, które bywają mylone z wagami. Oba typy dynamometrów wykorzystywane są do:

  • pomiaru wagi
  • mierzenia przyłożonej siły
  • wykorzystania w różnego rodzaju maszynach testujących 

Rodzaje siłomierzy

Typowy siłomierz składa się ze sprężyny, cylindra, dwóch haków na obu końcach siłomierza i skali pomiarowej (oznaczonej w niutonach lub kilogramach). Wyróżnia się dwa typy tych urządzeń:

  • siłomierze mechaniczne - tradycyjny sprzęt, który niewiele różni się od prototypu stworzonego przez Newtona. Działają bez konieczności dostarczania energii z zewnątrz
  • siłomierze cyfrowe lub elektroniczne - wykorzystuje się tu cyfrowe przyrządy pomiarowe o dużym skomplikowaniu. Urządzenie może działać podłączone do prądu elektrycznego 

Wybór siłomierza. Od czego zależy?

Siłomierze mogą mieć różne zastosowania. Przy ich wyborze zawsze ważna jest wysoka jakość wykonania. Gwarantują ją urządzenia od znanych producentów. Cenione marki to zwłaszcza Axis, Dynafor, Imada, Sauter, Andilog i Tracter. Ważnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze dynamometra, jest częstotliwość pomiaru. Badanie zdarzeń dynamicznych wymaga częstotliwości na poziomie nawet 2000 pomiarów na sekundę. W większości zastosowań wystarczą jednak urządzenia wykonujące do 40 pomiarów w ciągu sekundy. W działach kontroli i specjalistycznych laboratoriach, gdzie konieczna jest możliwość zapisu wyników w pamięci, sprawdzą się zaawansowane urządzenia cyfrowe. Oferują większe możliwości od tradycyjnych siłomierzy mechanicznych.

Ważne akcesoria do siłomierzy

Do siłomierzy mechanicznych i tradycyjnych można dobrać akcesoria, które zwiększają ich możliwości. Statywy pomiarowe pomagają wykonywać pomiary zawsze pod wymaganym kątem prostym. Można też do nich dobierać różne typy uchwytów (np. manualnych, rolkowych, z dociskiem). 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%