Zamknij

OCP przewoźnika Kraków

10:47, 14.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:17, 16.08.2021

Przewóz różnego rodzaju towarów jest czymś, co stanowi podstawę biznesu wielu przedsiębiorców. Jako że liczba zamawianych wysyłkowo towarów stale wzrasta, a ludzie coraz bardziej przekonują się do Internetu jako głównego środka do robienia zakupów, powstaje mnóstwo firm zajmujących się właśnie nim. Każdy z nich musi zdawać sobie sprawę, jak ważne jest zainwestowanie nie tylko w jakość świadczonych przez siebie usług, ale też w bezpieczeństwo całego procesu. Właśnie to jest w stanie zapewnić odpowiednio dobrane ubezpieczenie. W tym wpisie skupimy się właśnie na nim.

Czym w ogóle jest ubezpieczenie OCP?

Ubezpieczenie OCP jest specjalnym ubezpieczeniem, którym obejmowany jest przedsiębiorca oferujący swoje usługi przewozowe. Ubezpieczenie to jest związane nie z nim samym oraz posiadaną przez niego flotą samochodów, ale wyłącznie z ładunkiem, który przewozi za jej pośrednictwem. Ubezpieczenie tego typu zabezpiecza go przed odpowiedzialnością związaną z nieprawidłowo zrealizowaną przez niego usługą przewozową. Mowa tutaj o wielu różnych sytuacjach, w których przewożony przez niego towar ulega uszkodzeniu, zniszczeniu lub zaginięciu. Naturalnie rzecz biorąc firma ubezpieczająca pokrywa ubezpieczeniem określoną w warunkach współpracy z nią kwotę, niekoniecznie będącą równowartością wartości przedmiotu (czasem to zaledwie jej część).

Ubezpieczenie OCP nie jest w żaden sposób obowiązkowe, jednak w dzisiejszych czasach stanowi jedną z podstaw działania każdej szanującej się firmy zajmującej się transportem lądowym. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zabezpieczenie jej samej przed ewentualnymi stratami (tak czy siak bowiem jest ona odpowiedzialna za paczki transportowane na zlecenie klientów). Mowa także o zaufaniu, jakie buduje w relacjach ze swoimi coraz bardziej wymagającymi klientami. Ci wręcz oczekują, że ich przesyłki będą ubezpieczane każdorazowo przy ich wysyłaniu.

Warto wiedzieć o tym, jakie zdarzenia pokrywa OCP przewoźnika. Kraków http://fullpolisa.pl/, Łódź, Warszawa - niezależnie od tego, skąd tak właściwie on jest, zobowiązuje się on do dostarczenia produktu w nienagannym stanie w ściśle określonym czasie. Jeżeli nie uda mu się zrobić tego właśnie w ten sposób, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Ubezpieczenie "wkracza do gry" wtedy, gdy opóźnienia czy nie zachowanie pierwotnego stanu przewożonego towaru nie wynika z jego winy, a zostało spowodowane chociażby przez działania losowe (jak zalanie towaru przez nagłą powódź) czy te ze strony osób trzecich (kradzież i inne).

To, co pokrywa dane ubezpieczenie, a czego nie pokrywa zależy przede wszystkim od ubezpieczyciela, z usług którego się korzysta. Zazwyczaj jednak ubezpieczenie nie aplikuje się do sytuacji, w których to przewoźnik lub jego pracownik ewidentnie zawinił.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia przewoźnika?

Ubezpieczenie typu OCP jest czymś, co ma za zadanie pomóc, a nie doprowadzić do zbędnego wydawania pieniędzy. Właśnie dlatego warto mieć świadomość nie tylko co do tego, jak działa, ale i jak nawiązać współpracę z ubezpieczycielem, który zaoferuje najatrakcyjniejsze jej warunki. Co ma w tym wszystkim znaczenie? Poniżej prezentujemy rzeczy absolutnie podstawowe.

  • Suma gwarancyjna - to od niej zazwyczaj rozpoczyna się jakiekolwiek negocjacje. Oznacza ona górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Idealna sytuacja zakłada to, że jest ona równa lub lekko wyższa niż wartość zazwyczaj przewożonych przez siebie przedmiotów. Ważne jest też to, by tyczyła się każdego kolejnego zdarzenia (a nie odejmowała się z czasem i wraz z kolejnymi wypadkami).
  • Zasady narzucane przez ubezpieczyciela - OCP daje zakładom ubezpieczeń możliwość narzucania pewnych zasad, stosowanie się do których będzie wymagane celem korzystania ze świadczeń. Ubezpieczyciel może na przykład zażądać, by auto było garażowane lub parkowane wyłącznie na parkingach strzeżonych.
  • Zasięg obowiązywania - o ile większość towarzystw ubezpieczeniowych działa w Polsce, o tyle zakres działania ubezpieczenia poza jej granicami może być różny. Jeżeli więc często transportuje się towary na międzynarodowych trasach, warto mieć to na uwadze.
  • Wyłączenia odpowiedzialności - każdy ubezpieczyciel ma z góry zdefiniowane sytuacje, w których nie chroni swojego klienta. Zazwyczaj chodzi tutaj o rażące zaniedbania, ale też przewożenie rzeczy niemożliwych do ubezpieczenia przez niego (dzieła sztuki, pieniądze, żywe zwierzęta). Wszystko zależy od konkretnej firmy, niemniej jednak warto mieć co do tego świadomość jeszcze zanim podpisze się z nią stosowną umowę.

Podsumowanie

Istnieje wiele powodów, ze względu na które warto zainwestować w OCP przewoźnika. Kraków https://www.9478.pl/czym-jest-ubezpieczenie-ocp/, Łódź, Warszawa - niezależnie od tego, gdzie świadczy się swoje usługi, to działa w sposób identyczny. Zanim jednak się po nie sięgnie, warto wiedzieć, na co przy tym zwracać uwagę i czym tego typu ubezpieczenie jest. Pozwoli to uniknąć wszelkiego rodzaju niedomówień i znacznie skróci czas potrzebny na znalezienie ubezpieczyciela idealnego względem konkretnych potrzeb.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%