Zamknij

Pranie w domu i w przemyśle

00:00, 16.10.2021 artykuł sponsorowany

Zasadę działania pralni chemicznej zna praktycznie każdy. Tego typu miejsca chętnie przyjmują odzież, która potrzebuje specjalnego traktowania oraz rzeczy wielkogabarytowe, jak kołdry, czy narzuty. Jak to jednak wygląda w przemysłowej wersji takiego biznesu?

Pralnia przemysłowa – dla kogo?

Pralnia przemysłowa została stworzona z myślą o klientach biznesowych. Podmioty takie jak hotele, restauracje, szpitale, kliniki, czy salony SPA chętnie korzystają z tego typu usług. Każda z wymienionych działalności generuje bowiem ciągłą potrzebę posiadania czystych tkanin: pościeli, ręczników, prześcieradeł, obrusów i materiałowych serwet. Tekstylia niemal codziennie muszą być ze względów higienicznych oraz estetycznych poddawane gruntownemu czyszczeniu, które jednocześnie jak najmniej uszkadza tkaninę.

Pralnia przemysłowa Wodzisław Śląski

Przemysłowa pralnia podejmuje się właśnie tak wymagających zadań. Wykorzystuje specjalistyczny sprzęt, starannie dobrane detergenty oraz doświadczenie, by jak najlepiej wyprać powierzone tkaniny. Wsad najpierw poddawany jest dokładnej segregacji – po to, aby zapewnić warunki najlepsze dla danego materiału. W zależności od typu tkaniny dobiera się właściwy detergent (i jego ilość), temperaturę prania oraz metodę suszenia.

Pranie w pralni przemysłowej

Metody prania w pralni przemysłowej nie różnią się znacząco od tych, które znamy w domu. Zdecydowanie inna jest jednak skala. Maszyny do pracy przemysłowej są przystosowane do ciągłej, wielogodzinnej pracy. Różni się także wymiar sprzętu, który jest w stanie przyjąć w bębnie o wiele większy i cięższy załadunek (nawet 55 kg) niż w pralkach tradycyjnych (średnio ok. 6 kg). Znaczący jest jednak dobór środków chemicznych, które są o wiele bardziej wyspecjalizowane niż w naszych domach.

Jak działa pralnia?

W zależności od tkaniny, która wymaga czyszczenia, dobiera się właściwe dla niej detergenty. W warunkach domowych skupiamy się przede wszystkim na kolorach – białych, ciemnych i wielobarwnych. Na przemysłową skalę znaczenie ma także rodzaj tekstyliów: wełna, bawełna, pranie syntetyczne itd. W zależności od tych dwóch czynników wybiera się najlepszy rodzaj detergentu, by pranie lśniło czystością przez długi czas.

Detergenty w pralni przemysłowej

W domu przyzwyczajeni jesteśmy do kapsułek, proszków i żeli do prania. W pralni przemysłowej nie mają one jednak zastosowania. Ich użycie byłoby czasochłonne, nieporęczne oraz… mało skuteczne. By uzyskać największą efektywność prania, stosuje się beczki z różnorodnymi chemikaliami. Ich odpowiednia ilość trafia do pralnicy dzięki zaawansowanym systemom samodozującym. Ilość konkretnego detergentu z beczki dobierana jest do rodzaju pranego materiału.

Suszenie

Pralnia przemysłowa w Rybniku nie mogłaby sobie pozwalać na wywieszanie setek kilogramów prania na sznurku w wielogodzinnym oczekiwaniu na jego wyschnięcie. Najwięcej materiałów poddaje się maglowaniu. Jest to metoda szybka, która pozwala dodatkowo wygładzić i usztywnić suszone tekstylia. Ręczniki, które mają pozostać miękkie, poddawane są suszeniu w suszarkach bębnowych.

Podsumowanie

Pranie przemysłowe znacząco różni się od jego domowej wersji. Ze względu na skalę przedsięwzięcia używane są maszyny o większej kubaturze oraz krótszych programach prania. Stosowanie czystych chemikaliów sprawia zaś, że uzyskujemy bardzo dużą skuteczność procesu przy niewielkim zużyciu detergentu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%