Zamknij

Dieta na piękne włosy

12:46, 29.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:46, 29.09.2021

Piękne, lśniące i mocne włosy są ogromnym atutem, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jeśli nasze włosy są naturalnie gęste i grube, to łatwiej będzie nam osiągnąć efekt bujnej czupryny czy pięknej tafli, jednak nawet cienkie i liche włosy można nieco wzmocnić, i to bez specjalistycznych wcierek czy odżywek. Nie bez znaczenia jest bowiem to, co jemy. Jaka dieta sprzyja pięknym, zdrowym włosom?

Witaminy, minerały i tłuszcze

Aby włosy były w dobrej kondycji, tak jak całe ciało potrzebują codziennej dawki niezbędnych witamin i minerałów. Te, które dostarczamy wraz z pożywieniem są lepiej przyswajalne niż witaminy tworzone syntetycznie i podawane w postaci tabletek. 

Po które składniki warto więc sięgać, by były prawdziwą bombą witaminową dla włosów?

  • Szparagi, sałata, szpinak, brokuły
  •  to ulubione warzywa zielone miłośników wielorakich sałatek. Nie bez powodu dobre cateringi dietetyczne, takie jak https://www.wygodnadieta.pl/, bazują na warzywach zielonych - oprócz tego, że mają bardzo mało kalorii, to zawierają witaminy A, E i C, niezbędne do tego, aby nasza skóra głowy produkowała sebum oraz chroniła włosy przed szkodliwym działaniem czynników z zewnątrz. Witamina C bierze udział w produkcji  białek keratynowych, budulca łodygi włosa. Wspomaga też produkcję kolagenu, który ogranicza wypadanie włosów. Witaminę C w dużych ilościach znaleźć można również w naparach z kwiatów róży. 
  • Migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy nerkowca 
  •  dostarczają potrzebnych, ale nie produkowanych samodzielnie przez organizm kwasów tłuszczowych Omega-3 (znaleźć można je też w sporych ilościach w rybach morskich). Dzięki kwasom tłuszczowym włosy będą niezwykle błyszczące.  
  • Pestki dyni, pestki słonecznika, pieczywo pełnoziarniste
  • zawierają sporo cynku, który zapobiega nadmiernej utracie włosów. W przypadku problemu przetłuszczającej się skóry głowy, ogranicza też nadmierną produkcję sebum i działa złuszczająco.
  • Kasza gryczana, rośliny strączkowe 
  • jeśli pomimo młodego wieku borykamy się z siwieniem włosów, a jednocześnie mamy problem z ich rozczesywaniem, to może być to oznaka niedoboru miedzi. Miedź udział bierze w produkcji naturalnego barwnika włosów, czyli melaniny. Poprawia ich sprężystość, a im włosy bardziej sprężyste, tym łatwiej je czesać i modelować. 
  • Czekolada gorzka, kakao
  • Te produkty dostarczają sporo magnezu i żelaza, które nie pozostają bez wpływu na kondycję włosów. Szczególnie ważne jest żelazo, będące jedną ze składowych wiążących tlen w płucach i transportujących go po organizmie. Odżywia tym samym m.in. komórki cebulek włosa.


 

Proteiny na łamliwe włosy

Choć odżywki proteinowe są na rynku dostępne, to warto wiedzieć, że proteiny możemy uzupełnić również w naszym menu. Idealnym źródłem protein, czyli białka, jest mięso zwierzęce - białko odzwierzęce jest bardzo wysoko przyswajalne. Najpopularniejszym wyborem jest drób - piersi z kurczaka, skrzydła indycze. Filety z piersi kurczaka na parze to częsta propozycja, jaką raczy nas niejedna dieta pudełkowa - słusznie, bowiem mięso przygotowane na parze sprawia, że w gotowym daniu pozostaje więcej witamin, jest też zdrowsze niż np. danie smażone. Białko zawierają też produkty roślinne, takie jak soja, soczewica, groch czy fasola. Kotleciki sojowe czy zupa grochowa to bardzo dobry pomysł na uzupełnienie jadłospisu w niezbędną porcję białka. Białko odżywia mieszki włosowe, które odpowiadają między innymi za porost włosów - im bardziej odżywione, tym większa szansa, że nasze włosy zwiększą swoją długość, ale też objętość. 

Uważaj na słodycze, fastfoody i alkohol

Jeżeli zależy nam na pięknych włosach, warto mieć też na uwadze to, co przydałoby się wyeliminować z jadłospisu. Niektóre składniki nie zadziałają na nie bowiem korzystnie. Tak jest w przypadku słodyczy i fast foodów oraz alkoholu. Żywność przetworzona zawiera sporo cukrów i nasyconych tłuszczy (tłuszcze trans) które nie tylko osłabiają cebulki, ale mogą też powodować powstawanie łupieżu. Niewiele jest w takiej żywności składników odżywczych - są to raczej puste kalorie,  a jak wiem witaminy i minerały są kluczowe w procesie dbania o piękne włosy.

Na koniec warto wspomnieć, że oprócz witamin (A, E i C), tłuszczy, białek czy pierwiastków mineralnych (cynku, miedzi, selenu) nie wolno zapominać również  o prawidłowym nawodnieniu. Nawet najlepsza dieta nie będzie miała szansy zademonstrować swoich efektów, jeśli zabraknie nam wody, a włosy będą przesuszone. 


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%