Zamknij
REKLAMA

Domki letniskowe i altanki ogrodowe

09:53, 15.12.2021 | materiały partnera

Lekkie drewniane konstrukcje są bardzo popularne na zachodzie oraz na północy Europy. W Polsce tego typu architektura zaczyna również zdobywać coraz większe uznanie. Porozmawiajmy sobie z panem Przemysławem Balcewiczem. Dyrektorem przodującego producenta tego typu konstrukcji na rynku polskim. W trakcie rozmowy spróbujemy dowiedzieć się tego, jakie są zalety inwestowania w tego typu budynki oraz jakie mogą być ogólne warunki umowy, jeżeli zdecydujemy się na przykład na zakup danego domku lub altany ogrodowej.

-Dzień dobry Panie Przemysławie. Bardzo dziękuję za spotkanie oraz poświęcony czas. Na samym początku chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda sprawa z kwestiami prawnymi, związanymi z budowaniem domków lub altan ogrodowych z drewna, oczywiście bez konieczności uzyskania pozwolenia.

-Witam Panią. Również dziękuję za rozmowę. Chętnie omówię kwestie związane przede wszystkim normami prawnymi, które są decydujące, jeżeli chodzi o możliwości wybudowania na swojej działce budowlanej lub rekreacyjnej domku letniskowego, lub altanki ogrodowej. Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć, że kiedy stawiamy tego typu konstrukcje, nadrzędnymi przepisami są przepisy ogólnego prawa budowlanego i są one zawsze ustawione wyżej, niż na przykład różnego rodzaju przepisy czy regulaminy, na przykład regulamin ogródków działkowych. Musimy sobie tutaj powiedzieć, że aby wybudować domek letniskowy bądź altankę ogrodową, musimy spełnić dwa bardzo ważne warunki:

  • domek letniskowy nie może mieć więcej niż 35 m kwadratowych zabudowy. W przypadku altanek sytuacja jest nieco inna, ponieważ do tych 35 m kwadratowych zabudowy możemy dołożyć maksymalnie 12 m2 werandy ganku lub tarasu. Altana ogrodowa może więc sumarycznie mieć nawet 47 m kwadratowych,
  • na każdy wcześniej wymieniony budynek musi przypadać minimum 250 metrów kwadratowych działki.

Jeśli zmieścimy się w tych wytycznych, nie musimy zaprzątać sobie głowy pozwoleniami czy zatrudnianiem kierownika budowy.

-Czyli wystarczy tylko tak naprawdę mieć odpowiednią działkę i zgłosić się na przykład do Pana firmy?

-Na pierwszą część pytania odpowiem zdecydowanie twierdząco. Odnośnie do drugiej jestem w stanie powiedzieć, że szczególnie należy zgłosić się do naszej firmy, czyli do Eko Architektury, i zaraz powiem dlaczego. Eko Architektura jest głównym producentem konstrukcji drewnianych. W naszej ofercie jest jednakowo altana ogrodowa, domek letniskowy lub domek całoroczny. Jesteśmy nie tylko głównym producentem, ale również obecnym na rynku od naprawdę długiego czasu co skutkuje tym, że mamy olbrzymie doświadczenie w branży. Doświadczenie to procentuje tym chociaż, że pomimo dużej ilości sprzedawanych budynków, mamy świadomość tego, jak bardzo ważne jest indywidualne traktowanie każdego zlecenia. Wiele firm traktuje tę sprawę zdecydowanie inaczej. Wiele nawet z pozoru standardowych zleceń wymaga zaangażowania naszych inżynierów.

-Mam do pana ostatnie pytanie. Cała sprawa z zakupieniem altany ogrodowej lub domku wygląda naprawdę zachęcająco. Jak jest jednak z trwałością. Ile taka altana ogrodowa lub domek postoi?
 

-Tutaj nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Nasze konstrukcje sprzedajemy w stanie nieimpregnowanym. Jeśli nabywca zdecyduje się na impregnację, to oczywiście znacznie przedłuży żywotność. Nasza firma udziela oczywiście gwarancji na konstrukcje, ale ma ona inny wymiar, w zależności od elementu objętego gwarancją. Najdłuższą gwarancję mają elementy konstrukcyjne wewnętrzne (10 lat), zewnętrzne elementy domu są objęte pięcioletnią gwarancją, natomiast dwa lata dajemy na stolarkę okienną oraz drzwi.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/maisons-en-bois

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%